Vazhdon katastrofa në Gjermani: Shpërthen diga e lumit, rritet numri i viktimave

17.07.2021 22:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vazhdon katastrofa në Gjermani: Shpërthen diga e lumit, rritet numri i viktimave

Diga e lumit Ruhr në Gjermani është dëmtuar nën vazhdën e përmbytjeve katastrofike në Gjermaninë Perëndimore dhe Belgjikë. Numri i viktimave është rritur në 168.

Siç raporton mediumi gjerman ‘Deutsche Welle’, ky nuk mund të jetë bilanci përfundimtar i tragjedisë, pasi që në të dyja vende ende ka persona të listuar si të zhdukur, përcjell Gazeta Express.

Dëmtimi i digës së lumit Ruhr kërcënon përmbytje tjera, derisa siç thotë mediumi, si pasojë cenohet edhe pjesa jugore e Gjermanisë.

Një numër i madh njerëzish janë regjistruar si të zhdukur, derisa ekipet e shpëtimit po gjejnë vazhdimisht të vdekur në bodrumet e shtëpive.

Të premten, 1,300 njerëz u raportuan të zhdukur, por zyrtarët e policisë thonë se numri është duke u zvogëluar. /Gazeta Express/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lajçak në Kosovë, viziton zyrën e BE-së

Lajçak në Kosovë, viziton zyrën e BE-së

Mbahet takimi i parë i Grupit Punues për plotësimin ndryshim e Projektligjit për Persona të Zhdukur

Mbahet takimi i parë i Grupit Punues për plotësimin ndryshim e Projektligjit për Persona të Zhdukur

Presidentja e Komisionit Evropian viziton Kosovën me 29 shtator

Presidentja e Komisionit Evropian viziton Kosovën me 29 shtator

Qytetet me më së shumti të vaksinuar në Kosovë

Qytetet me më së shumti të vaksinuar në Kosovë

Mbrojtja kërkon lirimin e ish-presidentit Thaçi

Mbrojtja kërkon lirimin e ish-presidentit Thaçi

Rakiq: Lista Serbe dhe kandidatët për kryetarë morën mbështetjen e Vuçiqit

Rakiq: Lista Serbe dhe kandidatët për kryetarë morën mbështetjen e Vuçiqit

Ky është raporti 24 orësh për vdekjet dhe rastet e reja me COVID-19

Ky është raporti 24 orësh për vdekjet dhe rastet e reja me COVID-19

Policët kërkojnë shtesa për punë gjatë pandemisë

Policët kërkojnë shtesa për punë gjatë pandemisë

Me këto data do të dëshmojnë dy dëshmitarët e parë në rastin e Salih Mustafës

Me këto data do të dëshmojnë dy dëshmitarët e parë në rastin e Salih Mustafës

Shitet në mënyrë të dyshimtë piriti i Trepçës, Bordi e deponon dosjen në Krimet Ekonomike

Shitet në mënyrë të dyshimtë piriti i Trepçës, Bordi e deponon dosjen në Krimet Ekonomike

Osmani: Me Serbinë nuk do të bisedojmë asnjëherë për integritetin territorial dhe statusin e Kosovës

Osmani: Me Serbinë nuk do të bisedojmë asnjëherë për integritetin territorial dhe statusin e Kosovës

​E quajti “Gestapo” Specialen, gjykatësja nervozohet me Salih Mustafën

​E quajti “Gestapo” Specialen, gjykatësja nervozohet me Salih Mustafën

Mblidhet Sindikata e Shëndetësisë, paralajmërojnë protesta për të premten

Mblidhet Sindikata e Shëndetësisë, paralajmërojnë protesta për të premten

AAK merr vendim: Do të mbajmë veç 5 ditë fushatë shkaku i COVID

AAK merr vendim: Do të mbajmë veç 5 ditë fushatë shkaku i COVID

Policia operacion me autoritetet e Zvicrës, ngrihen prona dhe llogari bankare të disa personave në Kosovë

Policia operacion me autoritetet e Zvicrës, ngrihen prona dhe llogari bankare të disa personave në Kosovë

​3-përqindshi, Apeli kthen në rigjykim çështjen ndaj Osmanit dhe Gashit

​3-përqindshi, Apeli kthen në rigjykim çështjen ndaj Osmanit dhe Gashit