Ana tjetër e medaljes| Kush është Blerim Pushkolli, që hëngri dajak nga vëllai i Presidentit? (Dokument)

25.10.2018 16:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ana tjetër e medaljes| Kush është Blerim Pushkolli, që hëngri dajak nga vëllai i Presidentit? (Dokument)

Nga Zekirja Shabani

Kur në vitin 2016, u bë drejtor i Byrosë Kosovare të Sigurimeve Blerim Pushkolli, e njihte shumë mirë Gani Thaçin. Por të mërkurën i dhanë fund miqësisë me grushta.Krejt kjo dyshohet se ndodhi pasi Pushkolli ishte i vendosur të shuaj pozitën e që mbanë aktualisht Gani Thaçi, vëlla i presidentit Hashim Thaçi, “Koordinator i Përgjithshëm për Planifikime Strategjike” brenda Byrosë Kosovare të Sigurimeve, shkruan Gazeta inFokus.

Por, kush është drejtori i që hëngri dajak nga vëllai i Presidentit?Zgjedhjen e tij në krye të Buros Kosovare të Sigurimeve e kishte “vulosur”, Guvernatori i tanishëm i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti me gjithë vërejtjet që pati dhënë Auditori i brendshëm se zgjedhja e Blerim Pushkollit si Drejtor Ekzekutiv në Byron Kosovare të Sigurimeve ishte e paligjshme.Pushkolli, i afërt me ish-ambasadorin e Kosovës në SHBA, Akan Ismailin dhe Bujar Musën aksionarë në IPKO dhe të dy pronarë të kompanisë së sigurimeve “Scardian”, në të cilën Pushkolli ka qenë drejtor, u zgjodh në krye të Byros përkundër faktit se Auditori i Brendshëm gjeti se u shkel me këtë rast Statuti i Byrosë Kosovare të Sigurimeve pati shkruar Gazeta Fjala.Me rastin e zgjedhjes së tij, Asambleja e Përgjithshme, me 7 shtator 2016, në përbërje të të cilës janë 12 kompani të sigurimeve, votën pro e patën dhënë vetëm 7 sosh, derisa me statutin e Byrosë kërkohet që të jenë 2/3 e votave apo tetë vota gjithsej që të shpallet kandidati fitues.Por Banka Qendrore e Kosovës, si autoriteti final në bazë të ligjit, ka shmangur krejtësisht mendimin e Auditorit të Brendshëm, duke vendosur ta aprovoj zgjedhjen e Pushkollit në krye të Byrosë Kosovare të Sigurimeve.Kështu nxori vendimin i cili mban datën 13 shtator 2016 dhe i cili është nënshkruar nga guvernatori Fehmi Mehmeti, në atë kohë zëvendësguvernator dhe ushtruesi i drejtorit në Departamentin e Licencimit dhe Standardizimit, Dardan Fusha, shkruan Gazeta inFokus.‘Pasi kemi shqyrtuar kërkesën tuaj të datës 9 shtator 2016, ju njoftojmë se bazuar në nenin 30, paragrafi 4 të Ligjit Nr. 04/L-018 për Sigurimin e Detyrueshëm nga Auto përgjegjësia dhe nenin 14 të Rregullores për Standardet e Raportimit dhe të Mbikëqyrjes së Byrosë Kosovare të Sigurimit, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, aprovon z. Blerim Pushkolli, në pozitën e Drejtorit Ekzekutiv të Byrosë Kosovare të Sigurimeve’, thuhet në vendimin e BQK-së.Auditori: Zgjedhja e Pushkollit konflikt interesiZgjedhjen e Pushkollit në krye të BSK-së, Auditori i Brendshëm e ka kualifikuar si konflikt të pastër interesi.Kjo sepse ai paraprakisht si kryesues i Asamblesë ka votuar në mbledhjen për formimin e komisionit, i cili më pastaj ka zgjedhur kandidatin për drejtor, që në këtë rast ka qenë vetë Blerim Pushkolli, shkruan Gazeta inFokus .Kjo për Auditorin e Brendshëm përbënë konfikt të pastër interesi, për shkak se ka ekzistuar rreziku për ushtrim të ndikimit tek anëtarët e komisionit.

