Arsyet pse djersitni (shumë) gjatë natës dhe si ta parandaloni

11.02.2019 03:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Arsyet pse djersitni (shumë) gjatë natës dhe si ta parandaloni

Edhe në dimër ndodh që të zgjoheni plot djersë, me një kokë të lagur dhe një jastëk të lagur. A është djersitja gjatë natës një shenjë e ndonjë çrregullimi të veçantë? Çfarë mund të bëjmë për ta ulur atë? A është djersitja e natës e zakonshme?

Sipas një studimi të publikuar në “The Journal of Family Practice”, djersitjet e natës janë shumë të zakonshme: nga 2667 pacientët e testuar, 41 për qind raportoi se ata kanë qenë në muajin e fundit dhe kjo përqindje është ndoshta më e lartë në botën reale, pasi njerëzit nuk e raportojnë problemin.

“Është një fakt normal që është pjesë e djersitjes së përditshme, – shpjegon profesor Antonino Di Pietro, drejtor shkencor i institutit Milanis Cutis Dermoclinico.

– Ne djersijmë vazhdimisht edhe në qoftë se ne nuk e vërejmë atë. Trupi djersin nga termoregulimi për të ruajtur lagështinë e lëkurës (ndaj thatësisë) dhe për transmetimin e feromoneve (një funksion më i zhvilluar te kafshët, por jo plotësisht i humbur nga njerëzit).

Ekzistojnë tri lloje të djersës: euhidrozë (klasi i pangjyrë dhe pa erë i lidhur me termoregulimin), kromhidrozë (me ngjyrë që njollos rrobat), bromohidrozë (e cila lëshon erë të keqe)”.

A ka dallime midis grave dhe burrave?

“Drejt menopauzës ka një prodhim të ndryshuar të hormoneve të caktuara (estrogjene në lidhje me androgjenet) që mund të stimulojnë gjëndra dhe të shkaktojnë nxehtësi (djersitje intensive që zgjat disa minuta, por është shumë intensive), – thotë eksperti.

– I vetmi ndryshim i vërtetë në krahasim me meshkujt në përgjithësi është periudha para menopauzës ose gjatë menopauzës dhe ndryshimet hormonale relative”. Disa njerëz djersijnë shumë në nivelin e kokës, si është e mundur vallë? “Thjesht sepse koka mund të jetë mbështetur në një jastëk, materiali i të cilit nuk ajroset. Në thelb, sidoqoftë, ata që djersitin natën, djersijnë edhe ditën, por ditën vërehet më pak”, shpjegon Di Pietro.

Hyperhidrosis, çfarë është?

Transpirimi i tepërt gjithashtu mund të shkaktohet nga hyperhidrosis, një gjendje ku trupi prodhon rregullisht shumë djersë pa shkaqe mjekësore të identifikueshme.

“Në përgjithësi, njerëzit me këtë çrregullim djersijnë tepër në zona specifike të trupit, siç janë duart, këmbët, sqetulla ose koka, – thotë dermatologu. Megjithatë, edhe në këtë rast simptomat e hyperhidrosis nuk ndodhin vetëm gjatë natës”.

Roli i stresit

“Djersitja është e lidhur edhe me stresin. Kur jemi nën tension, ne djersijmë më shumë. Kjo varet nga fakti që rrit prodhimin e kortizolit dhe adrenalinës, substanca që stimulojnë gjëndrat e djersës”, vë në dukje doktori.

Ilaçet antidepresive

“Ilaçet janë një tjetër shkak i madh i djersitjes gjatë natës: deri në 22 për qind e njerëzve që marrin ilaçe kundër depresionit përjetojnë ndryshime të forta në termoregulimin”, thotë profesor Di Pietro.

Diabeti

“Nivelet e ulëta të sheqerit në gjak mund të çojnë në djersitje. Njerëzit që marrin insulinë ose antidiabetikë oral mund të kenë hipoglikeminë gjatë natës të shoqëruar me djersitje. Diabetikët shpesh vënë re nëse kanë marrë shumë insulinë, sepse fillojnë të djersiten”, vëren eksperti.

Të jetë një infeksion?

“Shkaqet më serioze të djersitjeve të natës mund të jenë shenja të një infeksioni ose një gjendje tjetër, siç janë infeksionet e mëdha bakteriale, tuberkulozi, HIV, leucemia dhe kanceri (sidomos limfomat) hyperthyroidism.

Sulmet e angjinës dhe infarktit shpesh shoqërohen me djersitje, të tilla si mbingarkesa, të cilat megjithatë ju bëjnë djersë ‘të ftohta’, – thotë dermatologu.

– Natyrisht, të gjitha këto raste janë të veçanta dhe madje edhe para se të djersiten, këto kushte shoqërohen me simptoma të tjera që duhet t’i raportohen mjekut”.

Këshilla për të mos djersitur natën

Ne kemi parë se si djersitjet e natës nuk janë substancialisht të ndryshme (madje edhe sasiore) në krahasim me ditën, me veçantinë se duke qenë trupi në kontakt me pëlhurën dhe jastëkët, në mëngjes lagështia bëhet më e dukshme. Por në qoftë se vërejmë një mospërputhje të dukshme midis asaj se sa djersijmë ditën dhe sa natën, duke qenë në një mosbalancë, mund të kemi vetëm diçka të gabuar me zakonet e gjumit.

Këtu pastaj disa këshilla nga dr. Di Pietro për të djersitur më pak: “Temperatura e dhomës duhet të jetë gjithmonë pak më e ulët se pjesa tjetër e shtëpisë. Duhet t’u kushtojmë vëmendje batanijeve, të heqim disa shtresa, ose të ndryshojmë materialin.

Si të vishemi? Gjëja e rëndësishme është të veshësh rroba pambuku ose liri, pra rroba të bëra fibra natyrale dhe veshje të lirshme. Verës është mirë të flemë pa asgjë. Së fundi, para se të shkojmë në shtrat, duhet të shmangim ushqimet pikante, piperin dhe alkoolin”. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë