Eksplodimin e vezëve të ziera, të ngrohura në furrën me mikrovalë (Video)

07.12.2017 21:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Eksplodimin e vezëve të ziera, të ngrohura në furrën me mikrovalë (Video)

Hulumtuesit kanë gjetur se vezët e ziera, që futen për t’u nxehur sërish në furrën me mikrovalë, eksplodojnë aq vrullshëm sa që mund t’ju dëmtojnë dëgjimin.

Ende nuk ka ndonjë raport konkret, por thuhet se zhurma është e njëjtë si qëndrimi 30 metra pranë aeroplanit, apo nëntë metra pranë ndonjë motoçiklete, transmeton Telegrafi.

Sipas të gjitha gjasave, shtresa e ujit që ndodhet në vezë e nxit shpërthimin, por nuk ka të dhëna të vërtetuara shkencërisht.

Ky eksperiment ishte iniciuar pasi një mysafiri të restorantit, i ka eksploduar një vezë në gojë, duke i shkaktuar lëndime të konsiderueshme dhe dëmtim të dëgjimit.

Megjithëse besohej që ai po ankohet vetëm për të përfituar nga kompania e sigurimit, gjykatësi ka kërkuar ndihmën e hulumtuesve.

Për të gjetur ndonjë ndërlidhje, janë ngrohur në mikrovalë 100 vezë të ziera, që ishin krejtësisht të ftohura dhe kanë matur zhurmën në momentin e eksplodimit, që ka dalë të jetë deri në 133 decibelë.

Më poshtë mund të shihni një rast të këtij lloji, ndërsa nuk iu rekomandohet ta provoni në shtëpi, sepse pasojat mund të jetë të konsiderueshme. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Studimi, të vetëpunësuarit janë më të lumtur

Studimi, të vetëpunësuarit janë më të lumtur

Raiola: Italia, skuadër që ta shpif, Donnarrumma mund të largohet nga Milani

Raiola: Italia, skuadër që ta shpif, Donnarrumma mund të largohet nga Milani

Manushi ngacmon Rike Roçin "live" për futbollistin, ja si i përgjigjet ajo!

Manushi ngacmon Rike Roçin "live" për futbollistin, ja si i përgjigjet ajo!

Rastet kur njerëzit nuk kanë pasur frikë të duken sikur “të çmendur” – përmes 15 fotografive (Foto)

Rastet kur njerëzit nuk kanë pasur frikë të duken sikur “të çmendur” – përmes 15 fotografive (Foto)

Kur Pogba e takoi Messin për herë të parë iu duk shumë i shkurtë, por menjëherë e kuptoi se gjithçka që bënte ai ishte e veçantë

Kur Pogba e takoi Messin për herë të parë iu duk shumë i shkurtë, por menjëherë e kuptoi se gjithçka që bënte ai ishte e veçantë

Gratë e futbollistëve, "pushtojnë" plazhin e Dubai (Foto)

Gratë e futbollistëve, "pushtojnë" plazhin e Dubai (Foto)

Kërcimi befasues i nëntëvjeçares pranë përformuesit të rrugës (Video)

Kërcimi befasues i nëntëvjeçares pranë përformuesit të rrugës (Video)

Mayweather: Mund të investoj te Newcastle Unitedi dhe mund ta transferoj Ronaldon

Mayweather: Mund të investoj te Newcastle Unitedi dhe mund ta transferoj Ronaldon

Ja pozicionet e punës në teknologji që fitojnë më shumë para

Ja pozicionet e punës në teknologji që fitojnë më shumë para

Studenti gjerman zbulon “derën sekrete” në bodrumin e universitetit të tij – pastaj vazhdon për të zbuluar se për çfarë bëhet fjalë! (Video)

Studenti gjerman zbulon “derën sekrete” në bodrumin e universitetit të tij – pastaj vazhdon për të zbuluar se për çfarë bëhet fjalë! (Video)

Motoçikleta me rimorkio “pushtohet nga fantazma”, shihet duke lëvizur drejt një makine që po kalonte rrugës (Video)

Motoçikleta me rimorkio “pushtohet nga fantazma”, shihet duke lëvizur drejt një makine që po kalonte rrugës (Video)

Juve qetëson tifozët, lëndimi i Chiellinit nuk është serioz

Juve qetëson tifozët, lëndimi i Chiellinit nuk është serioz

U 'zhduk' për një kohë të gjatë, rikthehet e transformuar Ermela e BB4

U 'zhduk' për një kohë të gjatë, rikthehet e transformuar Ermela e BB4

Herolind Shala në formacionin e javës në Superligën e Danimarkës

Herolind Shala në formacionin e javës në Superligën e Danimarkës

Por tani çfarë pritet nga Angela Martini, modelja duket 'vrastare'

Por tani çfarë pritet nga Angela Martini, modelja duket 'vrastare'

BE-ja thirrje qyteteve Evropiane për të përfituar Wi-Fi falas

BE-ja thirrje qyteteve Evropiane për të përfituar Wi-Fi falas