450,000 Bitcoin të konfiskuar: A janë Shtetet e Bashkuara pronari më i madh i Bitcoin-ve?

08.11.2018 08:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
450,000 Bitcoin të konfiskuar: A janë Shtetet e Bashkuara pronari më i madh i Bitcoin-ve?

Një prej pikave më të forta të bitcoin është padyshim rezistenca përballë censurës. E thënë thjeshtë, nëse praktikat më të mira ndiqen me kujdes, askush nuk mundet të ngrijë apo konfiskojë pasurinë tuaj në bitcoin.


Kushdo që ka çelësat privatë është pronari i bitcoin-ëve. Nëse çelësi privat është i i enkriptuar ose thjeshtë i memorizuar, asnjë autoritet nuk ka fuqinë për të marrë nën kontroll bitcoin-ët tuaj.

Megjithatë e kundërta ka ndodhur disa herë kjo sepse kriminelët nuk përdorin praktikat më të mira.


Sipas hulumtimeve, numri total i bitcoin-ëve të konfiskuar është 1 me 40, ose 2.6% e monedhave në qarkullim.

Javën e kaluar u publikua një artikull nga News Journal i cili thoshte se shumica e analistëve të bitcoin besojnë që qeveria Amerikane është pronari më i madh i bitcoin.

Spekulimet e para në lidhje me këtë u shfaqen që nga Dhjetori i 2013-ës ku Wired mbështeste këtë mendim të shumicës.

Atë kohë qeveria Amerikane kontrollonte 174,000 bitcoin të cilat u konfiskuan nga Ross Ulbricht i cili drejtonte Rrugën e Mëndafshit, një treg online i shitjes së drogave.

Bitcoin-ët e konfiskuar përbënin 1.5% të monedhave në qarkullim. Sasia e bitcoin rritet dita ditës derisa të arrijmë pikën ku 21 milion prej tyre janë gërmuar.

Por 5 vite kanë kaluar dhe shumë gjëra ndryshuar që atëherë. Qeveria Amerikane mund të mos jetë pronari kryesor i monedhave bitcoin.

Në Qershor të 2014-ës nxori në ankand monedhat e konfiskuara nga “Rruga e Mëndafshit” të cilat u blenë nga entuziasti i kryptove Tim Draper.

Pjesa atyre monedhave që kishin ngelur shitën për 48.2 milion dollarë në Shtator të 2017-ës.

Qeveria Amerikane ende kontrollon disa bitcoin por jo atë sasi që kishte dikur. Sipas përllogaritjeve nga analistët thuhet se qeveria ka në pronësi mes 4,100 deri në 10,000 bitcoin.

SHBA-të kanë konfiskuar 198,000 bitcoin nga të paktën 100 kriminelë kibernetikë. 98% e tyre janë shitur për 151 milion dollarë, që i bie se një bitcoin është shitur mesatarisht për 780 dollarë.

Konfiskimi më i madh i bitcoin është i zhytur në mister. Më 19 Maj 2017 Qendra e Evropës Juglindore për Zbatimin e Ligjit (SELEC) tha se kishte konfiskuar 200,000 bitcoin me vlerë prej 500 milion dollarësh me ndihmën e autoriteteve Bullgare.

Në Dhjetor shefi i Prokurorisë Speciale të Bullgarisë Ivan Geshev doli me një deklaratë duke thënë se asnjë bitcoin nuk është konfiskuar.

A kemi të bëjmë me një skemë masive korrupsioni? Kjo pyetje nuk mori kurrë përgjigje.

Nëse përfshijmë edhe rastin e SELEC, numri total i bitcoin të konfiskuar shkon në 453,000 ose 2.6% e monedhave totale në qarkullim.

Tabela e paraqitur tregon konfiskimet e bitcoin me vlerë të paktën 500,000 dollarë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


450,000 Bitcoin të konfiskuar: A janë Shtetet e Bashkuara pronari më i madh i Bitcoin-ve?

450,000 Bitcoin të konfiskuar: A janë Shtetet e Bashkuara pronari më i madh i Bitcoin-ve?

Notat e lojtarëve, Plzen 0-5 Real Madrid: Kross, Bale dhe Benzema mbretërojnë në Çeki

Notat e lojtarëve, Plzen 0-5 Real Madrid: Kross, Bale dhe Benzema mbretërojnë në Çeki

Notat e lojtarëve: Juventus 1-2 Manchester United, Ronaldo me vlerësimin më të lartë

Notat e lojtarëve: Juventus 1-2 Manchester United, Ronaldo me vlerësimin më të lartë

ICT Academy trajnime në Cyber Security & Privacy

ICT Academy trajnime në Cyber Security & Privacy

Gazela përpiqej ta shpëtonte të voglin nga kthetrat e shqiponjës, shpeza grabitqare ishte shumë më e fuqishme (Foto)

Gazela përpiqej ta shpëtonte të voglin nga kthetrat e shqiponjës, shpeza grabitqare ishte shumë më e fuqishme (Foto)

Notat e lojtarëve: Manchester City 6-0 Shakhtar Donetsk, shkëlqejnë Mahrez dhe Jesus

Notat e lojtarëve: Manchester City 6-0 Shakhtar Donetsk, shkëlqejnë Mahrez dhe Jesus

Kufjet wireless Xiaomi AirDots janë një klon 30 dollarësh i Apple AirPods

Kufjet wireless Xiaomi AirDots janë një klon 30 dollarësh i Apple AirPods

Notat e lojtarëve, Bayern Munich 2-0 AEK: Lewandowski sundon

Notat e lojtarëve, Bayern Munich 2-0 AEK: Lewandowski sundon

AMD prezanton kartat grafike të para 7-nanometër por nuk janë për ju

AMD prezanton kartat grafike të para 7-nanometër por nuk janë për ju

Po hulumtonte imazhet satelitore të Google Earth, kur zbuloi aeroplanin e rrëzuar në det (Video)

Po hulumtonte imazhet satelitore të Google Earth, kur zbuloi aeroplanin e rrëzuar në det (Video)

Allegri: Është një humbje zhgënjyese, duhej ta mbyllnim më herët dilemën e fituesit

Allegri: Është një humbje zhgënjyese, duhej ta mbyllnim më herët dilemën e fituesit

Fillojnë shitjet e tabletit Chrome OS Pixel Slate

Fillojnë shitjet e tabletit Chrome OS Pixel Slate

Mourinho: Nuk duhet të kisha vepruar ashtu, por më ofenduan për 90 minuta

Mourinho: Nuk duhet të kisha vepruar ashtu, por më ofenduan për 90 minuta

Jose Mourinho provokon tifozët e Juventusit, lojtarët bardhezi ndërhyjnë

Jose Mourinho provokon tifozët e Juventusit, lojtarët bardhezi ndërhyjnë

Messenger me funksion të tërheqjes së mesazheve të dërguara por vetëm për kohë të caktuar

Messenger me funksion të tërheqjes së mesazheve të dërguara por vetëm për kohë të caktuar

Japonezi 8-vjeç imiton adhuruesin e tij të flaktë Bruce Lee, çdo lëvizje e ushtron çdo ditë me qokla (Foto/Video)

Japonezi 8-vjeç imiton adhuruesin e tij të flaktë Bruce Lee, çdo lëvizje e ushtron çdo ditë me qokla (Foto/Video)