Fituesit në ‘Oscars 2020’

10.02.2020 09:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fituesit në ‘Oscars 2020’

Janë shpallur të gjithë fituesit në edicionin e 92-të të Academy Awards, ndërsa “Parasite” e ka shkruar historinë.

Filmi jugkorean ka hyrë në histori duke  u bërë filmi i parë joanglishtfolës që e fiton çmimin Oscar në kategorinë e filmit më të mirë.

Më poshtë jua sjellim të gjithë fituesit e çmimeve Oscar për vitin 2020:

Aktorja më e mirë

Cynthia Erivo, Harriet

Renee Zellweger, Judy

Scarlett Johansson, Marriage Story

Charlize Theron, Bombshell

Saoirse Ronan, Little Women

(Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Aktori më i mirë

Joaquin Phoenix, Joker

Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time…in Hollywood

Antonio Banderas, Pain and Glory

Adam Driver, Marriage Story

Jonathan Pryce, The Two Popes

(Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Regjisori më i mirë

Bong Joon-ho, Parasite

Sam Mendes, 1917

Todd Phillips, Joker

Martin Scorsese, The Irishman

Quentin Tarantino, Once Upon a Time…in Hollywood

(Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Kënga më e mirë

“I’m Standing With You” nga Breakthrough

“Into The Unknown” nga Frozen II

“Stand Up” from Harriet

“(I’m Gonna) Love Me Again” nga Rocketman

“I Can’t Let You Throw Yourself Away” nga Toy Story 4

“Glasgow” nga Wild Rose

(Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Kolona zanore

Joker

Little Women

Marriage Story

1917

Star Wars: The Rise of Skywalker

(Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Filmi më i mirë ndërkombëtar

Franca, Les Miserables

Maqedonia e Veriut, Honeyland

Polonia, Corpus Christi

Koreja e Jugut, Parasite

Spanja, Pain and Glory

Makijazhi dhe stili

Bombshell

Joker

Judy

Maleficent: Mistress of Evil

1917

Efektet vizuale

Avengers: Endgame

The Irishman

The Lion King

1917

Star Wars: The Rise of Skywalker

Editimi

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Ford v Ferrari

Parasite

Kinematografia

Roger Deakins, 1917

Rodrigo Prieto, The Irishman

Lawrence Sher, Joker

Jarin Blaschke, The Lighthouse

Robert Richardson, Once Upon a Time…in Hollywood

(Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Miksimi i zërit

Ad Astra

Joker

1917

Ford v Ferrari

Once Upon a Time…in Hollywood

Editim i zërit

1917

Ford v Ferrari

Joker

Once Upon a Time…in Hollywood

Star Wars: The Rise of Skywalker

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Laura Dern, Marriage Story

Florence Pugh, Little Women

Margot Robbie, Bombshell

Kathy Bates, Richard Jewell

Scarlett Johansson, Jojo Rabbit

(Foto: Amy Sussman/Getty Images/Guliver)

Dokumentari i shkurtë

In the Absence

Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)

Life Overtakes Me

St. Louis Superman

Walk Run Cha-Cha

Dokumentari

American Factory

The Cave

The Edge of Democracy

For Sama

Honeyland

Kostumografia

Sandy Powell & Christopher Peterson, The Irishman

Mark Bridges, Joker

Arianne Phillips, Once Upon a Time…in Hollywood

Jacqueline Durran, Little Women

Mayes C. Rubeo, Jojo Rabbit

(Foto: Matt Petit – Handout/A.M.P.A.S. via Getty Images/Guliver)

Dizajn produksioni

Once Upon a Time…in Hollywood

The Irishman

1917

Jojo Rabbit

Parasite

Filmi i shkurtë aksion

Brotherhood

Nefta Football Club

The Neighbors’ Window

Saria

A Sister

Skenari më i mirë i adaptuar

Steven Zaillian, The Irishman

Greta Gerwig, Little Women

Taika Waititi, Jojo Rabbit

Anthony McCarten, The Two Popes

Todd Phillips & Scott Silver, Joker

(Foto: Matt Petit – Handout/A.M.P.A.S. via Getty Images/Guliver)

Skenari më i mirë origjinal

Rian Johnson, Knives Out

Noah Baumbach, Marriage Story

Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns, 1917

Quentin Tarantino, Once Upon a Time…in Hollywood

Bong Joon-ho, Parasite

(Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Filmi i shkurtë i animuar

Dcera (Daughter)

Hair Love

Kitbull

Memorable

Sister

Filmi i animuar

How to Train Your Dragon: The Hidden World

I Lost My Body

Klaus

Missing Link

Toy Story 4

Aktori më i mirë në rol dytësor

Brad Pitt, Once Upon a Time…in Hollywood

Al Pacino, The Irishman

Joe Pesci, The Irishman

Anthony Hopkins, The Two Popes

Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood

(Foto: Rachel Luna/Getty Images/Guliver)

Filmi më i mirë

1917

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Marriage Story

Once Upon a Time…in Hollywood

Parasite

Ford v Ferrari

(Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit