Beogradi në alarm, aksionin në veri e quan përndjekje të serbëve e largim nga dialogu

28.05.2019 20:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Beogradi në alarm, aksionin në veri e quan përndjekje të serbëve e largim nga dialogu

28 May 2019 19:12
Serbia ka urdhëruar forcat e saj të armatosura të jenë në gatishmëri të plotë, pas aksionit të autoriteteve kosovare në pjesën veriore të vendit.

Ndonëse aksioni i Policisë së Kosovës ishte organizuar kundër grupeve të ndryshme kriminale për kontrabandë, kjo e shqetësoi Beogradin, derisa presidenti serb mblodhi Këshillin kombëtar të Sigurisë, e në mëngjes edhe Kuvendin.

Ai foli në Kuvend rreth, siç tha, përpjekjeve të Kosovës për t’i përndjekur serbët nga aty, derisa paralajmëroi se nuk do të lejojë ‘Stuhi’ të re, duke iu referuar kështu sulmit ndaj serbëve gjatë luftës së të ‘90.

“Jemi të vetëdijshëm për të gjitha pasojat e rënda dhe për gjithçka çfarë po ndodh, andaj do të vazhdojmë të punojmë në ruajtjen e paqes. Por, kur e shihni që dikush do t’ua shkatërrojë dhe t’ua ndjek popullin, këtë e kam thënë edhe më herët, se ne nuk do të lejojmë ‘Stuhinë’ e re në çfarëdo pjesë ku ka serbë, s’do ta bëjmë. Të gjitha njësitet tona speciale janë në gatishmëri të plotë dhe nga askush nuk do të fshehim asgjë”, ka thënë Vuçiq.

Hiç më larg se një ditë më parë, gjatë një debati parlamentar në Kuvendin serb, presidenti kishte thënë se Beogradi e ka humbur kontrollin ndaj Kosovës, por paralajmëroi se do të reagojë nëse serbët sulmohen.

Ai paralajmëroi edhe përfaqësuesit e BE-së se Serbia do të reagojë nëse Policia nuk do të tërhiqej nga veriu. Ndërkaq, drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe, Marko Gjuriq, ka thënë se tashmë përfaqësuesit ndërkombëtarë ishin informuar për situatën.

E nga Bratislava, ministri i Jashtëm serb komentoi dialogun mes Kosovës dhe Serbisë duke thënë se ngjarja do të ndikojë në dinamikën e negociatave.

“Incidente të këtilla na largojnë nga dialogu. Serbia, e përsëris do dialog, që ai të shërbejë të gjejmë zgjidhje të kompromisit e të bëjmë diçka të mirë për popujt tonë. Por 6 vjet kaluan nga marrëveshja e Brukselit, e megjithatë kemi incidente të reja që mbulojnë gjurmët e moszbatimit të marrëveshjes”, ka thënë Daçiqi.

Në krah të serbëve gjatë ditës ishte rreshtuar Rusia, derisa Ministria e Jashtme ruse tha se kërkoi nga bashkësia ndërkombëtare që t’i mbushë mend forcat radikale shqiptare dhe të parandalojë eskalimin e situatës.

Rusia reagoi pasi që në mesin e të arrestuarve në veri ishte edhe Mikhail Krasnoschenkov, punëtor i UNMIK-ut, i cili megjithatë u lirua gjatë ditës.

Ndërkaq, Kuvendi serb, ka vazhduar edhe gjatë së martës debatin e nisur një ditë më parë rreth situatës në Kosovë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pse Grenell s’e takoi Kurtin, s’ka përgjigje nga ambasada në Berlin

Pse Grenell s’e takoi Kurtin, s’ka përgjigje nga ambasada në Berlin

Pompeo: Sovraniteti dhe pavarësia e Kosovës – thelbësore për Ballkanin Perëndimor

Pompeo: Sovraniteti dhe pavarësia e Kosovës – thelbësore për Ballkanin Perëndimor

I kërkoi personalisht Kurtit që të shkojë te varri i Rugovës, flet Lutfi Haziri

I kërkoi personalisht Kurtit që të shkojë te varri i Rugovës, flet Lutfi Haziri

Kurti: Shërbimin ushtarak nuk po e bëjmë për të sunduar

Kurti: Shërbimin ushtarak nuk po e bëjmë për të sunduar

Nasim Haradinaj sqaron arsyen pse deputetet e PDK-së vendosën flamurin e UÇK-së në Kuvend

Nasim Haradinaj sqaron arsyen pse deputetet e PDK-së vendosën flamurin e UÇK-së në Kuvend

Kim Mehmeti: Diplomatët habiten kur shohin burrështetas të pakorruptuar si Kurti

Kim Mehmeti: Diplomatët habiten kur shohin burrështetas të pakorruptuar si Kurti

Daniel Serwer konsideron se çështja e Kosovës mund të zgjidhet brenda orës, nëse do Serbia

Daniel Serwer konsideron se çështja e Kosovës mund të zgjidhet brenda orës, nëse do Serbia

Ambasada britanike: Gëzuar ditëlindjen e 12-të Kosovë

Ambasada britanike: Gëzuar ditëlindjen e 12-të Kosovë

Mustafa: Urime 12 vjetorin e pavarësisë

Mustafa: Urime 12 vjetorin e pavarësisë

Vizituan Prekazin Kurti e Osmani: Erdhëm sot në këtë kryeqytet të kryengritjes e qëndresës së popullit tonë, për të kujtuar e nderuar familjen Jashari

Vizituan Prekazin Kurti e Osmani: Erdhëm sot në këtë kryeqytet të kryengritjes e qëndresës së popullit tonë, për të kujtuar e nderuar familjen Jashari

Veseli: VV-ja e LDK-ja po i përkthejnë në shantazh për dialog vonesat e Speciales

Veseli: VV-ja e LDK-ja po i përkthejnë në shantazh për dialog vonesat e Speciales

Thaçi thotë se në takim me liderët e BE-së kërkoi liberalizimin e vizave

Thaçi thotë se në takim me liderët e BE-së kërkoi liberalizimin e vizave

Vuçiq sulmon Kurtin e Thaçin: Janë mashtrues, i regjistruan me telefon takimet e mbyllura në Munih

Vuçiq sulmon Kurtin e Thaçin: Janë mashtrues, i regjistruan me telefon takimet e mbyllura në Munih

Shkrimtari serb i bën një kërkesë Kurtit: Zoti kryeministër, padite Serbinë, jeni vonuar shumë

Shkrimtari serb i bën një kërkesë Kurtit: Zoti kryeministër, padite Serbinë, jeni vonuar shumë

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

Në 94 për qind të rasteve hetuesit policorë neglizhojnë punën, s’raportojnë për Prokurorinë

Në 94 për qind të rasteve hetuesit policorë neglizhojnë punën, s’raportojnë për Prokurorinë