Vepra e vjedhur e Banksyt në Paris gjendet në Itali

10.06.2020 17:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vepra e vjedhur e Banksyt në Paris gjendet në Itali

Një vepër e artistit britanik, Banksy, që ishte vjedhur në vitin e kaluar nga salla e muzikës në Bataclan të Parisit është gjetur nga policia në Italinë qendrore.

Vepra, që paraqiste një grua të re të pikëlluar, ishte pikturuar në nderim të viktimave të sulmit terrorist në këtë sallë më 2015, shkruan BBC.

Ishte prerë dhe hequr në njërën prej dyerve emergjente të Bataclanit, transmeton KOHA.

Sipas raportimeve nga La Repubblica kjo vepër është gjetur në një fermë në regjionin Abruzzo.

Avokati i distriktit të qytetit italian L’Aquila, Michele Renzo, ka treguar se si është gjetur vepra.

“Ajo ishte e mundur të gjendej pas hetimeve të kryera nga prokurori i distriktit në bashkëpunim me policinë dhe gjyqësorin francez”, ka thënë Renzo.

Murali ishte vjedhur në janarin e vitit 2019.

Pasi ishte vjedhur, Bataclan, kishte shkruar në një postim në Twitter se, “sot jemi thellësisht të indinjuar. Vepra e Banksyt, një simbol i memories që na përkiste të gjithëve – vendasve, parisienëve, qytetarëve të botës – ishte vjedhur nga ne”.

Pritet të mbahet një konferencë për media ku do të japin detaje të tjera se si është gjetur ky grafit i Banksyt.

Në sulmin terrorist në Bataclan të kryer në nëntor të vitit 2015 kishin mbetur të vdekur 90 persona gjatë një koncerti të rok grupit ‘Eagles Of Death Metal’./Koha.net/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rita Ora mahnitet me muralin e saj të bërë në ndërtesën e lartë në Ferizaj

Rita Ora mahnitet me muralin e saj të bërë në ndërtesën e lartë në Ferizaj

Rita Ora ekspozon linjat në veshje sportive

Rita Ora ekspozon linjat në veshje sportive

Kurrë nuk është vonë për të nisur kompaninë tuaj

Kurrë nuk është vonë për të nisur kompaninë tuaj

Mbappe ka ndërprerë bisedimet me PSG-në, kërkon largimin në verë

Mbappe ka ndërprerë bisedimet me PSG-në, kërkon largimin në verë

Don Xhoni publikon këngën e re “Maffia”

Don Xhoni publikon këngën e re “Maffia”

Bebe Rexha do të performojë në ngjarjen e njohur “WrestleMania” gjatë fundjavës

Bebe Rexha do të performojë në ngjarjen e njohur “WrestleMania” gjatë fundjavës

Dua Lipa duket e mrekullueshme në promovimin e koleksionit të ri të atleteve “Puma”

Dua Lipa duket e mrekullueshme në promovimin e koleksionit të ri të atleteve “Puma”

Apple përmes versionit iOS 14.5 tenton të rregullojë problemin e baterive të iPhone

Apple përmes versionit iOS 14.5 tenton të rregullojë problemin e baterive të iPhone

“Chelsea ende s’ka paraqitur ofertë për Meninon”

“Chelsea ende s’ka paraqitur ofertë për Meninon”

Rita Ora publikon fotografi të Vjosa Osmanit: Urime Presidentja e re e Kosovës

Rita Ora publikon fotografi të Vjosa Osmanit: Urime Presidentja e re e Kosovës

Jasmina dhe Andi më në fund u pajtuan me një puthje

Jasmina dhe Andi më në fund u pajtuan me një puthje

Tmerr nga India/ Vajza 16-vjeçare lidhet me përdhunuesin dhe turpërohen në mes të fshatit (Video)

Tmerr nga India/ Vajza 16-vjeçare lidhet me përdhunuesin dhe turpërohen në mes të fshatit (Video)

Enrique: Më pëlqeu si luajti Kosova ishte shumë agresive, ju respektojmë shumë

Enrique: Më pëlqeu si luajti Kosova ishte shumë agresive, ju respektojmë shumë

Mesfushori spanjoll: Kundërshtari shumë i vështirë, por u lodhën shumë gjatë pjesës së parë

Mesfushori spanjoll: Kundërshtari shumë i vështirë, por u lodhën shumë gjatë pjesës së parë

Challandes: Nëse mendoni se ne kemi fuqi për ta mposhtur Spanjën, atëherë ju duhet të jetoni në një planet tjetër

Challandes: Nëse mendoni se ne kemi fuqi për ta mposhtur Spanjën, atëherë ju duhet të jetoni në një planet tjetër

Spanja “njeh” dhe mund Kosovën/ Pas dy ndeshjeve Dardanët ndodhen në vend të fundit me 0 pikë në grupin e ferrit

Spanja “njeh” dhe mund Kosovën/ Pas dy ndeshjeve Dardanët ndodhen në vend të fundit me 0 pikë në grupin e ferrit