Facebook, Twitter merren në pyetje nga Kongresi amerikan

05.09.2018 19:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Facebook, Twitter merren në pyetje nga Kongresi amerikan

Drejtuesit e Facebook-ut dhe Twitter-it po merren në pyetje nga senatorët amerikanë, në lidhje me hapat e tyre për të çrrënjosur operativët rusë dhe agjentët e tjerë, që po bëjnë përpjekje të ndikojnë zgjedhjet e ardhshme për Kongres.
Kongresi i ka kritikuar vazhdimisht këto media sociale gjatë vitit të kaluar, pasi dëshmitë kanë treguar se ato kanë qenë në ballë të përpjekjeve të dyshuara të Rusisë për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale në SHBA, më 2016.

Trembëdhjetë rusë janë akuzuar nga këshilltari i posaçëm, Robert Mueller, për përfshirje në komplotin e dyshuar për të prishur zgjedhjet e vitit 2016, duke krijuar llogari të rreme në Facebook dhe Twitter.

Përpara seancës dëgjimore në Komitetin e Senatit për Inteligjencë, themeluesi i Facebook-ut, Mark Zuckerberg, tha në një artikull të publikuar në Washington Post se kompania e tij është e angazhuar në një “garë armësh” me hakerë të sofistikuar që duan të dëmtojnë demokracinë.

“Ndërmarrjet si Facebook përballen me kundërshtarë të sofistikuar dhe të financuar mirë, të cilët po forcohen gjithnjë e më shumë”, tha Zuckerberg.

“Është një garë armësh dhe sektori publik dhe ai privat në SHBA duhet t’i mbledhin forcat për të mbrojtur demokracinë e Amerikës nga ndërhyrja nga jashtë”, tha Zuckerberg.

Google i refuzoi kërkesat e komitetit të Senatit për të dërguar shefin e saj ekzekutiv, Sundar Pichai, por lëshoi një deklaratë të shkruar nga zyrtari i saj kryesor ligjor.

Kryetari i komitetit të Senatit, Richard Burr, tha se Google “nuk e kupton problemin” nëse nuk dëshiron të punojë me qeverinë për të gjetur zgjidhje.

Duke iu përgjigjur ligjvënësve, shefja e operacioneve në Facebook, Sheryl Sandberg, tha se ky rrjet social “ka vepruar shumë ngadalë” ndaj ndërhyrjes në zgjedhje.

Shefi ekzekutiv i Twitter-it, Jack Dorsey, tha se platforma e tij “nuk ka qenë e përgatitur”

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Krasniqi: Sovraniteti dhe integrieti territorial i Kosovës është i pacënueshëm

Krasniqi: Sovraniteti dhe integrieti territorial i Kosovës është i pacënueshëm

Shkumbin Demaliaj del jashtë kontrollit, kërcënon Elez Blakajn: Idiot, do të të gjej në Amerikë

Shkumbin Demaliaj del jashtë kontrollit, kërcënon Elez Blakajn: Idiot, do të të gjej në Amerikë

Qeriqi: Futja e emrave të luftëtarëve të vërtetë në lista të mashtruesve u bë me qëllim

Qeriqi: Futja e emrave të luftëtarëve të vërtetë në lista të mashtruesve u bë me qëllim

Daçiq: Serbia do ta njohë Kosovën kur derrat të fluturojnë

Daçiq: Serbia do ta njohë Kosovën kur derrat të fluturojnë

Vetëvendosje në Gjilan: Që nga viti i kaluar, nuk është bërë pothuajse asgjë

Vetëvendosje në Gjilan: Që nga viti i kaluar, nuk është bërë pothuajse asgjë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Veseli takon Piculën, flasin për liberalizimin e vizave dhe MSA

Veseli takon Piculën, flasin për liberalizimin e vizave dhe MSA

Kapiteni i FSK-së, Fatmir Lami, shpallet më i miri në Universitetin Ushtarak për Logjistikë në Fort Lee, SHBA

Kapiteni i FSK-së, Fatmir Lami, shpallet më i miri në Universitetin Ushtarak për Logjistikë në Fort Lee, SHBA

Veseli për mediat serbe: Dialogu përfundon me njohjen e Kosovës dhe anëtarësim në OKB

Veseli për mediat serbe: Dialogu përfundon me njohjen e Kosovës dhe anëtarësim në OKB

Agjencitë turistike kërkojnë që taksa për autobus të jetë 5 euro

Agjencitë turistike kërkojnë që taksa për autobus të jetë 5 euro

OVL e UÇK-së e thotë atë që pritej: Të krijohet komision i ri, Prokuroria të mos merret me këtë punë

OVL e UÇK-së e thotë atë që pritej: Të krijohet komision i ri, Prokuroria të mos merret me këtë punë

Fshatrat që do të mbesin pesë orë pa rrymë

Fshatrat që do të mbesin pesë orë pa rrymë

Diskutohet rregullorja për ndarjen e çmimeve, kërkohet një shpërblim edhe për arritje shkencore

Diskutohet rregullorja për ndarjen e çmimeve, kërkohet një shpërblim edhe për arritje shkencore

Kryeministri Haradinaj përfaqësuesve të SBASHK-ut: Arsimi do të jetë gjithmonë prioritet i Qeverisë

Kryeministri Haradinaj përfaqësuesve të SBASHK-ut: Arsimi do të jetë gjithmonë prioritet i Qeverisë

Hahn kërkon ndihmë financiare për mediat në Ballkanin Perëndimor

Hahn kërkon ndihmë financiare për mediat në Ballkanin Perëndimor

Ministri Lekaj e bën Klinën edhe me një rrugë të re

Ministri Lekaj e bën Klinën edhe me një rrugë të re