Anulohet ‘PRIFEST 7’. Festivali shkon n’ekzil

22.03.2015 22:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Anulohet ‘PRIFEST 7’. Festivali shkon n’ekzil

Ky asht filmi “Burrneshat”, me te cilin ishte planifikue me u hap Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Prishtine “ PriFest”.

Por, vetem nji muej para se me fillue, festivali u anulue sepse u mor nji vendim i tillë, e tregojnë vet organizatorët.

Përveç buxhetit, simbas organizatorëve, ka edhe arsye tjera pse asht e pamundun, qe sivjet me u mbajtë edicioni i 7’të i “Pri Festit” në Kosovë.

Ne shejë proteste, me 24 dhe 25 Prill të ketij viti, me zero buxhet, ky festival ka me u mbajtë pjesërisht ne Tiranë, me emnin “ PriFest n’egzil”.

Megjithëse jo sivjet, organizatorët jane te bindun se ky festival përseri ka me u kthy ne Prishtine, aty ku u mbajten 6 edicionet paraprake te tij.

Perveç “PriFestit” me vendim te Ministrisë se Kulturës, buxhet ma i vogël për sivjet asht nda edhe për festivalet tjera , si Skena Up, Chopin Piano Fest e DAM fest.

Organizatorët e “PriFestit” i ftojnë krejt eventet e damtueme, me ba nji peticion të perbashkët kunder vendimit te Ministrisë qe uli buxhetin per keto festivale.

N’ anën tjëtër, zyrtarët e Ministrisë së Kulturës nuk e kanë komentu këtë vendim, tue mos u kthy përgjigje as organizatorëve të festivalit e as mediave.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dizajnerja Arbresha Hoxha hap ekspozitë në Stokholm për nder të pavarësisë së Kosovës

Dizajnerja Arbresha Hoxha hap ekspozitë në Stokholm për nder të pavarësisë së Kosovës

Filigrani përtej Artizanatit

Filigrani përtej Artizanatit

Samir Karahoda dërgon Kosovën në Berlinale me filmin NË MES

Samir Karahoda dërgon Kosovën në Berlinale me filmin NË MES

Teatri me strategji të re marketingu synon rikthimin e publikut

Teatri me strategji të re marketingu synon rikthimin e publikut

Kampanja ‘Kino për qytetin’ kalon pragun fillestar prej 35% për fitimin e fondeve!

Kampanja ‘Kino për qytetin’ kalon pragun fillestar prej 35% për fitimin e fondeve!

Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

Teatri i Gjilanit me shfaqje dhe performancë të jashtëzakonshme për Halloween

Teatri i Gjilanit me shfaqje dhe performancë të jashtëzakonshme për Halloween

Filmat kosovarë dëshmojnë për vlerat dhe talentin që kanë artistët nga Kosova

Filmat kosovarë dëshmojnë për vlerat dhe talentin që kanë artistët nga Kosova

May-Linda Kosumoviç merr titullin ‘Aktorja më e mirë’ në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë

May-Linda Kosumoviç merr titullin ‘Aktorja më e mirë’ në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë

Vdes rapsodi Hashim Shala

Vdes rapsodi Hashim Shala

Valmir Tertini, regjisori më i mirë në festivalin e Indisë

Valmir Tertini, regjisori më i mirë në festivalin e Indisë

Konkurrencë e miqësi në “PriFest”

Konkurrencë e miqësi në “PriFest”

Në mbrojtje të Teatrit, flet Ndrenika: Jemi përbuzur, vetëm Erdogani i bën këto punë

Në mbrojtje të Teatrit, flet Ndrenika: Jemi përbuzur, vetëm Erdogani i bën këto punë

Serialet që nuk duhet të lini pa parë (Kujdes! Nuk ka seriale turke)

Serialet që nuk duhet të lini pa parë (Kujdes! Nuk ka seriale turke)

Arben Zharku pjesë e jurisë në festivalin e Rotterdamit

Arben Zharku pjesë e jurisë në festivalin e Rotterdamit