Çfarë është ‘Atelofobia’, simptomat dhe shërimi prej saj!

14.02.2019 04:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çfarë është ‘Atelofobia’, simptomat dhe shërimi prej saj!

Frika se nuk ndiheni perfekt dhe gjeni gjithmonë një mijë gabime! Ky është një çrregullim psikologjik dhe quhet Atelofobia. Ja se çfarë është, simptomat dhe shërimi!

Ndodh që pothuajse kushdo të ndiejë dëshirën e madhe për të ndryshuar diçka nga pamja fizike apo edhe nga ana e karakterit . Ndryshimet që dalin nga pasiguria personale, nga frika e mos ndjenja e përsosmërisë.

Shpesh, për fat të keq, flasim për një fobi të vërtetë që merr emrin “Atelofobia” dhe bën, për këtë arsye, është referencë për një çrregullim psikologjik. Kjo gjendje mund të shkaktojë dëme të vërteta në mendje: prandaj është e rëndësishme të njihni simptomat dhe, para së gjithash, të përdorni një kurë!

Atelofobia është një çrregullim psikologjik që mund të prekë shumë njerëz. Subjekti i prekur shfaq shumë pasiguri dhe frikë se kurrë nuk mund të arrijë përsosmërinë në çdo lloj gjëje që ai bën, duke filluar nga veprimet e tij deri në pamjen fizike.

Vetëvlerësimi është shumë jetësor dhe subjekti me çrregullimin e atelofobisë kurrë nuk ndihet i aftë për të kryer ndonjë lloj aktiviteti. Kjo do të thotë të kritikosh vetveten dhe gjithmonë të gjesh gabime në atë që thua dhe atë që bën.

Për fat të keq, kjo mund të ndodhë tek të gjithë, por kur problemi bëhet i vazhdueshëm mund të shkaktojë dëme fizike dhe psikologjike. Subjekti gjithashtu mund të shfaqë atelofobinë nga simptomat e mëposhtme: gulçim, takikardi, djersitje të ftohtë ose sulme paniku.

Ata që vuajnë nga ankthi i vazhdueshëm, nauzea, konfuzion mendor, tension muskulor dhe ankth, këshillon Class. Për fat të keq, mund të ketë pasoja serioze si depresioni, çrregullime në të ngrënë dhe pagjumësi.

Atelofobia mund të ndryshojnë në varësi të subjektit. Zakonisht, traumat më të përhapura lidhen me fëmijërinë apo edhe gjatë periudhës adoleshente.

Mos harroni se ngjarjet negative, apo ato që kanë dështuar në mënyrë të përsëritur në diçka që besojmë, pritjet shumë të gjata nga ana e prindërve apo miqve të ngushtë … të gjitha rastet, për fat të keq, mund të shkaktojë një ndjenjë të pasigurisë që me kalimin e kohës bëhet gjithnjë e më intensive.

Si të shërohesh nga atelofobia?!

Në raste të tilla, duhet të bëni një punë të gjatë me veten dhe të përpiqeni të mësoni të pranoni veten pa kërkuar përsosmëri. Zakonisht, në mënyrë që të shërohet mirëqenia, nevojitet ndihma e dikujt, si specialisti.

Në rast se shqetësimi është mjaft serioz, disa anksiolitikë mund të jenë të dobishme që vetë psikoterapisti do të përshkruajë.  /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Çfarë është ‘Atelofobia’, simptomat dhe shërimi prej saj!

Çfarë është ‘Atelofobia’, simptomat dhe shërimi prej saj!

Reali fiton në shtëpi të Ajaxit në ndeshjen e parë

Reali fiton në shtëpi të Ajaxit në ndeshjen e parë

Ja specifikat e plota të Samsung Galaxy S10

Ja specifikat e plota të Samsung Galaxy S10

VAR përdoret për herë të parë në histori të Ligës së Kampionëve, ish-gjyqtari spanjoll thotë se goli i anuluar i Ajax ishte i rregullt

VAR përdoret për herë të parë në histori të Ligës së Kampionëve, ish-gjyqtari spanjoll thotë se goli i anuluar i Ajax ishte i rregullt

Ajax 1-2 Real: Notat e lojtarëve, Neres më i miri

Ajax 1-2 Real: Notat e lojtarëve, Neres më i miri

Google Maps do të përdorë kamerën e smartfonit për të përcaktuar vendndodhjen tuaj

Google Maps do të përdorë kamerën e smartfonit për të përcaktuar vendndodhjen tuaj

Largoni kilet e tepërta me dietën pesë ditore me mollë

Largoni kilet e tepërta me dietën pesë ditore me mollë

Solari: I lumtur me paraqitjen e lojtarëve, nuk kam monitor për VAR, por iu besojmë gjyqtarëve

Solari: I lumtur me paraqitjen e lojtarëve, nuk kam monitor për VAR, por iu besojmë gjyqtarëve

Sekretet e Kubit të Rubikut: Kush e zbuloi dhe rrëfimi për njeriun që humbi 26 vjet duke u marrë me të (Foto)

Sekretet e Kubit të Rubikut: Kush e zbuloi dhe rrëfimi për njeriun që humbi 26 vjet duke u marrë me të (Foto)

Ramos: Vuajtëm ndaj Ajaxit, tani radha e tyre të vuajë para tifozëve të Real Madridit

Ramos: Vuajtëm ndaj Ajaxit, tani radha e tyre të vuajë para tifozëve të Real Madridit

Google Maps vjen me funksionin e fshirjes automatike të historikut të vendodhjes

Google Maps vjen me funksionin e fshirjes automatike të historikut të vendodhjes

Notat e lojtarëve, Tottenham 3-0 Borussia Dortmund: Vertonghen lojtar i ndeshjes

Notat e lojtarëve, Tottenham 3-0 Borussia Dortmund: Vertonghen lojtar i ndeshjes

Kush po e luan kaq keq Enca Haxhien?

Kush po e luan kaq keq Enca Haxhien?

Çeferin falënderon presidentin Ademi, pas rizgjedhjes në krye të UEFA-s

Çeferin falënderon presidentin Ademi, pas rizgjedhjes në krye të UEFA-s

Nëse fyti assesi nuk ju shërohet, mbase është fjala për sëmundje të rrezikshme dhe vdekjeprurëse

Nëse fyti assesi nuk ju shërohet, mbase është fjala për sëmundje të rrezikshme dhe vdekjeprurëse

Ja projekti i bazuar në blockchain që mund të identifikojë videot “deep fake”

Ja projekti i bazuar në blockchain që mund të identifikojë videot “deep fake”