Dita ndërkombëtare pa duhan

31.05.2015 18:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dita ndërkombëtare pa duhan

Dita ndërkombëtare Pa Duhan më 31 maj është një ditë për duhanpirësit për të menduar lidhur me zakonin e tyre – dhe për ta lënë atë të paktën për 24 orë. Por cilat janë disa prej strategjive që i ndihmojnë njerëzit ta lënë duhanin?

Nuk është sekret se përdorimi i duhanit dëmton shëndetin. Por, shumica e njerëzve, e kanë të vështirë për ta lënë. Kjo, për shkak se shumë prej tyre e kanë filluar këtë zakon që në moshë të re dhe për shkak se duhani përmban nikotinë.

Nikotina është shumë problematike, drogë shumë e fuqishme, thonë ekspertët

Dr Kimberly Horn thotë se adoleshentët ka të ngjarë ta përdorin duhanin në shumë forma. Kjo mund të jetë cigare, puro të vogla, duhan patym. Ka edhe nga ata që pinë cigare elektronike, të cilat gjithashtu përmbajnë nikotinë.

“Sa më shumë nikotinë, aq më shumë të varur bëhen, dhe aq më e vështirë është për ta lënë.”

Nuk ka një teknikë për të gjithë për të lënë duhanin. Disa i kthehen cigares elektronike, me shpresë se ajo mund të ndihmojë të heqin dorë nga ky zakon.

“Pas shumë vitesh të pirjes së duhanit, nuk më pëlqen era e tymit, nuk më pëlqen grumbulli i bishtave të cigareve, nuk më pëlqen shija që duhani lë në gojën time, dhe nuk më pëlqen fakti që njerëzit e tjerë shqetësohen nga tymi.”

Studimet tregojnë se pajisjet elektronike mund të japin rezultat për disa, por jo për të tjerët. Terapi të sjelljes dhe barna, dhe çamçakëz që reduktojnë dëshirën për nikotinë mund të ndihmojnë.

Dr Nancy Rigotti dhe studiues të tjerë kanë projektuar një program të thjeshtë për të ndihmuar lënien e duhanit. Pacientëve iu jepen medikamente dhe këshilla në spital, dhe gjendja e tyre ndiqet pasi dalin nga spitali.

“Ne e dimë se ilaçet dhe këshillat japin rezultat, dhe të dyja së bashku punojnë shumë më mirë se sa vetëm një.”

Shtatëdhjetë për qind e duhanpirësve në këtë program nuk pinin duhan gjashtë muaj pas përfundimit të programit.

Qeveria amerikane dhe organizata private zhvillojnë fushata kundër duhanit që nga viti 1964. Një studim nga Shëndetit Publik në universitetin Yale ka gjetur se ata që e lanë duhanin gjatë kësaj periudhe kanë pasur një shtim prej 30 për qind në jetëgjatësi. Dr Theodore Holford është një nga bashkë-autorët. Ai dhe të tjerë që studiojnë përdorimin e duhanit kanë këtë këshillë:

“Kush mendon të pijë duhanit nuk duhet ta konsiderojë kurrë atë.”

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Biçikletat elektrike e ardhmja e transportit publik

Biçikletat elektrike e ardhmja e transportit publik

Sipas dermatologëve: Përbërësit që nuk duhet të vendosni kurrë në maskat tuaja për lëkurën në kushte shtëpie

Sipas dermatologëve: Përbërësit që nuk duhet të vendosni kurrë në maskat tuaja për lëkurën në kushte shtëpie

Menaxhone prindërimin si prind i vetëm

Menaxhone prindërimin si prind i vetëm

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Të formuara për 10 ditë vithe të forta

Të formuara për 10 ditë vithe të forta

Ndodh mrekullia në SHBA, 27-vjeçarja me Koronavirus sjell në jetë fëmijën teksa ishte e intubuar dhe në gjendje kome

Ndodh mrekullia në SHBA, 27-vjeçarja me Koronavirus sjell në jetë fëmijën teksa ishte e intubuar dhe në gjendje kome

”Miss Anglia”: Po e lë kurorën e bukurisë për të punuar si doktoreshë në ndihmë të të prekurve me koronavirus

”Miss Anglia”: Po e lë kurorën e bukurisë për të punuar si doktoreshë në ndihmë të të prekurve me koronavirus

“Dashuria nuk njeh koronavirus”/ Foto prekëse, 92-vjeçari i lyen flokët bashkëshortes

“Dashuria nuk njeh koronavirus”/ Foto prekëse, 92-vjeçari i lyen flokët bashkëshortes

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Metoda për pastrim të mëlçisë në kushte shtëpie

Metoda për pastrim të mëlçisë në kushte shtëpie

Mjeku ‘popullor’ shqiptar që shëron me të prekur, 5 mijë € për të ngelur me shtatzanë

Mjeku ‘popullor’ shqiptar që shëron me të prekur, 5 mijë € për të ngelur me shtatzanë

Zbulohet edhe një virus i ri, nuk ngjan me asnjë tjetër në botë!

Zbulohet edhe një virus i ri, nuk ngjan me asnjë tjetër në botë!

Shkencëtarët: Burrat homo-biseksualë, më shumë gjasa për kancer të lëkurës, arsyeja solari

Shkencëtarët: Burrat homo-biseksualë, më shumë gjasa për kancer të lëkurës, arsyeja solari