Vdes ish-senatori amerikan Jim Inhofe, ishte mbështetës i Kosovës

E publikuar: 09/07/2024 20:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sen. Jim Inhofe, (AP Photo/Patrick Semans)

Sen. Jim Inhofe, (AP Photo/Patrick Semans)

Ish-senatori amerikan Jim Inhofe, një ish-kryetar i Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Senatit dhe një nga mohuesit më të zëshëm të ndryshimeve klimatike në Senatin amerikan, ka vdekur, njoftoi të martën Lideri i Pakicës në Senat, Mitch McConnell.

Përndryshe Jim Inhofe ishte një mbështetës i çështjes së Kosovës për liri e pavarësi.

Inhofe, 89 vjeç, shërbeu në Senatin amerikan nga viti 1994 deri kur u tërhoq në vitin 2023, ka raportuar CNN, transmeton Gazeta Express.

Ai shërbeu si republikani kryesor në Komitetin e Shërbimeve të Armatosura të Senatit në vitet e tij të fundit në Senat.

Ai kishte një karrierë politike 55-vjeçare dhe njiher pë rolin e tij shumë të rëndësishëm.