ASHAK: Rezultati në PISA na bën të skuqemi të gjithë

04.12.2019 14:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
ASHAK: Rezultati në PISA na bën të skuqemi të gjithë

Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovës rezultatet e Kosovës në testin PISA i quajti dëshpëruese duke thënë se mosreagimi i përgjegjësve për këtë situatë e bën edhe më shumë dëshpëruese.

Akademia shkruan se arsimi është një nga dështimet më të mëdha të vendit dhe se kriza e tij është më e madhja e shoqërisë, njofton Klan Kosova.

“Nxënia e dijeve nuk është dështimi i vetëm në arsim, ai është një segment i dukshëm i afishuar në një mënyrë të tillë, që na bën me dije se Kosova është e përfshirë prej shumë vitesh në një krizë të mësimit dhe të dijes, e cila si shtet dhe si komb na lë pa të ardhme”.

“Testi i PISA-s nuk është dhe nuk mund të merret si komponentë artificiale e arsimit, siç pretendojnë institucionet tona. Ai është një indikator që tregon një gjendje dhe nuk është asnjëherë qëllim i vetvetes, që flet qartë se ka ardhur koha për të marrë përgjegjësi, ngase kjo krizë nuk e amniston askënd”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


AAC: Po presim dritën jeshile nga IKSHP për t’i kërkuar Qeverisë hapjen e Aeroportit

AAC: Po presim dritën jeshile nga IKSHP për t’i kërkuar Qeverisë hapjen e Aeroportit

EULEX-i do të vazhdojë punën në Kosovë

EULEX-i do të vazhdojë punën në Kosovë

Sot diplomojnë kadetët e parë të FSK-së në Akademinë prestigjioze ushtarake në SHBA

Sot diplomojnë kadetët e parë të FSK-së në Akademinë prestigjioze ushtarake në SHBA

Ja cilat zona nesër do të mbesin pa furnizim me ujë në Prishtinë për shkak të punimeve

Ja cilat zona nesër do të mbesin pa furnizim me ujë në Prishtinë për shkak të punimeve

Katër gjahtarë arrestohen lidhur me vdekjen e gorillës së rrallë

Katër gjahtarë arrestohen lidhur me vdekjen e gorillës së rrallë

Në magjistralen Ferizaj-Kaçanik një aksident trafiku lëndohet rëndë një person

Në magjistralen Ferizaj-Kaçanik një aksident trafiku lëndohet rëndë një person

Paralajmërimi i ekspertëve: Pas Covid-19, mund të shpërthejë një tjetër sëmundje

Paralajmërimi i ekspertëve: Pas Covid-19, mund të shpërthejë një tjetër sëmundje

Tifozët rikthehen në stadium prej 10 korrikut

Tifozët rikthehen në stadium prej 10 korrikut

Rriten tensionet mes Australisë dhe Kinës, Pekini dënon me vdekje një australian

Rriten tensionet mes Australisë dhe Kinës, Pekini dënon me vdekje një australian

Kryeministri Hoti, shpreh ngushllimet e tij për vdekjen e gazetarit Llukam Halili

Kryeministri Hoti, shpreh ngushllimet e tij për vdekjen e gazetarit Llukam Halili

Në Maqedoninë e Veriut 8 të vdekur dhe 196 persona të infektuar me COVID-19

Në Maqedoninë e Veriut 8 të vdekur dhe 196 persona të infektuar me COVID-19

Humb jetën 34-vjeçarja shqiptare në një aksident në Itali

Humb jetën 34-vjeçarja shqiptare në një aksident në Itali

Abrashi: Do ta godasin korrupsionin me mbikqyrje të rreptë të testeve për patentë shofer

Abrashi: Do ta godasin korrupsionin me mbikqyrje të rreptë të testeve për patentë shofer

Janë arrestuar pesë persona  në Gjilan, arrestohen pesë

Janë arrestuar pesë persona në Gjilan, arrestohen pesë

Në Pejë është zhduket një vajzë

Në Pejë është zhduket një vajzë

LVV edhe ne Maqedoni, “lajm i keq për BDI-në”

LVV edhe ne Maqedoni, “lajm i keq për BDI-në”