Pompeo iu bën thirrje vendeve tjera që të ndjekin shembullin e Kosovës për Hezbollahun

30.06.2019 12:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pompeo iu bën thirrje vendeve tjera që të ndjekin shembullin e Kosovës për Hezbollahun

Pas shpalljes nga presidenti i Kosovës të organizatave terroriste në përputhje me listën e Bashkimit Evropian, të cilën ndër të tjera përfshihet edhe organizata palestinze Hizballah, sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, ka thirrur edhe vendet tjera të ndjekin shembullin e Kosovës.

Në një postim të sotshëm përmes rrjetit social Twitter ai ka shkruar se SHBA ka mirëpritur vendimin e Kosovë, transmeton Koha.net.

“SHBA-ja ka mirëpritur vendimin e Kosovës për organizatën terroriste Hizballah. Me mbështetjen e Iranit, Hizballah vazhdon të organizojë sulme terroriste në Evropë dhe në të gjithë botën. Ne iu bëjmë thirrje edhe të tjerëve t’i bashkohen Kosovës dhe të ndalin këtë grup terrorist nga financimi i operacioneve të përgjakshme”, ka shkruar Pompeo në Twitter.

.

Secretary Pompeo

@SecPompeo

The U.S. welcomes Kosovo’s designation of Hizballah as a terrorist organization. With Iran’s support, Hizballah continues to plot attacks in Europe and around the world. We call on others to join Kosovo and stop this terrorist group from financing its bloody operations.

1,990 people are talking about this
Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkarkimi i bordit të Telekomit, Hoti paralajmëron: Ky ishte vetëm fillimi

Shkarkimi i bordit të Telekomit, Hoti paralajmëron: Ky ishte vetëm fillimi

AGK: Kryeministri Rama nis fushatë degraduese edhe ndaj medieve në Kosovë

AGK: Kryeministri Rama nis fushatë degraduese edhe ndaj medieve në Kosovë

Hasani: Kurti duhet të merret edhe me zyrtarët serbë që marrin paga, pa shkuar asnjë ditë në punë

Hasani: Kurti duhet të merret edhe me zyrtarët serbë që marrin paga, pa shkuar asnjë ditë në punë

Veliu: Anëtarësimi në INTERPOL dhe EUROPOL mbetet prioritet i imi si ministër

Veliu: Anëtarësimi në INTERPOL dhe EUROPOL mbetet prioritet i imi si ministër

Haradinaj: Albin Kurti ka shfuqizuar vendimet e Isa Mustafës

Haradinaj: Albin Kurti ka shfuqizuar vendimet e Isa Mustafës

Të enjten, shi dhe borë – çfarë moti do të kemi në Kosovë gjatë ditëve pasuese?

Të enjten, shi dhe borë – çfarë moti do të kemi në Kosovë gjatë ditëve pasuese?

Pas reagimit të “Maraklive t’kerreve” BQK premton lehtësira për sigurimin e veturave

Pas reagimit të “Maraklive t’kerreve” BQK premton lehtësira për sigurimin e veturave

PSD: Kurti do ta menaxhojë pak më mirë korrupsionin, por nuk do ta transformojë sistemin

PSD: Kurti do ta menaxhojë pak më mirë korrupsionin, por nuk do ta transformojë sistemin

Bulizmi i pranishëm në të gjitha nivelet e sistemit arsimor në Kosovë

Bulizmi i pranishëm në të gjitha nivelet e sistemit arsimor në Kosovë

Serbia arreston pesë persona për trafikim me migrantë

Serbia arreston pesë persona për trafikim me migrantë

Haradinaj: Ky është qëndrimi im dhe i AAK-së për dialogun me Serbinë

Haradinaj: Ky është qëndrimi im dhe i AAK-së për dialogun me Serbinë

Shoqata e prokurorëve: Kërcënimet nuk na lëkundin

Shoqata e prokurorëve: Kërcënimet nuk na lëkundin

Qeveria themelon Këshillin Organizativ për shënimin e Epopesë së UÇK-së

Qeveria themelon Këshillin Organizativ për shënimin e Epopesë së UÇK-së

Qeveria Kurti shkarkon bordin drejtus të PTK’së

Qeveria Kurti shkarkon bordin drejtus të PTK’së

Policia e Kosovës dhe institucionet kompetente janë duke kryer hetime intensive lidhur me rastin në Gjilan

Policia e Kosovës dhe institucionet kompetente janë duke kryer hetime intensive lidhur me rastin në Gjilan

12 vite burgim dhe 10 mijë euro dy të akuzuarve për grabitje

12 vite burgim dhe 10 mijë euro dy të akuzuarve për grabitje