Bulliqi: Po ia kujtoj shoqes Gane që arsimin e Kosovës e kanë shkatërruar PDK e LDK

18.09.2020 14:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bulliqi: Po ia kujtoj shoqes Gane që arsimin e Kosovës e kanë shkatërruar PDK e LDK

Në Kuvendin e Kosovës po vazhdon debati për gjendjen e arsimit në kohë pandemie. Një gjë e tillë ka nxitur edhe tensione mes deputetes së Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu dhe deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Shpejtim Bulliqi.

Sipas Musliut, qeveria e kaluar LVV-LDK ka humbur katër muaj kohë derisa u formula për shkak të apetiteve të partnerëve të koalicionit për të marrë sa më shumë hise në qeverinë e re. Ndër tjera, ai ka deklaruar se të dy qeveritë nuk e kanë prioritet arsimin.

Për këtë ka reaguar deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpejtim Bulliqi, i cili tha se sistemi i arsimit është shkatërruar pikërisht nga PDK e LDK.

“Në radhë të parë qeveria Kurti, është prej atyre qeverive që në afat rekord, në kushte të një pandemie të paparë, ka arritur që të rifillojë procesin mësimor në mënyrë online duke bërë atë që ka qenë e mundshme për momentin dhe për kohën. Dhe nuk mund të bëhet krahasime të tilla. Po ia kujtoj shoqes Gane që arsimin e Kosovës e kanë shkatërruar dy subjekte politike. LDK duke hapur kolegje private, dihet për çfarë arsye. Dhe PDK duke hapur universite publike në mënyrë që njerëzve të vet pasi të përfundojnë politikën, të punësohen aty dhe të krijojnë një vend pune. Këto gjëra Ganja i dinë shumë mirë, por po mundohet me qit hi syve popullit”, ka deklaruar ai.

Ndërkohë që deputetja Musliu ia ka kujtuar Bulliqit se në vendin ku ka qenë drejtor i arsimit, nota mesatare ish 2-sh.

“Nuk e di sa ja vlen me repliku me një ish-drejtor të arsimit kur në kohën kur ka qenë ai drejtor nota mesatare në atë komunë ka qenë 2-sh. Kështu që e përfundoj me kaq”, është kundërpërgjigjur ajo.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​OAK takon Drejtorin e Doganës dhe adreson kërkesat e bizneseve

​OAK takon Drejtorin e Doganës dhe adreson kërkesat e bizneseve

​Aliu: Sikur fituam Podujevën me mbi 50 për qind, do të fitojmë në tërë Kosovën

​Aliu: Sikur fituam Podujevën me mbi 50 për qind, do të fitojmë në tërë Kosovën

Zemaj për zgjedhjet në Podujevë: LDK nuk ka humbur

Zemaj për zgjedhjet në Podujevë: LDK nuk ka humbur

Hoxhaj: Pa luftën e drejtë të UÇK-së, s’do të intervenonte as NATO-ja

Hoxhaj: Pa luftën e drejtë të UÇK-së, s’do të intervenonte as NATO-ja

Besnik Bislimi: Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike nuk ka asnjë masë

Besnik Bislimi: Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike nuk ka asnjë masë

PDK përsëritë qëndrimet: Ligji për Rimëkëmbje votohet vetëm me një kusht

PDK përsëritë qëndrimet: Ligji për Rimëkëmbje votohet vetëm me një kusht

​Shkollat mbyllen më 18 dhjetor, vazhdojnë masat e njëjta kufizuese

​Shkollat mbyllen më 18 dhjetor, vazhdojnë masat e njëjta kufizuese

AUV: Shtatë kompani kanë deklaruar për përdorimin e vajit të palmës në produkte ushqimore

AUV: Shtatë kompani kanë deklaruar për përdorimin e vajit të palmës në produkte ushqimore

Shqipëria regjistron 12 viktima dhe mbi 500 raste me koronavirus

Shqipëria regjistron 12 viktima dhe mbi 500 raste me koronavirus

Kosovari që mori vaksinën antiCOVID tregon për efektet anësore që i përjetoi

Kosovari që mori vaksinën antiCOVID tregon për efektet anësore që i përjetoi

Borrell: Është mirë që SHBA-të po ndihmojnë dialogun, por është BE-ja ajo që udhëheq këtë proces

Borrell: Është mirë që SHBA-të po ndihmojnë dialogun, por është BE-ja ajo që udhëheq këtë proces

AUV: Shtatë kompani kanë deklaruar për përdorimin e vajit të palmës në produkte ushqimore

AUV: Shtatë kompani kanë deklaruar për përdorimin e vajit të palmës në produkte ushqimore

Rrahmani-Zemajt: Shikimin e ke goxha të mirë, por nuk po të dalin rezultatet

Rrahmani-Zemajt: Shikimin e ke goxha të mirë, por nuk po të dalin rezultatet

​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus