Dhimbjet e frikshme të gjoksit që po i ngatërroni me atakun në zemër

13.02.2021 20:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dhimbjet e frikshme të gjoksit që po i ngatërroni me atakun në zemër

Dhimbjet e kraharorit mund të jenë të frikshme, kuptohet dhe ju duhet patjetër të telefononi urgjencën nëse mendoni se jeni duke kaluar një atak kardiak, por disa lloje të dhimbjeve në gjoks mund të mos kenë fare të bëjnë me zemrën tuaj.

Urthi

Shenja të forta mund të bëjnë një person të pyesë veten në një panik: “A kam një sulm në zemër?” Simptomat mund të jenë konfuze dhe nëse keni ndonjë dyshim, telefononi urgjencën.

Nëse, megjithatë, nuk jeni në rrezik për sulme në zemër dhe keni arsye të besoni se dhimbja që po përjetoni është nga acidi në ezofagun tuaj, provoni të merrni një zbutës të aciditetit të theksuar.

Kjo duhet të qetësojë dhimbjen djegëse të mostretjes.

Herpes

Një tjetër shkak i mundshëm i dhimbjes së gjoksit është herpesi, sipas Kristine Arthur, MD, një mjeke e përgjithshme në Orange Coast Memorial Medical Center në Fountain Valley, California.

Herpesi, që është një rilindje e virusit të shpendëve të pulës në trup, mund të shkaktojë dhimbje të forta që rrezaton në një anë të kafazit të brinjëve.

Zakonisht ka një skuqje të ndjeshme, megjithatë, në disa raste, është kaq e vogël që njerëzit nuk mund ta shohin atë.

Sipas Dr. Arthur, “Ju duhet të dyshoni për herpes nëse dhimbja ndjek linjën e një brinje dhe nëse ka ndonjë ndryshim të lëkurës përgjatë zonës që lënduar.

Është pothuajse gjithmonë vetëm në njërën anë.”

Pancreatitis

Në mënyrë tipike, pankreatiti shkakton dhimbje abdominale, sipas Medicine Net, por dhimbja nga pankreatiti (inflamacioni i pankreasit, një gjëndër e gjatë dhe e sheshtë prapa stomakut), mund të rrezatojë në gjoks, duke shkaktuar që i sëmuri të mendojë se problemi është i lidhur me zemrën.

Ju do të keni nevojë për një ndihmë mjekësore për të përcaktuar shkakun e dhimbjes, si po qarkullon gjaku dhe proçedura të tjerë mund të ndihmojnë mjekun tuaj të bëjë diagnozën e duhur.

Sulme paniku

Shumë herë një person që beson se po përjeton një sulm në zemër është në fakt duke u sulmuar nga paniku, sipas Shoqatës së Ankthit and Depresionit të Amerikës.

Shtrëngimi i gjoksit, rrahjet e shpeshta të zemrës, pëllëmbët e djersitura, marramendja – të gjitha këto janë simptoma të të dyja gjendjeve.

Për njerëzit që vuajnë nga çrregullime paniku, është mirë që një mjek të vlerësojë shëndetin e zemrës, kështu që herën tjetër kur ndodh një sulm paniku, do të kuptoni se si ta adresoni atë pa u shqetësuar që keni një sulm në zemër.

Pavarësisht, nëse keni ndonjë dyshim gjatë një sulmi të tillë, shkoni në urgjencë.

Costochondritis

Një tjetër shkak i mundshëm i dhimbjes së gjoksit që nuk është një sulm në zemër është Costochondritis. Sipas Dr Arthur, ky është një kusht ku kërci mes brinjëve bëhet i përflakur.

“Dhimbja mund të jetë shumë e mprehtë dhe e fortë nëse merr frymë thellë. Megjithëse mund të jetë i pranishëm në të dy anët, zakonisht është më keq nga njëra anë, “thotë Dr. Arthur.

