100 ditë në PIZHAME të Qeverisë Isa Mustafa!

17.03.2015 16:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
100 ditë në PIZHAME të Qeverisë Isa Mustafa!

Astrit Gashi

Teksa po i afrohemi ngadalë 100 ditëve të para të Qeverisë së re në krye me Isa Mustafën, duhet të pranojmë me zë të lartë se ajo ka shënuar disa rekorde të panjohura në qeverisje deri më sot!

Për herë të parë, për aq sa e mban mend dikush, Qeverinë e Kosovës e gjen 3 mujori i parë pa një Program qeverisës të miratuar në Kuvend. Aq më tepër një Program qeveritar, të cilin e kemi shtjelluar këtu në Gazeta Blic e që nuk përmban as numra e afate kohore andaj edhe ngjan me një pamflet parazgjedhorë, po mbahet “Top- Secret”. Atë ende nuk kanë marrë zyrtarisht deputetët e Kuvendit, ndërsa opinioni i gjerë nuk do të dinte asgjë sikur Draftin e miratuar në Qeveri të mos e kishin publikuar në webfaqet e tyre Gazeta Blic dhe Lëvizja Fol. Qeveria pra në 100 ditët e para të saj punoi si “pula pa kokë” që vetëm rrotullohet rreth një vendi.

Po behën 100 ditë dhe Qeveria Mustafa ende nuk është konstituuar në tërësi. Kabinetit qeveritarë i mungojnë edhe shumë zëvendës ministra si dhe staf këshilltarësh e personel tjetër. Edhe kjo nuk i ka ngjarë deri më tani asnjërit nga Kryeministrave të vendit.

Këta tre muaj si Kryeministër Isa Mustafa i ka shpenzuar kryesisht duke ju thënë JO, gjërave të cilave paraardhësi i tij, tash Kryeministër i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi u kishte thënë po. Isa JO-të i ka të ftohta- dhe ato ngrinë shpresat e arsimtarëve për rritje të re pagash, realizimin e plotë të kontratës kolektive… e deri te zbatimi i një vendimi të pakuptueshëm të Gjykatës Kushtetuese për kompensimin e punëtorëve të Fabrikës së Gypave.

Përderisa shumica nga këto refuzime janë edhe të kuptueshme, të vetmen PO që deri më sot e ka thënë Kryeministri i ri dhe qeveria e re e tij, ngeli ajo kur uli kokën dhe u pajtua të hyjë në qeveri me PDK-në.

Kryeministri, megjithatë, pati një P’JO kur morri vendimin për shkarkimin e ministrit serb Jabllanoviq, pas dy demonstratave të opozitës, njëra nga të cilat u përshkua me dhunë dhe lëndime të policisë, por edhe të protestuesve. Xhamat e ndërtesës së Qeverisë që mbeten si një relikt i dhunës, u ndërruan tek para disa ditësh, ndoshta si një simbolikë se kjo histori tashmë është tejkaluar edhe emocionalisht nga vet shefi i qeverisë.

Halli më i madh është të gjesh se cilat janë rezultatet dhe të arriturat. Shikuar për fije të perit një i tillë mund të jetë premtimi për të falur borxhet e vjetra të qytetarëve, si dhe disa premtimet të tjera për reforma fiskale. Për ti bërë adetin, hajde të shënojmë edhe se në këto 100 ditë nuk kemi pas asnjë afera korruptive- por kjo nuk është asgjë e pazakonte sepse të tilla nuk kishte asnjë qeveri paraprake në këtë kohë.

Dhe asgjë tjetër. NADA!

Pas një nisje në furtunë- me pakënaqësi, protesta e dhunë- në fund të 100 ditëve të para qeverisja e Isa Mustafës, tashmë duket e stabilizuar. Stabile, pra, mu ashtu sikur edhe e ka për qejfi shefi i ri i Qeverisë… Por për të qeverisur mirë dhe për të shënuar rezultate duhet të hiqen pizhamet- dhe të nisë puna! E pizhamet kjo qeveri deri sot po i mban veshur me krenari./gazetablic/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Katrahura profesionale në Kosovë

Katrahura profesionale në Kosovë

Monumenti që mungon!

Monumenti që mungon!

Nuk mund të burgoset liria…

Nuk mund të burgoset liria…

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën