VV konferencë për media në ora 17:00

30.05.2020 13:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
VV konferencë për media në ora 17:00

Lëvizja Vetëvendosje që drejtohet nga Albin Kurti kanë njoftuar sot se do të mbajnë një konferencë për media në zyrën qendrore të partisë në orën 17:00.

Kjo konferencë për media vjen dy ditë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese në favor të dekretit të presidentit Hashim Thaçi për nominimin e Avdullah Hotit për kryeministër, vendim ky të cilin vetë Kurti ka thënë se nuk e pranon.

“Sot, në ora 17:00, në zyren e saj qendrore, Lëvizja VETËVENDOSJE! mban konferencë për media”, thuhet në njoftim.

Në reagimin e djeshëm të Kurtit në të cilin kishte listuar një sërë kundërshtimesh me aktgjykimin e Kushtetueses, kishte paralajmëruar se partia e tij së shpejti do të njoftojë edhe për hapat politik që do të ndërmarr pas një vendimi të tillë.

“Për fund, ne njëmend nuk kemi pasur shpresa të mëdha për vendimin e Gjykatës Kushtetuese, mirëpo, ky vendim është përtej imagjinatës e nën çdo nivel (logjik e juridik). Si i padrejtë, ai është i papranueshëm. Për hapat e tjerë politikë do të njoftojmë qytetarët në ditët në vijim”, kishte theksuar Kurti.

Në kohën derisa Gjykata Kushtetuese po merrej me ankesën për dekretin e Thaçit, në shesin kryesor të Prishtinës janë bërë edhe protesta, për të cilat aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje thonin se janë testime.

Në protestën e fundit në të cilën kanë kërkuar zgjedhje të reja, protestuesit nga ballkoni i qeverisë i ka përshëndetur edhe vetë kryeministri në detyrë, Albin Kurti.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


LDK: Ne kemi qenë kundër Mini-Shengenit edhe sa kemi qenë në pushtet

LDK: Ne kemi qenë kundër Mini-Shengenit edhe sa kemi qenë në pushtet

Pacolli tregon për suksesin e tij në punë: Çdo gjë që ndodh ka arsyen e vet

Pacolli tregon për suksesin e tij në punë: Çdo gjë që ndodh ka arsyen e vet

Gashi sërish kandidat për kryetar të Obiliqit

Gashi sërish kandidat për kryetar të Obiliqit

SBASHK-u me apel për punëtorët arsimorë: Vaksinohuni!

SBASHK-u me apel për punëtorët arsimorë: Vaksinohuni!

Bankat islame në Kosovë pa kamata, por jo pa fitime

Bankat islame në Kosovë pa kamata, por jo pa fitime

Presidentja Osmani bisedoi me homologun izraelit

Presidentja Osmani bisedoi me homologun izraelit

Krasniqi viziton Shtimen, lavdëron punën e Ismajlit

Krasniqi viziton Shtimen, lavdëron punën e Ismajlit

Në këto komuna KEDS paralajmëron ndërperje të rrymës

Në këto komuna KEDS paralajmëron ndërperje të rrymës

Sekretarja Albright e fton ministrin Mehaj për vizitë në ShBA

Sekretarja Albright e fton ministrin Mehaj për vizitë në ShBA

Qeveria e Kosovës: Iniciativa e Novi Sadit nuk e ka miratimin tonë 

Qeveria e Kosovës: Iniciativa e Novi Sadit nuk e ka miratimin tonë 

Policia ndalon kontrabandën në Jarinje – gjenden 86 palë pantallona në një autobus

Policia ndalon kontrabandën në Jarinje – gjenden 86 palë pantallona në një autobus

KMLDNJ: Pro bashkëpunimit rajonal, vetëm kur të sqarohet e kaluara

KMLDNJ: Pro bashkëpunimit rajonal, vetëm kur të sqarohet e kaluara

Bideni thotë se ka vozitur kamion me 18 rrota, televizioni amerikan i kërkon dëshmi

Bideni thotë se ka vozitur kamion me 18 rrota, televizioni amerikan i kërkon dëshmi

Blerim Reka: Në Shkup u varros “Mini-Shengeni”

Blerim Reka: Në Shkup u varros “Mini-Shengeni”

Gjykata e dënon me gjobë ish-komandantin e stacionit policor në Gjakovë

Gjykata e dënon me gjobë ish-komandantin e stacionit policor në Gjakovë

Osmani, Kurti dhe Konjufca shkojnë në Gjakovë për ngushëllime tek familja e nënës dhe bijës që vdiqën në tragjedinë në Kroaci

Osmani, Kurti dhe Konjufca shkojnë në Gjakovë për ngushëllime tek familja e nënës dhe bijës që vdiqën në tragjedinë në Kroaci