Një mënyrë e mirë për të treguar nëse dhimbja juaj e gjoksit mund të jetë Costochondritis është të ngrini krahët mbi kokën tuaj dhe të shihni nëse dhimbja bëhet më e keqe, kundrejt dhimbjes së zemrës, e cila do të vazhdojë pavarësisht nga lëvizja.

Pneumonia

Çështjet e mushkërive, duke përfshirë edhe pneumoninë, mund të imitojnë gjithashtu simptomat e sulmit në zemër.

Nicole Weinberg, MD, një kardiolog në spitalin Providence Saint John në Santa Monica, Kaliforni, thotë se “çështjet fluide mund të shkaktojnë dhimbje në gjoks dhe presion, gjë që i shkakton njerëzit të mendojnë për sulm në zemër”.

Sipas Dr. Weinberg, pacientët kërkojnë kujdes mjekësor nga kardiologët së pari dhe më kryesorja, dhe kontrollimi i funksionit të zemrës mund të jetë i dobishëm në trajtimin e çështjeve të mushkërive gjithashtu.

Ulcerat e stomakut

Për shkak se dhimbja mund të rrezatojë nga stomaku në gjoks, dhimbja e ulçerave të stomakut mund të shfaqet si dhimbje gjoksi, sipas Klinikës së Cleveland.

“Çdo gjë që vjen nga goja deri në stomak mund të jetë shkaku i dhimbjeve në gjoks”, thotë Dr. Weinberg.

Mjeku juaj do t’ju duhet të vlerësojë ju në mënyrë që të përcaktojë nëse dhimbjet e gjoksit tuaj janë nga ulcerat, por nëse keni një histori të ulcerave të stomakut, ky është një shkak i mundshëm.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dhimbjet e frikshme të gjoksit që po i ngatërroni me atakun në zemër

Dhimbjet e frikshme të gjoksit që po i ngatërroni me atakun në zemër

Si filloi Mark Cuban me vetëm 60 dollarë dhe përfundoi një miliarder

Si filloi Mark Cuban me vetëm 60 dollarë dhe përfundoi një miliarder

Bora Zemani shërohet nga COVID-19

Bora Zemani shërohet nga COVID-19

Pireva takohet me sportistët elitar, ua shpalos programin e LDK-së

Pireva takohet me sportistët elitar, ua shpalos programin e LDK-së

Fansat i kërkojnë një takim Ledjanës me Mevlanin

Fansat i kërkojnë një takim Ledjanës me Mevlanin

Pireva: Kryeministri Hoti vizitoi degën e tretë të LDK-së, degë që na siguron fitore

Pireva: Kryeministri Hoti vizitoi degën e tretë të LDK-së, degë që na siguron fitore

ZYRTARE: Florent Hasani transferohet në Hapoel

ZYRTARE: Florent Hasani transferohet në Hapoel

Gigi Hadid shfaqet në top-formë

Gigi Hadid shfaqet në top-formë

Avokado, burim i vitaminave dhe mineraleve të rëndësishme për fëmijët

Avokado, burim i vitaminave dhe mineraleve të rëndësishme për fëmijët

Dafina Zeqiri: Nuk është turp të shkosh te psikologu, as të flasësh për ankth e depresion

Dafina Zeqiri: Nuk është turp të shkosh te psikologu, as të flasësh për ankth e depresion

Konkurrenti i “It’s My Love”: Tentuan të më dhunojnë, më lanë në autostradë

Konkurrenti i “It’s My Love”: Tentuan të më dhunojnë, më lanë në autostradë

Te Werderi presin shumë nga Rashica

Te Werderi presin shumë nga Rashica

Dua Lipa zë vendin e pestë në listën e “Billboard Hot 100”

Dua Lipa zë vendin e pestë në listën e “Billboard Hot 100”

JLo ekspozon barkun e sheshtë

JLo ekspozon barkun e sheshtë

Gjërat që nuk guxoni t’i thoni në një intervistë pune

Gjërat që nuk guxoni t’i thoni në një intervistë pune

Kur takoheni për të parën herë me një klient

Kur takoheni për të parën herë me një klient