Apple publikoi iOS 11.4.1 dhe bllokon “aksesin” e policisë në iPhone-t tanë

10.07.2018 21:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple publikoi iOS 11.4.1 dhe bllokon “aksesin” e policisë në iPhone-t tanë

Apple publikoi ditën e sotme iOS 11.4.1 ndërsa shumë prej nesh jemi në pritje të iOS 12.

Versioni i ri i iOS sjell një opsion shumë të rëndësishëm sigurie: USB Restriced Mode.

Apple ka shtuar mbrojtje ndaj pajisjeve USB që përdoren nga agjencitë ligjzbatuese dhe kompanitë private për të thyer fjalëkalimet e iPhone.

Nëse vizitoni hapësirën e konfigurimeve “Settings” nën kategorinë Face ID dhe Passcode, do të vëreni një opsion të ri për aksesorët USB.

Automatikisht ky opsion është i fikur që do të thotë se kur iPhone dhe iPad juaj është bllokuar për më tepër se një orë, iOS nuk do të lejojë më aksesorë USB të lidhen me telefonin.

Kështu kompania u mbyll derën mjeteve të thyerjes së fjalëkalimeve si GrayKey.

Ky opsion është paksa konfuz. Nëse dëshironi që iPhone juaj të jetë i sigurtë, duhet ta lini të fikur opsionin në fjalë.

Përditësimi iOS 11.4.1 shton edhe më tej privatësinë për të cilën kompania shquhet. Në 2016-ën Apple refuzoi ti jepte akses FBI-së mbi iPhone e atentatorit të San Bernardinos.

Pasi nisi një betejë ligjore me Apple, FBI-ja u tërhoqi dhe zgjodhi të paguante një firmë sigurie për të thyer iPhone 5C-në. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Apple publikoi iOS 11.4.1 dhe bllokon “aksesin” e policisë në iPhone-t tanë

Apple publikoi iOS 11.4.1 dhe bllokon “aksesin” e policisë në iPhone-t tanë

Shkëndija ka shënuar ndaj TNS në Ligën e Kampionëve

Shkëndija ka shënuar ndaj TNS në Ligën e Kampionëve

Aktori i njohur së shpejti baba, tregon gjininë e fëmijës!

Aktori i njohur së shpejti baba, tregon gjininë e fëmijës!

Nuhatni njërën ndër këto pesë gjëra dhe menjëherë do të mësoni a ju kërcënon sëmundja e rrezikshme

Nuhatni njërën ndër këto pesë gjëra dhe menjëherë do të mësoni a ju kërcënon sëmundja e rrezikshme

Juventusi e zyrtarizon Cristiano Ronaldon – ai është blerë 100 milionë euro dhe do të paguhen për dy vite

Juventusi e zyrtarizon Cristiano Ronaldon – ai është blerë 100 milionë euro dhe do të paguhen për dy vite

Hëngri 50 speca djegës për 68 sekonda, kinezi fiton monedhë ari 24 karatë

Hëngri 50 speca djegës për 68 sekonda, kinezi fiton monedhë ari 24 karatë

Modelja shqiptare shtatzënë? Ja detaji që e tradhtoi!

Modelja shqiptare shtatzënë? Ja detaji që e tradhtoi!

Mëse gjysma e ICO-ve dështojnë pas katër muajve

Mëse gjysma e ICO-ve dështojnë pas katër muajve

Zyrtare: Real Madridi njofton se e ka shitur Cristiano Ronaldon te Juventusi

Zyrtare: Real Madridi njofton se e ka shitur Cristiano Ronaldon te Juventusi

Blerim Destani, John Travollta dhe Morgan Freeman në të njejtin film Hollywoodian

Blerim Destani, John Travollta dhe Morgan Freeman në të njejtin film Hollywoodian

Mediumet spanjolle dhe italiane: Real Madridi e pranon ofertën e Juventusit për Ronaldon

Mediumet spanjolle dhe italiane: Real Madridi e pranon ofertën e Juventusit për Ronaldon

Vajzë apo djalë? Zbulo se çfarë gjinie është bebi juaj pa shkuar tek mjeku, testi 100 përqind i saktë

Vajzë apo djalë? Zbulo se çfarë gjinie është bebi juaj pa shkuar tek mjeku, testi 100 përqind i saktë

Ky aplikacion lexon në Wikipedia për t’ju mësuar informacione rreth qyteteve ku po lëvizni

Ky aplikacion lexon në Wikipedia për t’ju mësuar informacione rreth qyteteve ku po lëvizni

Neymar lojtari më i kërkuar i botërorit në internet, Kane i katërti në listë

Neymar lojtari më i kërkuar i botërorit në internet, Kane i katërti në listë

Macet e një qendre në Japoni reaguan njëherësh, pak sekonda para se të nisë tërmeti (Video)

Macet e një qendre në Japoni reaguan njëherësh, pak sekonda para se të nisë tërmeti (Video)

Fjolla Morina reklamon rroba meshkujsh në trupin e saj seksi

Fjolla Morina reklamon rroba meshkujsh në trupin e saj seksi