Urat tërheqin turistë në krahinën malore Guizhou të Kinës

18.10.2021 14:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Urat tërheqin turistë në krahinën malore Guizhou të Kinës

Ura Beipanjiang në provincën Guizhou të Kinës jugperëndimore, ekuivalente me lartësinë e një ndërtese 200-katëshe, ka tërhequr një numër të madh vizitorësh nga brenda dhe jashtë vendit, shkruan “Xinhua”.

E vendosur mbi 565 metra mbi një luginë, ura Beipanjiang është pjesë e një autostrade që lidh qytetin Hangzhou në provincën Zhejiang të Kinës lindore dhe qytetin Ruili në provincën fqinje të Guizhou, Yunnan. Ura është certifikuar si më e larta në botë nga rekordet botërore “Guinness”.

Guizhou ka 50 nga 100 urat më të larta në botë. Për shkak të numrit të madh të urave, llojeve të tyre dhe teknologjive komplekse të përdorura në ndërtimin e urave, krahina njihet si “muzeu i urave botërore”, sipas departamentit krahinor të transportit.

Vitet e fundit, shumë ura në Guizhou janë kthyer në atraksione të njohura turistike për shkak të peizazheve mahnitëse rreth tyre.

Në gjysmën e parë të vitit 2021, krahina priti rreth 327 milionë turistë dhe grumbulloi të ardhura nga turizmi prej 311.27 miliardë juanë (rreth 48.37 miliardë dollarë), një rritje respektivisht prej 89.7% dhe 118.59% në bazë vjetore. (Fatosi)

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Pekin 2022/ Nis dëbora artificiale në Yangqing

Pekin 2022/ Nis dëbora artificiale në Yangqing

Ekuipazhi i anijes kozmike “Shenzhou-13” kryen me sukses misionin e parë jashtë stacionit hapësinor

Ekuipazhi i anijes kozmike “Shenzhou-13” kryen me sukses misionin e parë jashtë stacionit hapësinor

Urat tërheqin turistë në krahinën malore Guizhou të Kinës

Urat tërheqin turistë në krahinën malore Guizhou të Kinës

Porti kufitar Xinjiang trajton 4900 trena mallrash Kinë-Evropë

Porti kufitar Xinjiang trajton 4900 trena mallrash Kinë-Evropë

Fillon funksionimin mega hidrocentrali i Kinës në lartësi të madhe

Fillon funksionimin mega hidrocentrali i Kinës në lartësi të madhe

Revolucioni i 1911-s i hapi rrugë ndryshimeve të thella

Revolucioni i 1911-s i hapi rrugë ndryshimeve të thella

CMG-ja: Kina jep kontribut për mbrojtjen e biodiversitetit në botë

CMG-ja: Kina jep kontribut për mbrojtjen e biodiversitetit në botë

Carrie Lam: Hong-Kongu vijon  me ritme të larta zhvillimi

Carrie Lam: Hong-Kongu vijon me ritme të larta zhvillimi

Kina do të lëshojë këtë vit satelitin e parë të eksplorimit diellor

Kina do të lëshojë këtë vit satelitin e parë të eksplorimit diellor

Zhvillohet Forumi “Zhongguancun” për vitin 2021

Zhvillohet Forumi “Zhongguancun” për vitin 2021

MPJ: Kina ka dhënë 1.2 miliardë doza vaksinash ose lëndë të para për më shumë se 100 vende e organizata ndërkombëtare

MPJ: Kina ka dhënë 1.2 miliardë doza vaksinash ose lëndë të para për më shumë se 100 vende e organizata ndërkombëtare

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë

8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë

VIDEO/ Çifti bie nga ballkoni i katit të dytë ndërsa po ziheshin

VIDEO/ Çifti bie nga ballkoni i katit të dytë ndërsa po ziheshin