Zëvendëskryeministri Thaçi në samitin anti-ekstremizëm në Vjenë

19.03.2015 18:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zëvendëskryeministri Thaçi në samitin anti-ekstremizëm në Vjenë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, nesër do të marrë pjesë në samitin “Të luftojmë xhihadizmin bashkërisht” në Vjenë të Austrisë.

Ministrat e brendshëm dhe të jashtëm të vendeve të Evropës Juglindore po mblidhen në këtë samit për të harmonizuar veprimet dhe rritur shkallën e koordinimit në luftën e përbashkët kundër ekstremizmit.

Nikoqirë të tyre do të jenë ministri jashtëm dhe i brendshëm i Austrisë, Sebastian Kurz dhe Johanna Mikl-Leitner, kurse pjesëmarrës përpos zëvendëskryeministrit Thaçi, do të jenë edhe ministrat e jashtëm dhe të brendshëm të shumicës së shteteve të Ballkanit Perëndimor të cilët do të dalin edhe me një qëndrim të përbashkët për luftën kundër ekstremizmit në përgjithësi.

Gjithashtu, në këtë samit do të përfaqësohet edhe Bashkimi Evropian me Komisionerin për Migrim, Çështjet e Brendshme dhe Shtetësinë në Komisionin Evropian. Kurse, pjesëmarrës të tjerë do të jenë edhe koordinatori i BE-së për luftën kundër terrorizmit, Gilles de Kerchove, drejtori i Agjencisë së BE-së për të drejtat themelore, Morten Kjaerum dhe zëvendësdrejtori i Europol-it, Oldrich Martinu.

Ministrat e brendshëm dhe të jashtëm të Ballkanit Perëndimor, Austrisë dhe Italisë, përmes këtij samiti do të ngritin zërin kundër problemeve në Ballkanin Perëndimor, i cili po shërben si rrugë tranziti dhe si hapësirë e rekrutimit të terroristëve në luftërat e huaja.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht