Xinjiang-u një provincë në zhvillim

23.05.2022 13:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Xinjiang-u një provincë në zhvillim

Publiku në Perëndim ka një kënvështrim të dyzuar për jetën e banorëve të kombësisë ujgure në provincën kineze të Xinjiang-ut.

Siç shkruan CRI, popullsia ujgure në Rajonin Autonom të Xinjiang-Ujgurit është rritur nga 3.6 milionë në vitin 1953 në 11.6 milionë më 2020-n.

Vetëm ndërmjet viteve 2000 dhe 2020, numri i ujgurëve u rrit me mbi 3 milionë, 1.67 për qind më shumë se mesatarja e shtimit të të gjitha pakicave kombëtare të Kinës, që është 0.83 për qind.

PBB-ja rajonale e Xinjiang-ut u shtua nga 1.23 miliardë juanë (184 milionë dollarë) në vitin 1955 në 1.4 trilionë juanë në vitin 2020. Deri në fund të 2020-s, 2.7 milionë banorë të fshatit dolën prej varfërisë së skajme. Të ardhurat për frymë të banorëve të fshatit ishin 13 052 juanë në vitin 2020, 10.8 për qind më shumë se në vitin 2012.

Në Xinjiang ka mbi 50 pakica kombëtare dhe gjuhët ujgure, mongole, kazake, kirgize dhe xibe janë më të përdorurat. Gjuha ujgure shkruhet dhe flitet kudo, nga tabelat publike, librat, radiot, programet televizive dhe këngët deri te bisedat mes njerëzve në rrugë. Ka 52 gazeta dhe 120 revista në gjuhë të ndryshme.

Disa trashëgimi kulturore dhe tradita ujgure janë jo vetëm pjesë e trashëgimisë kombëtare, por edhe në listën e trashëgimisë kulturore jomateriale të UNESCO-s, me mbështetjen e qeverisë kineze.

Për të ndihmuar pjesëtarët e pakicave kombëtare të marrin arsimim më të mirë, fëmijët në Xinjiang mund të gëzojnë 15 vjet arsim falas nga kopshti deri në shkollën e mesme, shumë më tepër se mesatarja prej nëntë vjetësh për fëmijët në pjesën tjetër të vendit.

Në Xinjiang fetë kryesore janë islami, budizmi dhe krishterimi.

Për sa i përket fesë islame, ka mbi 24 000 xhami në tërë rajonin, më tepër se në mjaft vende me shumicë myslimane. Institucionet e lidhura me Islamin janë rinovuar vitet e fundit. Instituti Islamik i Kinës ndërtoi tetë komplekse të reja në të gjithë Xinjiang-un në vitin 2017, me 200 milionë juanë mbështetje nga qeveria.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

Publikohet harta e re të Hënës, më e hollësishmja deri më tani në botë

Publikohet harta e re të Hënës, më e hollësishmja deri më tani në botë

Modelja bie nga 25m drejt vdekjes gjatë ‘festës erotike’ në hotel, policia heton për vrasje (fotot)

Modelja bie nga 25m drejt vdekjes gjatë ‘festës erotike’ në hotel, policia heton për vrasje (fotot)

Çka është Manuka – druri që sot mbillet për herë të parë në Kosovë nga Presidentja?

Çka është Manuka – druri që sot mbillet për herë të parë në Kosovë nga Presidentja?

Xinjiang-u një provincë në zhvillim

Xinjiang-u një provincë në zhvillim

Gjejndet fosili i një zvarraniku të ri detar që daton 244 milion vite më  parë

Gjejndet fosili i një zvarraniku të ri detar që daton 244 milion vite më parë

Arsyeja pse njerëzit në mbarë botën po rezervojnë apartamente me qira në Ukrainë

Arsyeja pse njerëzit në mbarë botën po rezervojnë apartamente me qira në Ukrainë

Testi që tregon nëse jeni të stresuar

Testi që tregon nëse jeni të stresuar

Realizohet  eliminimi i 20 llojeve të ndotësve të qëndrueshëm organikë

Realizohet eliminimi i 20 llojeve të ndotësve të qëndrueshëm organikë

Mbrojtja ekologjike e ligatinave,kontribut me efekte pozitive mjedisore

Mbrojtja ekologjike e ligatinave,kontribut me efekte pozitive mjedisore

Sonda hënore e Kinës zbulon në vend ujin në sipërfaqen e Hënës

Sonda hënore e Kinës zbulon në vend ujin në sipërfaqen e Hënës

Teleskopi FAST  zbulon një fushë magnetike koherente ndëryjore

Teleskopi FAST zbulon një fushë magnetike koherente ndëryjore

Kina përcakton përparësitë për zhvillimin rural 2022

Kina përcakton përparësitë për zhvillimin rural 2022

40-vjetori i krijimit të Zonës së Posaçme Ekonomike të Xiamen-it: Faza e re

40-vjetori i krijimit të Zonës së Posaçme Ekonomike të Xiamen-it: Faza e re

Gjinekologu i rremë ‘gënjen’ dhjetra gra me ekzaminime vaginale në kamera online (Fotot)

Gjinekologu i rremë ‘gënjen’ dhjetra gra me ekzaminime vaginale në kamera online (Fotot)

Prodhimi i pambukut në rritje, në Xinjiang të Kinës

Prodhimi i pambukut në rritje, në Xinjiang të Kinës