6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

30.05.2020 19:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Viteve të fundit, Ministria e Infrastrukturës ka paguar vlera të lartë të shtesave financiare për zyrtarët e saj.

Baza ligjore është e kontestueshme. Pagesat janë bërë bazuar në një vendim të vitit 2014, porse legjitimiteti i këtij vendimi, siç ka mësuar KOHA, është duke u hetuar nga dy institucione.

Ramë Qupeva ka pasur pagë shtesë në vlerë të 800 eurove në muaj. Qupeva është drejtor i Departamentit të Infrastrukturës Rrugore. Për pjesëmarrjen në mbikëqyrjen e këtij projekti ai është paguar më shumë se 30 mijë euro.

Anëtari tjetër i Njësisë për Zbatimin e Projektit të Autostradës Prishtinë – Hani i Elezit është Lahudin Myrtaj. Në dokumente thuhet se Myrtaj ka marrë pagë të dytë në vlerë të 400 eurove. Gjithsej, për mbikëqyrjen e këtij projekti është paguar mbi 18 mijë euro.

600 euro në muaj ka marrë Besnik Hajdari, një tjetër zyrtar i Ministrisë së Infrastrukturës. Gjithsej për pjesëmarrje në komision për këtë projekt ai është paguar me shumë se 22 mijë euro.

Eset Berisha, këshilltar i ish-ministrit Pal Lekaj, vetëm në 9 muaj të vitit 2019, sipas dokumentit, ka marrë 4900 euro shtesë, kurse gjithsej 1600 euro.

Dy zyrtarët Milaim Ahmetaj dhe Ismet Hoxha po ashtu janë paguar për të njëjtin projekt. Totali i pagesës për ta është 9600, respektivisht 13 mijë euro.

KOHA ka provuar të kontaktojë me këta zyrtarë. Në zyrat e tyre nuk është lajmëruar askush.

Vite

I vetmi që është deklaruar është Lahudin Myrtaj.

Sekretari i Ministrisë së Infrastrukturës dhe Ambientit, Izedin Bytyqi, i cili ka marrë detyrën ditë më parë, ka thënë se tashmë këto pagesa janë ndërprerë.

“Meqenëse pagesat për të cilat po interesoheni janë kryer në një periudhë të mëhershme para emërimit tim si sekretar i përgjithshëm në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Ambientit, unë nuk i kam informatat e plota rreth arsyeshmërisë se këtyre pagesave, megjithatë, duke pasur parasysh se këto pagesa janë kontestuar nga Thesari i Ministrisë së Financave dhe gjithashtu janë ngritur si çështje nga Zyra Kombëtare e Auditimit, këto pagesa janë ndërprerë deri në sqarimin e plotë të ligjshmërisë se këtyre pagesave”, ka thënë Bytyqi.

KOHA ka mësuar se përveç në këtë projekt, viteve të fundit, edhe të tjerë zyrtarë të MI-së janë paguar me paga shtesë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj

Ndalohen 60 persona pa maska në kryeqytet, gjobat nisin nga 500 euro

Ndalohen 60 persona pa maska në kryeqytet, gjobat nisin nga 500 euro

Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në

Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në

​Daut Haradinaj: Zyrtarë të qeverisë Kurti janë takuar fshehtas me zyrtarë serbë, le ta pyesin AKI-në iu tregon

​Daut Haradinaj: Zyrtarë të qeverisë Kurti janë takuar fshehtas me zyrtarë serbë, le ta pyesin AKI-në iu tregon

Edhe 13 viktima nga COVID-19, në 24 orët e fundit në Serbi

Edhe 13 viktima nga COVID-19, në 24 orët e fundit në Serbi

Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar