5 këshilla për ta përmirësuar etikën e punës

13.07.2020 09:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
5 këshilla për ta përmirësuar etikën e punës

Në secilën industri, punëdhënësit kërkojnë punëtorë që respektojnë etikën e punës. Prandaj, vlerat e lidhura me një etikë të mirë pune mund të rrisin gjasat për mundësi më të mira të punësimit.

Punonjësit që kanë etikë të mirë pune shpeshherë kanë mundësi të kyçen në projekte më të mëdha dhe të veçanta sepse janë të përkushtuar, të disiplinuar dhe të besueshëm.

Personat me një etikë të mirë pune karakterizohen nga disa vlera dhe sjellje. Këto karakteristika i bëjnë ata anëtarë të mirë të ekipit dhe punonjës të denjë.

  • Serioziteti
  • Dedikimi
  • Disiplina
  • Produktiviteti
  • Bashkëpunimi
  • Ndershmëria
  • Përgjegjësia
  • Profesionalizmi

Si ta përmirësoni etikën tuaj të punës?

A ju ka rastisur ndonjëherë t’ju thonë që nuk po e respektoni etikën e punës? Ka disa hapa që mund të ndërmerrni për ta përmirësuar këtë. Në këtë listë gjeni 5 këshilla që mund t’ju ndihmojnë.

Jeni profesional. Praktikimi i profesionalizmit nënkupton ardhjen me kohë në punë, veshjen e duhur, mirësjelljen dhe respektin ndaj kolegëve, trajtimin e kompanisë sikur shtëpinë tuaj. Sjellja juaj duhet po ashtu të pasqyrojë atë që është në interes të klientëve.

Mësoni vazhdimisht. Një tjetër këshillë e vlefshme është gjetja e mënyrave për të zgjeruar njohuritë e juaja. Tentoni të merrni pjesë nëpër seminare, kurse, trajnime, në mënyrë që t’i zhvilloni aftësitë që mund t’ju kontribuojnë juve dhe kompanisë. Konsideroni edhe mundësitë për të punuar si vullnetarë apo mentorë. Bashkohuni edhe me shoqatat profesionale në fushën tuaj.

Bëhuni ambasador i kompanisë. Për ta përfaqësuar biznesin tuaj, nuk do të thotë se duhet medoemos të punoni në shitje. Mbani gjithmonë një qëndrim pozitiv për kompaninë dhe flisni mirë për kompaninë në secilën rrethanë. Krijoni rreth me njerëz dhe gjeni mënyra për të ndikuar në rritjen e kompanisë ku punoni.

Ushtroni vetë-disiplinën. Bëni një orar me të gjitha detyrat e ditës. Sigurohuni që t’i rendisni ato që kanë më shumë përparësi. Kontrolloni në fund të ditës secilën detyrë para se ta dorëzoni.

Bëhuni lojtar ekipi. Të punosh mirë me të tjerët është një karakteristikë thelbësore për punën. Respektoni kolegët dhe menaxherët tuaj, gjithmonë duke i mirëpritur reagimet. Kërkoni mundësi për të bashkëpunuar me kolegët tuaj./AkademiPune

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Mustafa për Ramushin president: S’di si e ka llogaritur ai, por s’kemi vota të mjaftueshme

​Mustafa për Ramushin president: S’di si e ka llogaritur ai, por s’kemi vota të mjaftueshme

Mustafa sfidon Osmanin: Provoje pa LDK sa vota do të marrësh

Mustafa sfidon Osmanin: Provoje pa LDK sa vota do të marrësh

​Mustafa: Jemi të gatshëm për zgjedhje pavarësisht rezultatit të sondazheve

​Mustafa: Jemi të gatshëm për zgjedhje pavarësisht rezultatit të sondazheve

Nesër protestohet kundër përgjysmimit të dënimit ndaj kriminelit serb Darko Tasiq

Nesër protestohet kundër përgjysmimit të dënimit ndaj kriminelit serb Darko Tasiq

Haki Abazi ‘zi e terr’ kundër PDK e LDK: Po bëhen gati për mega-hajninë e dimrit

Haki Abazi ‘zi e terr’ kundër PDK e LDK: Po bëhen gati për mega-hajninë e dimrit

Del Piero, De Rosi, Pazzini, Abate, Matri e disa të tjerë licensohen për trajnerë

Del Piero, De Rosi, Pazzini, Abate, Matri e disa të tjerë licensohen për trajnerë

​Shqiptari gëlltit kokainën kur sheh policinë, por nuk i shpëton dot arrestimit

​Shqiptari gëlltit kokainën kur sheh policinë, por nuk i shpëton dot arrestimit

Kryeziu: Rritja e Vetëvendosjes është produkt i besimit qytetar

Kryeziu: Rritja e Vetëvendosjes është produkt i besimit qytetar

Murati del me sqarim: Etem Arifi s’ka marrë pjesë në votimin e Qeverisë Kurti

Murati del me sqarim: Etem Arifi s’ka marrë pjesë në votimin e Qeverisë Kurti

​6 punëtorë me koronavirus, mbyllet çerdhja në Fushë Kosovë

​6 punëtorë me koronavirus, mbyllet çerdhja në Fushë Kosovë

Lajçak: Dialogu është në binarë, por nuk është autostradë e shpejtë

Lajçak: Dialogu është në binarë, por nuk është autostradë e shpejtë

Opozita kundër gjendjes së krizës, akuzon për manipulim politik

Opozita kundër gjendjes së krizës, akuzon për manipulim politik

Tahiri: Qeveria e Kosovës është e përkushtuar për ta luftuar antigjipsizmin

Tahiri: Qeveria e Kosovës është e përkushtuar për ta luftuar antigjipsizmin

​Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave

​Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave

​Reçica dhe Banka Botërore diskutojnë për mbështetjen e familjeve të varfëra në Kosovë dhe reformat e MPMS-së

​Reçica dhe Banka Botërore diskutojnë për mbështetjen e familjeve të varfëra në Kosovë dhe reformat e MPMS-së

14 viktima dhe 555 raste të reja me COVID-19

14 viktima dhe 555 raste të reja me COVID-19