Biserko: Serbia është dashur ta njohë e para Kosovën

30.05.2019 11:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Biserko: Serbia është dashur ta njohë e para Kosovën

Kryetarja e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut në Serbi, Sonja Biserko, ka thënë se Serbia është dashur të jetë vendi i parë që ta njohte Kosovën, si tregues se është e gatshme të pranojë realitetin e ri, të merret me zhvillimin e brendshëm dhe kështu të bëhet faktor në rajon.

“Serbia është dashur ta bëjë këtë moti dhe është dashur të jetë vendi i parë që ta bëjë këtë në kufijtë aktualë. Kjo pastaj e bën Serbinë aktor të rëndësishëm në rajon. Ky do të ishte një gjest që do të tregonte se Serbia është e gatshme të pranojë një realitet të ri, të merret me zhvillimin e vet dhe ta zhvillojë edhe rajonin. I tërë rajoni ka dyshime se çfarë dëshiron Serbia, kjo shihet edhe nga sjellja e saj në Kosovë, në Bosnje, në Kroaci”, ka thënë Biserko për televizionin N1 në Sarajevë.

Ka vlerësuar se Serbisë i konvenon “konflikti i ngrirë”, sepse vazhdimisht llogarit se kontesti ndërkombëtar do të ndryshojë në të mirë të saj dhe se koha do të dëshmojë se këto bashkësi nuk mund të jetojnë bashkë.

Sipas fjalëve të saj, Serbia tenton të kthejë gjendjen në të kaluarën, me hyrjen e Rusisë në rajon.

“Serbia më shumë u shërben interesave ruse sesa atyre serbe. Gjeografikisht, Serbia i takon Evropës, është e lidhur me rajonin – ndërsa vepron sikur nuk e sheh veten në rajon, vazhdimisht sheh aleanca me fuqi të mëdha, ndërsa në kohë të fundit i është kthyer grupit të Vishegradit, i cili ka probleme me vlera të caktuara të BE-së, si ksenofobinë, islamofobinë…”, është shprehur Biserko, transmeton Koha.net.

Sipas saj, Kosova është temë që nga vitet ’70 të shekullit të 20-të, ndërsa thotë se në Kosovë është hapur edhe çështja serbe në Jugosllavi.

“Në atë kohë veçse u konstatua se është mision i pamundur të dominohet popullata shqiptare në Kosovë duke e pasur parasysh numrin. Është tentuar gjatë të ’90-ave të shkohet me ndarje, me amputim. Lufta në Kosovë u bë për të zvogëluar numrin e shqiptarëve, të bëhet spastrim etnik, rreth 700-800 mijë shqiptarë u dëbuan, dokumentet e së cilëve u dogjën, në mënyrë që të mos mund të ktheheshin më vonë. Intervenimi i NATO-s ka penguar këtë lloj skenari, dhe kështu Serbia e humbi Kosovën në luftë”, tha Sonja Biserko.

Sipas fjalëve të saj, pas incidenteve në Kosovë më 2004, bashkësia ndërkombëtare solli kritere përmes së cilave do të zgjidhej statusi i ardhshëm i Kosovës, dhe kjo nënkuptonte se s’ka ndarje, se s’ka kthim në të kaluarën dhe s’ka bashkim të Kosovës me Shqipërinë.

“Shqiptarët, kosovarët, janë në shumicë kundër ndarjes. Këtë temë e potencon (presidenti i Kosovës Hashim) Thaçi, është i vetëm në këtë. Shoqëria është kundër. Shumica e serbëve janë kundër ndarjes. Sipas mendimit tim, mendoj se kjo është faza e fundit e shpërbërjes së Jugosllavisë, kështu duhet trajtuar kjo, e madje edhe bashkësia ndërkombëtare do të duhej të ndërmerrte këtë qëndrim, e në të njëjtën kohë të punojë në normalizimin e marrëdhënieve, ndërsa Beogradi sa më shumë të mbrojë komunitetin serb dhe qëndrimin e tyre në Kosovë. Ata përkrahin territore të caktuara, e jo njerëz. Ata mohojnë kontekstin multi-etnik i cili është i garantuar me kushtetutën tonë”, deklaroi Kryetarja e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut në Serbi, Sonja Biserko.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj