A është i mundshëm ereksioni i mëngjesit te femrat?

13.06.2018 06:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A është i mundshëm ereksioni i mëngjesit te femrat?

Kur alarmi juaj bie në mëngjes, është e mundshme që keni në mendje seksin i mëngjesit.

Njerëzit në mëngjes ndihen shumë të eksituar. Për meshkujt ereksioni i mëngjesit është sipjesë e pashmangshme e ciklit të gjumit, dhe, edhe pse shumë njerëz zgjohen me ereksion, kjo nuk është gjithmonë shenjë që dikush është i eksituar. Mirëpo nëse femrat në orët e mëngjesit ndihen të eksituara, mund të fajësojnë biologjinë? Mund të jetë ashtu.

Edhe femrat gjithashtu reagojnë ndaj ciklit të gjumit dhe mund të kenë klitorisin të rritur dhe vagjinën të fryrë gjatë fazës REM të gjumit, transmeton Telegrafi.

Klitorisi ka inde erektile mu si edhe penisi, mirëpo meqë nuk është i dukshëm, në mënyrë që të mund ta shohin të gjithë, fryrja e klitorisit ndodh nga brenda dhe shumica e femrave nuk janë të vetëdijshme për këtë proces.

Sikur edhe te meshkujt, ndryshimi që ndodh në gjenitale gjatë natës nuk ndodh gjithmonë për shkak që jeni të ekspozuar ndaj dikujt që seksualisht ju eksiton – kjo ndodh vetvetiu (edhe pse sapo jeni zgjuar gjatë njërës së këtyre fazave kur trupi juaj mendon që është i eksituar, më vonë do të ndiheni më të eksituar dhe do të keni më shumë dëshirë për seks të mëngjesit).

Gjatë fazës REM të gjumit, trupi juaj pompon gjak të pasur me oksigjen në indet tuaja gjenitale në mënyrë që gjenitalet të jenë të shëndetshme.

Njësoj ndodh edhe kur femrat eksitohen seksualisht: indi erektil në klitoris bëhet i eksituar dhe i skuqur për shkak të ndryshimit të qarkullimit të gjakut dhe shpejtësisë së rrahjes së zemrës.

Eksitimi nxit qarkullim të shpejt të gjakut nëpër gjithë zonën e gjenitaleve. Vagjina gjithashtu bëhet më e lagësht gjatë këtyre sulmeve të eksitimit.

Pra, përgjigjja është: po, femrat mund të kenë ereksion mëngjesi. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Rafinha drejt Real Betisit

Rafinha drejt Real Betisit

Zebra me aftësi kamufluese, vështirë të dallohet mes antilopave afrikane (Foto)

Zebra me aftësi kamufluese, vështirë të dallohet mes antilopave afrikane (Foto)

Për një trup pa celulit, dieta me ananas bën mrekullira

Për një trup pa celulit, dieta me ananas bën mrekullira

Presidenti i Prishtinës, Ejupi: Kjo është papërgjegjësi, duhej të na njoftonin 24 orë më herët për shtyrjen e ndeshjes

Presidenti i Prishtinës, Ejupi: Kjo është papërgjegjësi, duhej të na njoftonin 24 orë më herët për shtyrjen e ndeshjes

Polici me shpejtësinë e Usain Boltit, e zë të dyshuarin edhe pse ishte shumë larg tij (Video)

Polici me shpejtësinë e Usain Boltit, e zë të dyshuarin edhe pse ishte shumë larg tij (Video)

Nainggolan pritet të jetë në bankën rezervë ndaj Torinos, rikthehet Skriniar   

Nainggolan pritet të jetë në bankën rezervë ndaj Torinos, rikthehet Skriniar   

Përpiqej të bënte selfien më të mirë, koka i ‘përfundon’ në sqepin e pelikanit (Video)

Përpiqej të bënte selfien më të mirë, koka i ‘përfundon’ në sqepin e pelikanit (Video)

FFK: Ndeshja mes Prishtinës dhe Gjilanit shtyhet, shkak mospranimi teknik i stadiumit

FFK: Ndeshja mes Prishtinës dhe Gjilanit shtyhet, shkak mospranimi teknik i stadiumit

Bëni seks dy deri në katër herë brenda jave për ta shmangur kancerin e prostatës

Bëni seks dy deri në katër herë brenda jave për ta shmangur kancerin e prostatës

Partneri ia dha kapelën që të mos i lagen flokët por jo edhe xhaketën, debat nëse ishte i sjellshëm apo vetjak (Video)

Partneri ia dha kapelën që të mos i lagen flokët por jo edhe xhaketën, debat nëse ishte i sjellshëm apo vetjak (Video)

Konkurs për shitës të librave në rezortin luksoz në Maldive, akomodim falas dhe aktivitete në kohën e lirë (Foto)

Konkurs për shitës të librave në rezortin luksoz në Maldive, akomodim falas dhe aktivitete në kohën e lirë (Foto)

Zyrtare: Sevilla huazon Gonalons nga Roma

Zyrtare: Sevilla huazon Gonalons nga Roma

Atë që nuk e bëri te Milani për një sezon, Silva e bëri te Sevilla në debutim

Atë që nuk e bëri te Milani për një sezon, Silva e bëri te Sevilla në debutim

Fillojeni ditën mbarë me këto ushtrime

Fillojeni ditën mbarë me këto ushtrime

Cutrone ka rinovuar me Milanin, brenda javës zyrtarizimi

Cutrone ka rinovuar me Milanin, brenda javës zyrtarizimi

​Kripa e detit është kontaminuar nga plastika (Video)

​Kripa e detit është kontaminuar nga plastika (Video)