Vazhdon mandati i Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar

26.11.2020 19:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vazhdon mandati i Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar

Mandati i Dhomave të Specializuara dhe i Zyrës së Prokurorit të Specializuar ka vazhduar dhe do të vazhdojë derisa Këshilli i Bashkimit Evropian të njoftojë për përfundimin e mandatit të tyre, kanë njoftuar sot Dhomat e Specializuara të Kosovës.

Në një komunikatë për media thuhet se sot Dhoma e Specializuar e Gjykatës Kushtetuese (‘Dhoma Kushtetuese’) nxori aktgjykimin e saj mbi referimin e amendamenteve të propozuara të nenit 162 të Kushtetutës së Kosovës (‘Kushtetuta’), për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar.

Dhoma Kushtetuese vendosi se amendamentet kushtetuese të propozuara pakësojnë të drejtat dhe liritë e garantuara prej Kapitullit II të Kushtetutës. Amendamentet kushtetuese u propozuan më 24 gusht 2020 nga presidenti i atëhershëm i Kosovës dhe në vijim kryetarja e Kuvendit të Kosovës ia përcolli ato Dhomës për vlerësim paraprak, në përputhje me nenin 144(3) të Kushtetutës, thuhet në komunikatë.

Në aktgjykimin e saj Dhoma Kushtetuese vlerësoi amendamentet kushtetuese të propozuara duke u kushtuar vëmendjen e duhur kontekstit dhe veçorive specifike të Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar.

Dhoma Kushtetuese gjithashtu konfirmoi se në pajtim me nenin 162(3) të Kushtetutës, kjo Dhomë ka juridiksion ekskluziv për kryerjen e këtij vlerësimi, duke qenë se amendamentet e propozuara kanë lidhje me Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar. Po kështu, Dhoma Kushtetuese theksoi se në pajtim me nenin 162(13) dhe (14) të Kushtetutës, mandati i Dhomave të Specializuara dhe i Zyrës së Prokurorit të Specializuara ka vazhduar dhe do të vazhdojë deri sa Këshilli i Bashkimit Evropian të njoftojë për përfundimin e mandatit të tyre, përfundon njoftimi i Dhomave të Specializuara të Kosovës.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Syla: Lista e Vetëvendosjes si “gjithçka 1 euro”

Syla: Lista e Vetëvendosjes si “gjithçka 1 euro”

IKD: 11 kandidatë me aktakuza në listën e VV, dy të dënuar në tre vitet e fundit

IKD: 11 kandidatë me aktakuza në listën e VV, dy të dënuar në tre vitet e fundit

Lista e kandidatëve për deputetë e Lidhjes Demokratike, Pacolli nr. 5

Lista e kandidatëve për deputetë e Lidhjes Demokratike, Pacolli nr. 5

Lista e plotë e AAK’së, ministri Selimi i 100’i

Lista e plotë e AAK’së, ministri Selimi i 100’i

Edhe Adriana Matoshi kandidate e Vetëvendosjes për deputete

Edhe Adriana Matoshi kandidate e Vetëvendosjes për deputete

PDK publikon listën e plotë të kandidatëve për deputetë

PDK publikon listën e plotë të kandidatëve për deputetë

VV e publikon listën me emrat e deputetëve: Kurti i pari – Osmani e dyta

VV e publikon listën me emrat e deputetëve: Kurti i pari – Osmani e dyta

Vasfije Krasniqi do të jetë kandidate për deputete në listën e VV-së

Vasfije Krasniqi do të jetë kandidate për deputete në listën e VV-së

Djali i dëshmorit “Abdullah Tahiri”, Iliri zyrtarizohet kandidat për deputet nga radhët e PDK-së dega në Gjilan

Djali i dëshmorit “Abdullah Tahiri”, Iliri zyrtarizohet kandidat për deputet nga radhët e PDK-së dega në Gjilan

Ky është qëndrimi për Kosovën i pasuesit të Merkelit

Ky është qëndrimi për Kosovën i pasuesit të Merkelit

Donika Gërvalla i bashkohet Vjosa Osmanit

Donika Gërvalla i bashkohet Vjosa Osmanit

Zgjedhjet në Bullgari pak gjasa të ndryshojnë kursin ndaj Maqedonisë së V.

Zgjedhjet në Bullgari pak gjasa të ndryshojnë kursin ndaj Maqedonisë së V.

Selmanaj: Në 30 vjet aktivitet, rrëzimi i Kurtit vendimi më i mirë, nominimi i Osmanit eksperimenti më i keq

Selmanaj: Në 30 vjet aktivitet, rrëzimi i Kurtit vendimi më i mirë, nominimi i Osmanit eksperimenti më i keq

Ish-deputeti i PDK-së i jep ndihmën e parë gruas që u godit nga vetura në Prishtinë

Ish-deputeti i PDK-së i jep ndihmën e parë gruas që u godit nga vetura në Prishtinë

Hoti krenohet me miratimin e programit për Rimëkëmbje Ekonomike 2021

Hoti krenohet me miratimin e programit për Rimëkëmbje Ekonomike 2021

Von Cramon: BE’ja urgjentisht t’i reagojë Beogradit për pezullimin e adresave të shqiptarëve

Von Cramon: BE’ja urgjentisht t’i reagojë Beogradit për pezullimin e adresave të shqiptarëve