Zv.presidentja e PE-së: Shpresoj që së shpejti ta mirëpresim Kosovën në familjen e madhe të BE-së

E publikuar: 12/06/2024 22:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Zëvendëspresidentja e Parlamentit Evropian, politikanja italiane Pina Picierno, derisa ka përmendur 25-vjetorin e çlirimit të Kosovës, ka thënë se pret që së shpejti Kosova të bëhet pjesë e familjes së madhe të Bashkimit Evropian, shkruan Reporteri.net.

“Kosova sot feston vitin e saj të njëzetepestë të çlirimit, e cila përkon me përvjetorin e përfundimit të konfliktit të armatosur pas tërheqjes së forcave serbe të Sllobodan Millosheviqit dhe ardhjes së KFOR-it, si forcës paqeruajtëse e NATO-s”, shkroi deputetja evropiane në platformën X.

Picierno, këtu ka përmendur nevojën që Kosova të anëtarësohet në BE.

“Shpresoj që së shpejti të mund ta mirëpres Kosovën në familjen e madhe të Bashkimit Evropian”, shkroi deputetja Picierno.