Daçiq e thotë haptas: Veriu s’mund të jetë nën sovranitetin e Kosovës dhe fund

03.06.2019 22:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Daçiq e thotë haptas: Veriu s’mund të jetë nën sovranitetin e Kosovës dhe fund

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë thotë se Veriu i Kosovës nuk mund të mbetet nën udhëheqjen e Prishtinës dhe këtu merr fund çdo gjë.

Sipas Daciqit, cështja e Kosovës zgjidhet nëse bashkësia ndërkombëtare ‘pajtohen me zgjidhjen’.

“Veriu i Kosovës nuk mund të jetë nën sovranitetin e Prishtinës dhe kjo është fundi”, tha Daçiq në një deklaratë për transmetimin “Stav” të O2.TV, transmeton Gazeta Express.

Ai ka thënë se për këtë flet që një dekadë dhe e konsideron zgjidhjeve e vetme konkrete që nuk shkakton dëme.

“Nëse bashkësia ndërkombëtare pajtohet që çështja e Kosovës duhet të mbyllet si një problem që gjeneron paqëndrueshmëri të vazhdueshme, mendoj se kjo çështje do të zgjidhet,” tha kreydiplomati serb.

Megjithatë, ai e pranon se problemi kyç është se një pjesë e bashkësisë ndërkombëtare nuk pajtohen për këtë./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Daçiq e thotë haptas: Veriu s’mund të jetë nën sovranitetin e Kosovës dhe fund

Daçiq e thotë haptas: Veriu s’mund të jetë nën sovranitetin e Kosovës dhe fund

Haziri viziton KBI në Gjilan në prag të Fitër Bajramit

Haziri viziton KBI në Gjilan në prag të Fitër Bajramit

Hoxha: Nevojitet përkushtim më i madh për zbatimin e reformave drejt BE-së, vonesat janë të patolerueshme

Hoxha: Nevojitet përkushtim më i madh për zbatimin e reformave drejt BE-së, vonesat janë të patolerueshme

Stoltenberg: Serbia dhe Kosova të marrin shembull Marrëveshjen e Prespës

Stoltenberg: Serbia dhe Kosova të marrin shembull Marrëveshjen e Prespës

Delegacioni gjermano-francez: Mbështesim BE-në për marrëveshjen gjithëpërfshirëse

Delegacioni gjermano-francez: Mbështesim BE-në për marrëveshjen gjithëpërfshirëse

Veseli: Franca e Gjermania përkrahin Kosovën për vizat e dialogun

Veseli: Franca e Gjermania përkrahin Kosovën për vizat e dialogun

Kryetari Mustafa ka pritur në takim delegacionin nga Gjermania dhe Franca

Kryetari Mustafa ka pritur në takim delegacionin nga Gjermania dhe Franca

Korça: Në Gjilan, kemi realizuar qindra projekte infrastrukturore brenda pesë muajve

Korça: Në Gjilan, kemi realizuar qindra projekte infrastrukturore brenda pesë muajve

Prokuroria ngrit 110 aktakuza për 24 orë

Prokuroria ngrit 110 aktakuza për 24 orë

Thaçi mysafirëve nga Parisi e Berlini: S’e heqim taksën, s’pranojmë kushte të reja për vizat

Thaçi mysafirëve nga Parisi e Berlini: S’e heqim taksën, s’pranojmë kushte të reja për vizat

Haziri me bashkëpunëtorë viziton shkollën “Don Bosko”

Haziri me bashkëpunëtorë viziton shkollën “Don Bosko”

Thaçi takohet me delegacionin gjermano-francez

Thaçi takohet me delegacionin gjermano-francez

Dhunohet nga bashkëshorti, gruaja pi detergjent që t’i japë fund jetës

Dhunohet nga bashkëshorti, gruaja pi detergjent që t’i japë fund jetës

Haradinaj takon ambasadorët e Kosovës në Francë dhe Gjermani

Haradinaj takon ambasadorët e Kosovës në Francë dhe Gjermani

Për çka po vjen delegacioni franko-gjerman në Kosovë?

Për çka po vjen delegacioni franko-gjerman në Kosovë?

Serbisë i duhet ta njohë Kosovën, thotë eksperti amerikan

Serbisë i duhet ta njohë Kosovën, thotë eksperti amerikan