Telefoni që aktivizohet me sy Fujitsu pretendon se ka zbuluar një mënyrë më të mirë për të aktivizuar telefonin inteligjent

08.03.2015 14:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Telefoni që aktivizohet me sy Fujitsu pretendon se ka zbuluar një mënyrë më të mirë për të aktivizuar telefonin inteligjent

Pjesa më e madhe e telefonave inteligjentë kërkojnë fjalëkalime për t’u aktivizuar, disa kanë njohjen e zërit, dhe shumë pak, si iPhone 5S i Apple-it apo Galaxy S5 i Samsung-ut, përdorin shenjat e gishtërinjve. Ndërsa Fujitsu pretendon se ka zbuluar një mënyrë më të mirë për të aktivizuar telefonin inteligjent. Kompania prezantoi në Kongresin Botëror të Telefonave prototipin më të fundit të telefonit të saj inteligjent, i cili kishte aftësinë për të skanuar retinën e syrit të njeriut.

Aktivizimi i telefonit nëpërmjet skanimit të syrit të një personi është një mënyrë shumë e sigurt dhe unike siç janë edhe shenjta e gishtërinjve, Dhe meqë kompozimi i irisit të syrit ndryshon shumë pak, sidomos pas moshës dy vjeç, ofron siguri më të lartë dhe për një kohë më të gjatë se fjalëkalimi.

Për të aktivizuar sistemin dhe për të skanuar retinën e syrit, përdoret drita LED me rreze infra të kuqe dhe kamera frontale e telefonit, e cila fotografon retinën e syrit dhe e ruan atë për ta përdorur në verifikimet e tjera. Fujitsu pretendon gjithashtu se sistemi mund të përdoret tek një telefon i zakonshëm për të parë në distanca jo më të madhe se 10 cm, aq sa kërkojnë zakonisht sistemet tek ndërtesat e sigurisë së lartë.

Në Kongresin Botëror të Telefonave u prezantua edhe telefoni inteligjent ZTE Grand Z3, i cili është telefoni i parë që përdor sigurinë biometrike të bazuar tek sytë. ZTE Grand S3 ka teknologjinë e re Eyeprint ID për sigurinë biometrike bazuar tek sytë. Teknologjia e re është zhvilluar nga EyeVerify dhe mund të përdoret për të autorizuar pagesat nga pajisjet mobile, për të aktivizuar ekranin ose për t’u qasur në përmbajtje të sigurta.

Fujitsu pretendon se sistemi i saj është më i shpejtë dhe kërkon më pak kohë për të verifikuar një përdorues nëpërmjet retinës së syrit. Ky sistem, sipas Fujitsu-së, do të përdoret së shpejti në telefonat inteligjentë dhe tabletët, si dhe për verifikime të ndryshme, si zgjidhje e sigurisë së lartë. Kompania po vazhdon me kërkimet e saj për të zgjeruar teknologjinë dhe metodat e verifikimit. Kompania shpreson që kjo teknologji të jetë gati për t’u përdorur brenda 12 muajve.

Telefoni

Pjesa më e madhe e telefonave inteligjentë kërkojnë fjalëkalime për t’u aktivizuar, disa kanë njohjen e zërit, dhe shumë pak, si iPhone 5S i Apple-it apo Galaxy S5 i Samsung-ut, përdorin shenjat e gishtërinjve. Ndërsa Fujitsu pretendon se ka zbuluar një mënyrë më të mirë për të aktivizuar telefonin inteligjent. Kompania prezantoi në Kongresin Botëror të Telefonave prototipin më të fundit të telefonit të saj inteligjent, i cili kishte aftësinë për të skanuar retinën e syrit të njeriut.

Aktivizimi i telefonit nëpërmjet skanimit të syrit të një personi është një mënyrë shumë e sigurt dhe unike siç janë edhe shenjta e gishtërinjve, Dhe meqë kompozimi i irisit të syrit ndryshon shumë pak, sidomos pas moshës dy vjeç, ofron siguri më të lartë dhe për një kohë më të gjatë se fjalëkalimi.

Për të aktivizuar sistemin dhe për të skanuar retinën e syrit, përdoret drita LED me rreze infra të kuqe dhe kamera frontale e telefonit, e cila fotografon retinën e syrit dhe e ruan atë për ta përdorur në verifikimet e tjera. Fujitsu pretendon gjithashtu se sistemi mund të përdoret tek një telefon i zakonshëm për të parë në distanca jo më të madhe se 10 cm, aq sa kërkojnë zakonisht sistemet tek ndërtesat e sigurisë së lartë.

Në Kongresin Botëror të Telefonave u prezantua edhe telefoni inteligjent ZTE Grand Z3, i cili është telefoni i parë që përdor sigurinë biometrike të bazuar tek sytë. ZTE Grand S3 ka teknologjinë e re Eyeprint ID për sigurinë biometrike bazuar tek sytë. Teknologjia e re është zhvilluar nga EyeVerify dhe mund të përdoret për të autorizuar pagesat nga pajisjet mobile, për të aktivizuar ekranin ose për t’u qasur në përmbajtje të sigurta.

Fujitsu pretendon se sistemi i saj është më i shpejtë dhe kërkon më pak kohë për të verifikuar një përdorues nëpërmjet retinës së syrit. Ky sistem, sipas Fujitsu-së, do të përdoret së shpejti në telefonat inteligjentë dhe tabletët, si dhe për verifikime të ndryshme, si zgjidhje e sigurisë së lartë. Kompania po vazhdon me kërkimet e saj për të zgjeruar teknologjinë dhe metodat e verifikimit. Kompania shpreson që kjo teknologji të jetë gati për t’u përdorur brenda 12 muajve.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Interneti i shpejtë i Elon Musk së shpejti edhe në Kosovë

Interneti i shpejtë i Elon Musk së shpejti edhe në Kosovë

Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

Elon Musk do të takohet për herë të parë me stafin e Twitter, punëtorët e kanë rastin t’i bëjnë pyetje

Elon Musk do të takohet për herë të parë me stafin e Twitter, punëtorët e kanë rastin t’i bëjnë pyetje

Apple me laptop të ri

Apple me laptop të ri

Metoda e re e mashtrimit në Whatsapp

Metoda e re e mashtrimit në Whatsapp

Telegrami jep informacione për përdoruesit

Telegrami jep informacione për përdoruesit

Versioni i parë syzeve AR nga Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit

Versioni i parë syzeve AR nga Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit

iPhone i ardhshëm mund të ketë një veçori që e kanë telefonat Android

iPhone i ardhshëm mund të ketë një veçori që e kanë telefonat Android

Samsung do ta ofrojë në treg telefonin Galaxy Z Fold 4 me 1 TB memorie

Samsung do ta ofrojë në treg telefonin Galaxy Z Fold 4 me 1 TB memorie

Google detyrohet të paguajë mbi 500 mijë dollarë për shpifje

Google detyrohet të paguajë mbi 500 mijë dollarë për shpifje

Anija kozmike “Shenzhou-14” lidhet me modulin bazë të stacionit hapësinor

Anija kozmike “Shenzhou-14” lidhet me modulin bazë të stacionit hapësinor