Beogradi nuk i bindet SHBA-së në raport me Kosovën

15.08.2019 10:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Beogradi nuk i bindet SHBA-së në raport me Kosovën

Gjatë kësaj jave Kosova dhe Serbia morën paralajmërime nga shtetet e QUIN-it. SHBA, Anglia, Franca dhe disa vende të tjera kërkuan prej Kosovës të heqë taksën ndaj Serbisë, ndërsa paralajmërime të forta iu përcollën edhe Beogradit zyrtar. Serbisë iu kërkua të ndalojë fushatën kundër Kosovës për tërheqjen e njohjeve të pavarësisë.

Këtë urdhër duket se nuk e ka dëgjuar Serbia. Kjo pasi që Ivica Daçiq ka vazhduar me avazin e vjetër një ditë pasi u dhanë paralajmërimet. Daçiq shpërfill paralajmërimet e shteteve të Quint-it, thotë se do të vazhdojë të punojë kundër Kosovës. Gjatë kësaj jave Kosova dhe Serbia morën paralajmërime nga shtete e Quintit. Kosovës iu kërkua tërheqja e taksës dhe rifillimi i dialogut, ndërsa Serbisë të ndalojë fushatën kundër Kosovës për tërheqjen e njohjeve.

Por duket se këto paralajmërime kanë shkuar në ‘vesh të shurdhur’ në Beograd. Kjo pasi që Ivica Daçiq ka vazhduar me avazin e vjetër një ditë pasi u dhanë paralajmërimet. Diplomati serb për ‘Blicin’ serb ka thënë se këto paralajmërime nuk janë asgjë e re.

“Prishtina nuk do ta heqë taksë. Deri sa të mbarojnë zgjedhjet atje nuk do të ketë asgjë”, u shpreh ai. Gjithashtu, Ivica Daçiq thotë se Beogradi do të vazhdojë të punojë kundër Kosovës dhe të parandalojë hyrjen e saj në INTERPOL dhe UNESCO.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Trump jep edhe një vit afat për zgjidhjen e nyjës së Kosovës

Trump jep edhe një vit afat për zgjidhjen e nyjës së Kosovës

Beogradi nuk i bindet SHBA-së në raport me Kosovën

Beogradi nuk i bindet SHBA-së në raport me Kosovën

AKI-ja vë llupën mbi 37 shefat e misioneve diplomatike

AKI-ja vë llupën mbi 37 shefat e misioneve diplomatike

Nisma i kundërpërgjigjet LDK-së: Ju dhe PDK-ja i larguat 150 mijë qytetarë nga Kosova

Nisma i kundërpërgjigjet LDK-së: Ju dhe PDK-ja i larguat 150 mijë qytetarë nga Kosova

Zeka: Dorëheqja e Haradinajt nuk ka lidhje me Gjykatën Speciale

Zeka: Dorëheqja e Haradinajt nuk ka lidhje me Gjykatën Speciale

Arelena Shala zgjidhet rreshtere majore në Akademinë ushtarake West Point në SHBA

Arelena Shala zgjidhet rreshtere majore në Akademinë ushtarake West Point në SHBA

Botsan-Kharchenko: Nëse na kërkohet, marrim pjesë në dialog – marrëveshja të konfirmohet në Këshillin e Sigurimit

Botsan-Kharchenko: Nëse na kërkohet, marrim pjesë në dialog – marrëveshja të konfirmohet në Këshillin e Sigurimit

Bekë Berisha nuk e pranon bakllavën për ditëlindje, dikush mendon t’i dhurojë një “bombë”

Bekë Berisha nuk e pranon bakllavën për ditëlindje, dikush mendon t’i dhurojë një “bombë”

Sulmohet Konsullata e Kosovës në Danimarkë, Pacolli akuzon huliganët serbë

Sulmohet Konsullata e Kosovës në Danimarkë, Pacolli akuzon huliganët serbë

Tomor Morina kthehet në Kosovë

Tomor Morina kthehet në Kosovë

Dikur Veseli i çonte mesazhe të rënda Haradinajt, tash nuk po guxon ta përmend taksën

Dikur Veseli i çonte mesazhe të rënda Haradinajt, tash nuk po guxon ta përmend taksën

Zaev ashpërson fjalorin, reagime në Maqedoninë e Veriut

Zaev ashpërson fjalorin, reagime në Maqedoninë e Veriut

Kosova ndërmjet mbajtjes së zgjedhjeve dhe Qeverisë teknike

Kosova ndërmjet mbajtjes së zgjedhjeve dhe Qeverisë teknike

MIE-ja arsyetohet se komunikata për takimin me O’Connellin ishte shabllon

MIE-ja arsyetohet se komunikata për takimin me O’Connellin ishte shabllon

Korporata Energjetike e Kosovës, për gjashtë muaj tejkalon të gjitha parashikimet

Korporata Energjetike e Kosovës, për gjashtë muaj tejkalon të gjitha parashikimet

Burgu i Goli Otok-ut pas gjashtë dekadash

Burgu i Goli Otok-ut pas gjashtë dekadash