Zyrtari i NATO-s: Rusisë i mungojnë municionet dhe trupat për ofensivën e madhe në Ukrainë

E publikuar: 09/07/2024 20:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fotografi e vullnetareve qe iu bashkangjiten ushtrise se Rusise

Fotografi e vullnetareve qe iu bashkangjiten ushtrise se Rusise

Rusisë i mungojnë municionet dhe trupat për të nisur një ofensivë të madhe në Ukrainë dhe duhet të sigurojë furnizime të konsiderueshme municionesh nga vendet e tjera përtej asaj që ka tashmë, tha të martën një zyrtar i lartë i NATO-s.

Zyrtari tha në një konferencë me gazetarët në kushte anonimiteti se presidenti rus Vladimir Putin po zhvillonte një fushatë të fshehtë në Evropë të komploteve të vrasjeve, sabotimeve dhe zjarrvënieve për të minuar mbështetjen e publikut për Ukrainën.

“Ajo që shohim sot janë ende humbje shumë të larta ruse. Rusia po përpiqet të zërë terren. Ne kemi parë përmirësimin e dukshëm të mbrojtjes ukrainase,” tha zyrtari i NATO-s.

Ai vlerësoi se Rusia do të ishte në gjendje të mbështeste ekonominë e saj të luftës edhe për tre deri në katër vjet të tjera.

Forcat e Kievit kanë qenë në këmbë në fushën e betejës për muaj të tërë, ndërsa trupat e Moskës mbajnë presion të madh sulmues dhe avancojnë ngadalë në lindje të Ukrainës, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.