BERZH-i parashikon rritje ekonomike prej 4% për Kosovën më 2020

06.11.2019 17:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BERZH-i parashikon rritje ekonomike prej 4% për Kosovën më 2020

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) sheh rritjen ekonomike të moderuar në rajonin e Ballkanit Perëndimor në vitin 2020.

Rritja ekonomike në rajonin e Ballkanit Perëndimor ishte e dobët në gjysmën e parë të vitit 2019, me përjashtim të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut, sipas raportit të fundit të Prospektit Ekonomik Rajonal të BERZH-it.

“Sidoqoftë, hyrja e investimeve të huaja direkte në rajon mbeti e fortë, duke përfituar nga vendndodhja e saj e favorshme gjeografike, forca e aftë e punës dhe kostot e pagave më të ulëta se në Evropën qendrore”, thuhet në raport, raporton televizioni publik.

Në Evropën Juglindore, raporti pret që ritmi i rritjes të ngadalësohet nga 3.3 për qind këtë vit në 3.0 për qind në vitin 2020, në përputhje me dobësimin e rritjes në eurozonë.

Në raportin e BERZH-it thuhet se rritja relativisht e fortë ekonomike ka vazhduar në vitin 2019 në Kosovë. Pas 3.8 për qind të rritjes së GDP-së në 2018, ekonomia u zgjerua me 4.2 për qind në vitin 2019. “Rritja u nxit kryesisht nga investimet dhe konsumi privat”, thuhet në raport.

“Në vitin 2019 dhe 2020, ekonomia pritet të rritet me 4.0 për qind në vit, me kërkesën e brendshme duke vazhduar të mbetet shtytësi kryesor”, thekson BERZH.

Në Shqipëri, pasi u ngrit në 4.1 për qind në 2018, rritja ekonomike është ngadalësuar në vitin 2019. BERZH konsideron se ekonomia shqiptare parashikohet të zgjerohet me 2.8 për qind në vitin 2019, e nxitur kryesisht nga konsumi privat, dhe do të rritet në 3.5 për qind në vitin 2020.

“Rreziqet e brendshme për Shqipërinë përfshijnë detyrime të mundshme që rrjedhin nga programet e partneritetit publik dhe privat të padëshiruar dhe paqëndrueshmëria politike në vazhdim”, thuhet në raport.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BERZH-i parashikon rritje ekonomike prej 4% për Kosovën më 2020

BERZH-i parashikon rritje ekonomike prej 4% për Kosovën më 2020

Kosovarët po përgjohen me të madhe, këto janë rrjetet sociale më të pasigurta

Kosovarët po përgjohen me të madhe, këto janë rrjetet sociale më të pasigurta

IKD: KGJK dhe KPK përballen me joefikasitet, mungesë të llogaridhënies dhe integritetit në ushtrimin e përgjegjësive

IKD: KGJK dhe KPK përballen me joefikasitet, mungesë të llogaridhënies dhe integritetit në ushtrimin e përgjegjësive

Petritsch: Zgjidhje evropiane për Kosovën – Kurti të mos e rrezikoj dialogun

Petritsch: Zgjidhje evropiane për Kosovën – Kurti të mos e rrezikoj dialogun

Dënohen me dy vjet e 10 muaj burgim tre të dyshuarit që rrahen rojën e pyllit

Dënohen me dy vjet e 10 muaj burgim tre të dyshuarit që rrahen rojën e pyllit

Prizren, nis aksioni për heqjen e billbordeve

Prizren, nis aksioni për heqjen e billbordeve

Hapet zyra e Policisë në stacionin e autobusëve në Pejë

Hapet zyra e Policisë në stacionin e autobusëve në Pejë

Për 24 orë, Prokuroria ngreh 40 aktakuza për 43 persona

Për 24 orë, Prokuroria ngreh 40 aktakuza për 43 persona

Haradinaj e vazhdon retorikën e njëjtë: Në dhjetor lëvizim pa viza

Haradinaj e vazhdon retorikën e njëjtë: Në dhjetor lëvizim pa viza

Rriten përdoruesit e internetit, OKB: 4.1 miliardë njerëz janë ‘online’, kryeson Evropa

Rriten përdoruesit e internetit, OKB: 4.1 miliardë njerëz janë ‘online’, kryeson Evropa

Përfundon procesi i numërimit, KQZ pret konfirmim nga PZAP dhe Gjykata Supreme

Përfundon procesi i numërimit, KQZ pret konfirmim nga PZAP dhe Gjykata Supreme

Gashi: Vëllai i Dino Asanajt ka ardhur nga Amerika dhe nuk ka guxuar ta nënshkruajë autorizimin

Gashi: Vëllai i Dino Asanajt ka ardhur nga Amerika dhe nuk ka guxuar ta nënshkruajë autorizimin

S’ka më vota për t’u numëruar: VV 32 deputetë, LDK 29, PDK 25…

S’ka më vota për t’u numëruar: VV 32 deputetë, LDK 29, PDK 25…

Hoxha i Mitrovicës kanoset me armë nga gruaja me të cilën ishte në lidhje jashtëmartesore

Hoxha i Mitrovicës kanoset me armë nga gruaja me të cilën ishte në lidhje jashtëmartesore

Haradinaj porosi Kurtit: Po e hoqe taksën, bën gabim që s’të falet

Haradinaj porosi Kurtit: Po e hoqe taksën, bën gabim që s’të falet

Zeka: Vuçiqi flet me Hashim Thaçin, jo me Albin Kurtin

Zeka: Vuçiqi flet me Hashim Thaçin, jo me Albin Kurtin