BALLINA
INFO
FJALA
FOKUS
SPORT
SHOW BIZZ
IN
SHËNDETI
KULTURË

Kërko…
Search Icon
FOKUS
Ana tjetër e medaljes| Kush është Blerim Pushkolli, që hëngri dajak nga vëllai i Presidentit? (Dokument)

Autori: Zekirja Shabani
15:30 | 25 October 2018
Kur në vitin 2016, u bë drejtor i Byrosë Kosovare të Sigurimeve Blerim Pushkolli, e njihte shumë mirë Gani Thaçin. Por të mërkurën i dhanë fund miqësisë me grushta.

Krejt kjo dyshohet se ndodhi pasi Pushkolli ishte i vendosur të shuaj pozitën e që mbanë aktualisht Gani Thaçi, vëlla i presidentit Hashim Thaçi, “Koordinator i Përgjithshëm për Planifikime Strategjike” brenda Byrosë Kosovare të Sigurimeve, shkruan Gazeta inFokus.

Por, kush është drejtori i që hëngri dajak nga vëllai i Presidentit?

Zgjedhjen e tij në krye të Buros Kosovare të Sigurimeve e kishte “vulosur”, Guvernatori i tanishëm i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti me gjithë vërejtjet që pati dhënë Auditori i brendshëm se zgjedhja e Blerim Pushkollit si Drejtor Ekzekutiv në Byron Kosovare të Sigurimeve ishte e paligjshme.

Pushkolli, i afërt me ish-ambasadorin e Kosovës në SHBA, Akan Ismailin dhe Bujar Musën aksionarë në IPKO dhe të dy pronarë të kompanisë së sigurimeve “Scardian”, në të cilën Pushkolli ka qenë drejtor, u zgjodh në krye të Byros përkundër faktit se Auditori i Brendshëm gjeti se u shkel me këtë rast Statuti i Byrosë Kosovare të Sigurimeve pati shkruar Gazeta Fjala.

Me rastin e zgjedhjes së tij, Asambleja e Përgjithshme, me 7 shtator 2016, në përbërje të të cilës janë 12 kompani të sigurimeve, votën pro e patën dhënë vetëm 7 sosh, derisa me statutin e Byrosë kërkohet që të jenë 2/3 e votave apo tetë vota gjithsej që të shpallet kandidati fitues.

Por Banka Qendrore e Kosovës, si autoriteti final në bazë të ligjit, ka shmangur krejtësisht mendimin e Auditorit të Brendshëm, duke vendosur ta aprovoj zgjedhjen e Pushkollit në krye të Byrosë Kosovare të Sigurimeve.

Kështu nxori vendimin i cili mban datën 13 shtator 2016 dhe i cili është nënshkruar nga guvernatori Fehmi Mehmeti, në atë kohë zëvendësguvernator dhe ushtruesi i drejtorit në Departamentin e Licencimit dhe Standardizimit, Dardan Fusha, shkruan Gazeta inFokus.

‘Pasi kemi shqyrtuar kërkesën tuaj të datës 9 shtator 2016, ju njoftojmë se bazuar në nenin 30, paragrafi 4 të Ligjit Nr. 04/L-018 për Sigurimin e Detyrueshëm nga Auto përgjegjësia dhe nenin 14 të Rregullores për Standardet e Raportimit dhe të Mbikëqyrjes së Byrosë Kosovare të Sigurimit, Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, aprovon z. Blerim Pushkolli, në pozitën e Drejtorit Ekzekutiv të Byrosë Kosovare të Sigurimeve’, thuhet në vendimin e BQK-së.

Auditori: Zgjedhja e Pushkollit konflikt interesi

Zgjedhjen e Pushkollit në krye të BSK-së, Auditori i Brendshëm e ka kualifikuar si konflikt të pastër interesi.

Kjo sepse ai paraprakisht si kryesues i Asamblesë ka votuar në mbledhjen për formimin e komisionit, i cili më pastaj ka zgjedhur kandidatin për drejtor, që në këtë rast ka qenë vetë Blerim Pushkolli, shkruan Gazeta inFokus .

Kjo për Auditorin e Brendshëm përbënë konfikt të pastër interesi, për shkak se ka ekzistuar rreziku për ushtrim të ndikimit tek anëtarët e komisionit.

‘Propozimi nga ana e Komisionit për kandidatin e lartpërmendur paraqet konflikt interesi, pasi që vota e kryesuesit të Asamblesë Pushkollit në mbledhjen ku është votuar për formimin e Komisionit, i cili ka pasur detyrë të përzgjedhë kandidatët e mundshëm në Asamble të Përgjithshme të Byrosë për drejtor ekzekutiv, implikon konflikt interesi – ushtrim të ndikimit të drejtpërdrejtë te anëtarët e Komisionit, favorizon kandidatin Blerim Pushkolli’, thuhet në raportin e Auditorit të Brendshëm.

