Trump takon Papën dhe liderët italianë

E publikuar: 24/05/2017 08:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

WASHINGTON, DC – JULY 23: Donald Trump listens at the Trump International Hotel Washington, D.C Groundbreaking Ceremony at Old Post Office on July 23, 2014 in Washington, DC. (Photo by Paul Morigi/WireImage)

Presidenti i SHBA Donald Trump do të takojë Papa Françeskun dhe udhëheqësit më të lartë të Italisë në Romë, në pjesën e tretë të vizitës së tij të parë mbikëqyrëse.
Trump dhe Papa më herët kanë biseduar në distancë për çështje të cilat përfshijnë migracionin dhe ndryshimet klimatike.

Trump do të takohet edhe me presidentin dhe kryeministrin e Italisë, përpara se të fluturojë në Bruksel për një samit të NATO-s, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Ai u zotua se do të ndihmojë izraelitët dhe palestinezët të arrijnë paqen, pasi përfundimit të pjesës së parë të turneut në Lindjes së Mesme. Udhëheqësi i SHBA filloi udhëtimin e tij jashtë vendit me një ndalesë dy-ditore në Arabinë Saudite gjatë fundjavës, duke u bërë thirrje vendeve myslimane të marrin drejtimin në luftën kundër radikalizimit.