A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

18.04.2021 12:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

Zëvendësministri, Blerim Sallahu, ka konfirmuar për InDoks që ligji do të jetë selektiv, i fokusuar jo tek krejt qytetarët që mund të kenë përfituar pasuri të paligjshme, por target e ka veç një pjesë të shoqërisë kosovare.

“Në këtë ligj nuk do të futen qytetarët që nuk kanë punuar në institucione publike, pasi e dijimë që mbas luftës kemi pasur një ekonomi jo formale dhe është e pamundur që të verifikohet një para e tillë që është e kundërligjshme apo një prone e tillë. Ne do t’i tjetërsojmë shërbyesit civil, zyrtarët publik që janë të emëruar që i kanë shërby shtetit”, ka thënë Sallahu.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çollaku i PD-së: Rama i ka shkaktuar Kosovës një dëm të jashtëzakonshëm në arenën ndërkombëtare

Çollaku i PD-së: Rama i ka shkaktuar Kosovës një dëm të jashtëzakonshëm në arenën ndërkombëtare

Qalaj, PDK: Kurti reagonte për çdo fjalë të ministrave serbë në qeveritë e kaluara, e tash e arsyeton Rakiqin

Qalaj, PDK: Kurti reagonte për çdo fjalë të ministrave serbë në qeveritë e kaluara, e tash e arsyeton Rakiqin

Kurti iu bën thirrje serbëve që të mos i bllokojnë rrugët në veri: Vuçiq ishte në dijeni për skadimin e marrëveshjes

Kurti iu bën thirrje serbëve që të mos i bllokojnë rrugët në veri: Vuçiq ishte në dijeni për skadimin e marrëveshjes

Presidentja Osmani dhe ministrja Gërvalla takuan presidentin e Senegalit, Macky Sall

Presidentja Osmani dhe ministrja Gërvalla takuan presidentin e Senegalit, Macky Sall

Pacolli mbështet qeverinë për reciprocitetin me targa ndaj Serbisë

Pacolli mbështet qeverinë për reciprocitetin me targa ndaj Serbisë

Janjiç: Kriza në veri të Kosovës i konvenon Kurtit dhe Vuçiqit

Janjiç: Kriza në veri të Kosovës i konvenon Kurtit dhe Vuçiqit

Borrell: Të ulen menjëherë tensionet në veri, dhe të respektohen plotësisht obligimet e dala nga dialogu

Borrell: Të ulen menjëherë tensionet në veri, dhe të respektohen plotësisht obligimet e dala nga dialogu

Sveçla viziton pikë kalimin kufitar në Merdare, tregon për gjendjen pas vendimit për targa

Sveçla viziton pikë kalimin kufitar në Merdare, tregon për gjendjen pas vendimit për targa

Deputeti i VV-së: Disa qyqanë thonë se NATO-ja na ka shpëtuar, ata kanë ardhur për interesat e tyre

Deputeti i VV-së: Disa qyqanë thonë se NATO-ja na ka shpëtuar, ata kanë ardhur për interesat e tyre

Gërvalla për gabimet në Twitter: I marrë si komplimente pasi nuk kemi kritika në politikën e jashtme

Gërvalla për gabimet në Twitter: I marrë si komplimente pasi nuk kemi kritika në politikën e jashtme

Pogragja qind për qind me Lutën, e falënderojnë për realizimin e projekteve jetike

Pogragja qind për qind me Lutën, e falënderojnë për realizimin e projekteve jetike

Ministria e Drejtësisë në pritje të vendimit të Gjykatës për procesin e konkursit për noterë

Ministria e Drejtësisë në pritje të vendimit të Gjykatës për procesin e konkursit për noterë

Nesër mblidhet kryesia e Kuvendit

Nesër mblidhet kryesia e Kuvendit

Vuçiq: Ata duan që Serbia ta njohë Kosovën, nuk do të ndodhë kjo

Vuçiq: Ata duan që Serbia ta njohë Kosovën, nuk do të ndodhë kjo

Ministria e Shëndetësisë lanson çertifikatën elektronike të vaksinimit kundër COVID-19

Ministria e Shëndetësisë lanson çertifikatën elektronike të vaksinimit kundër COVID-19

30 ditë paraburgim për kontrabandim me migrantët sirianë

30 ditë paraburgim për kontrabandim me migrantët sirianë