 

Cfarë pune bënte Pushkolli para se të bëhej drejtor i BKS-së?

Bazuar në pozitat që ka mbajtur më herët, Blerim Pushkolli del të jetë i afert me Akan Ismailin dhe Bujar Musën, të dy këta të fundit aksionar në IPKO dhe pronarë të kompanisë se sigurimeve Scardian, në të cilën Pushkolli ka qenë për një vit e gjysmë njëri nga drejtorët.

Saktësisht këtë pozitë në ‘Scardian’ Pushkolli e ka mbajtur nga qershori i vitit 2015.

Për me tepër, në CV-në e tij të publikuar në Linkeedin, Pushkolli ka thënë se ka shërbyer si Drejtor Financiar në IPKO nga viti 2007 deri në qershor të vitit 2015.

Ndërkohë, tek Agjencia për Regjistrimin e Bizneseve, kompania e sigurimeve ‘Scardian’ del të jetë pronë e kompanisë ‘Fundëay LLC’ e cila aty thuhet se drejtohet nga Akan Ismajli dhe Bujar Musa.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Ana tjetër e medaljes| Kush është Blerim Pushkolli, që hëngri dajak nga vëllai i Presidentit? (Dokument)

Ana tjetër e medaljes| Kush është Blerim Pushkolli, që hëngri dajak nga vëllai i Presidentit? (Dokument)

Ngritja e kapaciteteve për të luftuar kancerin është e domosdoshme

Ngritja e kapaciteteve për të luftuar kancerin është e domosdoshme

Votohet ligji kundër kumarit. Zbulohen mesazhet kërcënuese

Votohet ligji kundër kumarit. Zbulohen mesazhet kërcënuese

Nëse pagat do të ishin 600-800 euro, shumë të rinj s’do të largoheshin nga Kosova

Nëse pagat do të ishin 600-800 euro, shumë të rinj s’do të largoheshin nga Kosova

Veseli: Nga viti i ardhshëm rriten pagat për stafin shëndetësor

Veseli: Nga viti i ardhshëm rriten pagat për stafin shëndetësor

Kombet e Bashkuara e përkrahin anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL

Kombet e Bashkuara e përkrahin anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL

Haradinaj në Mal të Zi: Akush nuk ka asnjë arsye t’i frikësohet formimit të Ushtrisë së Kosovës

Haradinaj në Mal të Zi: Akush nuk ka asnjë arsye t’i frikësohet formimit të Ushtrisë së Kosovës

24 persona të akuzuar për krime lufte vazhdojnë të jenë në arrati

24 persona të akuzuar për krime lufte vazhdojnë të jenë në arrati

Deklarata e fortë e raportuesit për Kosovën, paralajmëron destabilizim nëse nuk hiqen vizat

Deklarata e fortë e raportuesit për Kosovën, paralajmëron destabilizim nëse nuk hiqen vizat

Haradinaj diskuton me kancelarin austriak për integrimin e Ballkanit në BE

Haradinaj diskuton me kancelarin austriak për integrimin e Ballkanit në BE

“Parku i Biznesit” në Drenas nga sot mbetet pa ujë të pijshëm,

“Parku i Biznesit” në Drenas nga sot mbetet pa ujë të pijshëm,

Veseli me delegacionin e FMN-së: Kosova i vetmi vend në Ballkan me borxh publik të ulët

Veseli me delegacionin e FMN-së: Kosova i vetmi vend në Ballkan me borxh publik të ulët

Rashiq: Gjuha e trupit tregon se Vuçiq e Thaçi kanë arritur marrëveshje për kufijtë

Rashiq: Gjuha e trupit tregon se Vuçiq e Thaçi kanë arritur marrëveshje për kufijtë

Scott i qëndron deklaratës që nxiti reagime në Serbi: Kosova është shtet sovran

Scott i qëndron deklaratës që nxiti reagime në Serbi: Kosova është shtet sovran

Mbi 4 milionë euro ndahen gabimisht nga MPMS-ja për skemat sociale

Mbi 4 milionë euro ndahen gabimisht nga MPMS-ja për skemat sociale

Maxhuni mbështetë drejtësinë në rastin e të birit

Maxhuni mbështetë drejtësinë në rastin e të birit