1 muaj që ecin në këmbë, Omarin nga Libia tashmë ka arritur në Shkodër

08.06.2020 18:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
1 muaj që ecin në këmbë, Omarin nga Libia tashmë ka arritur në Shkodër

Në rrugët e Shqipërisë i sheh çdo ditë në grupe të vogla. Ecin për orë të tëra në këmbë me destinacion një prej vendeve të BE-së.

Omarin nga Libia tashmë ka arritur në Shkodër. Është 22 vjeç dhe së bashku me shokun e tij kanë 1 muaj që ecin në këmbë dhe paratë që kishin me vete mbaruan.

“Dua të mbërrij në Itali, kemi një muaj që ecim në këmbë. Kemi fjetur në rrugë, në park, disa herë edhe në brigjet e lumenjve. S’kemi as para e as ushqim”, ka treguar ai.

Ndërsa Kisha Katolike e Fshatit Beltojë ka ofruar një zgjidhje të përkohshme për gjithë refugjatët kalimtarë.

Refugjatë të ndryshëm kryesisht nga Lindja e Mesme udhëtojnë nëpër rrugët e Shqipërisë në drejtim të vendeve të BE-së. Famullitari i kishës së Bletojës ka hapur dyert për ta që të pushojnë dhe të ushqehen dhe mjekohen.

At Angelo Di Padova famulltari i kishës shprehet se në momentin që i ka parë nëpër rrugë duke ecur, ka menduar të bëjë diçka për t’i ndihmuar.

“Këtë iniciativë e bëj sepse e ndjej me zemër. Mu kujtuan fjalët e nënës e cila më shprehej se nëse sheh një të varfër mendo sikur jam unë që kam nevojë për tu ushqyer. Mendova se ata kanë nevojë për kujdes, ushqim, ujë, bukë apo edhe internet që të komunikojnë me prindërit. Jë të lodhur, kanë shumë dhimbje në këmbë”, u shpreh At Angelo Di Padova

Omari dhe shoku i tij kanë ikur nga Libia, pasi atje ka luftime dhe situata është shumë e vështirë./abcnews.al

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar

Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar

Deputetja e LDK-së: Pushteti “Krejt dhe Drejt” po i frikëson gazetarët

Deputetja e LDK-së: Pushteti “Krejt dhe Drejt” po i frikëson gazetarët

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Ky është 27 vjeçari që u vra sot në Mitrovicë, ishte djal hasreti

Ky është 27 vjeçari që u vra sot në Mitrovicë, ishte djal hasreti

Miftaraj: Sa herë kufizohet liria e shprehjes, rrezikohet demokracia

Miftaraj: Sa herë kufizohet liria e shprehjes, rrezikohet demokracia

Reagon Jusuf Thaçi: Qeveria dhe prokuroria duart larg nga mediat

Reagon Jusuf Thaçi: Qeveria dhe prokuroria duart larg nga mediat

Abdixhiku: Dobët, shumë dobët, dështimi për të siguruar vaksina s’guxon të zëvendësohet me sulm ndaj mediave

Abdixhiku: Dobët, shumë dobët, dështimi për të siguruar vaksina s’guxon të zëvendësohet me sulm ndaj mediave

8 viktima dhe 498 raste të reja

8 viktima dhe 498 raste të reja

Olluri: Shpëtuam, presioni publik e detyroi pushtetin të tërhiqet

Olluri: Shpëtuam, presioni publik e detyroi pushtetin të tërhiqet

Kusari: Prokuroria dhe policia nuk kanë të drejtë të kërkojnë burimin e gazetarëve

Kusari: Prokuroria dhe policia nuk kanë të drejtë të kërkojnë burimin e gazetarëve

Rron Gjinovcit, i krahason mediat me bandat e drogës

Rron Gjinovcit, i krahason mediat me bandat e drogës

Kelmendi për rastin “Vaksinat”: S’jemi shtet policor, veprimi i Prokurorisë është huqje e madhe

Kelmendi për rastin “Vaksinat”: S’jemi shtet policor, veprimi i Prokurorisë është huqje e madhe

<h1>Ajetin e presin sfida të mëdha në krye të AKI-së, ish- kryespiunët të sistemohen në pozita të rëndësishme

Ajetin e presin sfida të mëdha në krye të AKI-së, ish- kryespiunët të sistemohen në pozita të rëndësishme