Ahmeti sqaron pse tha se nëse ndal ndërtimet ose “do të burgoset ose do të vritet”

14.05.2019 00:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ahmeti sqaron pse tha se nëse ndal ndërtimet ose “do të burgoset ose do të vritet”

Kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti, është shprehur se i është keqinterpretuar deklarata se nëse ndal ndërtimet në kryeqytet, ose do të jetë në burg ose i vrarë.

E ka akuzuar Vetëvendosjen që me qëllim ia nxjerri prej kontestit këtë deklaratë.

“Është keqpërdorë shumë. Ka qenë një diskutim publik ku unë kam shkuar për t’i dëgjuar arkitektët se çfarë po thonë. Ka qenë një simbolikë sepse ka ndodhur në rrugën ‘Rexhep Luci’. Nëse deri në vitin 2013 kanë qenë problem ndërtimet pa leje, tash janë problem ndërtimet me leje. Unë i kam 5 padi. Ju thash unë, që po të më pyesni mua do të bënim moratorium për krejt ndërtimet në Prishtinë. Në të kundërtën unë do të përfundojë ose në burg ose i vrarë”, ka thënë Ahmeti në Interaktiv të KTV-së.

I pyetur se pse e ka bërë këtë deklaratë, Ahmeti ka shpeguar vetëm për këtë të parën.

Lexoni edhe:

Ahmeti thotë se platforma s’i pëlqeu Mogherinit, “i thash ftesat t’i dërgohen Kosovës pa emër”

“Me ligjet aktuale në Kosovë nuk ke të drejtë t’ia ndalësh ndërtimet. Me Ligjin mbi Ndërtimet, që Kuvendi e ka marrë prej Gjeorgjisë, 45 ditë nëse nuk i jep leje dikujt konsiderohet se ai ka leje. Gjithçka është bërë në favor të atyre që bëjnë ndërtime. Ne si Komuna vetëm mund t’i zbatojmë ligjet”, ka thënë Ahmeti, përcjell Koha.net.

Ai ka thënë se shansi i Prishtinës është te hartat zonale, që t’i jepet një zhvillim Prishtinës.

“Unë mendoj se në qendër nuk më vend për ndërtime. Në Prishtinë, nga viti 1999 janë investuar 2.5 miliardë euro në ndërtime, ndërsa janë investuar në infrastrukturë vetëm 180 milionë euro. Ndërsa llogaritet që për 3 euro investim në ndërtim, 1 euro të investohet në infrastrukturë, dhe ne po mundohemi që vazhdimisht ta zëmë hapin”, ka thënë Ahmeti.

Ahmeti ka sqaruar edhe problemin me ndërtimet në oborrin e Katedrales.

Ka thënë se kanë humbur në të gjitha fazat e gjyqësisë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shala: Një kompani serbe na furnizon me infuzion, duhet ta hetojmë

Shala: Një kompani serbe na furnizon me infuzion, duhet ta hetojmë

Tha se shqiptarët janë nga mali, Pacolli: Nuk e lejoj Bërnabiqin të hyjë në Kosovë

Tha se shqiptarët janë nga mali, Pacolli: Nuk e lejoj Bërnabiqin të hyjë në Kosovë

Kandiq: Varreza masive në Rudnicë është përmendorja për Dikoviqin

Kandiq: Varreza masive në Rudnicë është përmendorja për Dikoviqin

Merkel mohon se ka përplasje me pasardhësen e saj

Merkel mohon se ka përplasje me pasardhësen e saj

Reagon Çitaku: Gruaja e ‘goditur’ rome – Turp dhe marrëzi

Reagon Çitaku: Gruaja e ‘goditur’ rome – Turp dhe marrëzi

Thaçi kritikon BE-në, përmend alternativa kombëtare

Thaçi kritikon BE-në, përmend alternativa kombëtare

Përleshja në nëndegën e LDK-së në Ferizaj, vjen reagimi i partisë

Përleshja në nëndegën e LDK-së në Ferizaj, vjen reagimi i partisë

Krerët e Maqedonisë së Veriut të kënaqur nga raporti i KE-së

Krerët e Maqedonisë së Veriut të kënaqur nga raporti i KE-së

Marrëveshja e Mirëkuptimit për patrullime të përbashkëta në mes të Policisë së Kosovës dhe Shqipërisë

Marrëveshja e Mirëkuptimit për patrullime të përbashkëta në mes të Policisë së Kosovës dhe Shqipërisë

GLPS për Raportin për Kosovën: BE-ja kërkesat e njëjta, perspektiva evropiane po përdoret për politika ditore

GLPS për Raportin për Kosovën: BE-ja kërkesat e njëjta, perspektiva evropiane po përdoret për politika ditore

Pacolli i çon porosi ndërkombëtarëve, pasi Serbia liron zyrtarin kosovar

Pacolli i çon porosi ndërkombëtarëve, pasi Serbia liron zyrtarin kosovar

Halil Kastrati: Sot nis ndërtimi i shtatë shtëpive të reja në Dragash

Halil Kastrati: Sot nis ndërtimi i shtatë shtëpive të reja në Dragash

Basha: Negociatat nuk hapen, Rama e di

Basha: Negociatat nuk hapen, Rama e di

Ministrja Hoxha: Rekomandimet e raportit të progresit, udhërrëfyes për Kosovën

Ministrja Hoxha: Rekomandimet e raportit të progresit, udhërrëfyes për Kosovën

Veseli: PDK nuk është parti e fjalëve, por e vendimeve dhe veprimeve

Veseli: PDK nuk është parti e fjalëve, por e vendimeve dhe veprimeve

LDK reagon ndaj deklaratave të Uran Ismailit për aferën ‘Spitali’

LDK reagon ndaj deklaratave të Uran Ismailit për aferën ‘Spitali’