Qeveria e miraton ndalimin e Tik-Tok në rrjetet shtetërore të komunikimit dhe pajisjet zyrtare

E publikuar: 28/06/2024 16:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Qeveria e Kosovës ka votuar sot për ndalimin e përdorimit të Tik-Tok në rrjetet shtetërore të komunikimit dhe ka urdhëruar të gjithë zyrtarët shtetërorë që ta largojnë atë nga pajisjet zyrtare, shkruan Gazeta Express.

Propozmi për ndalimin e rrjetit social tik-tok ka ardhur nga zv.ministri i Punëve të Brendshme, Bardhyl Dobra, shkruan Gazeta Express.

“me qëllim të rritjes ë sigurisë kibernetike, MBP rekomandon Qeverisë që të ndalojë instalimin dhe përdorimin dhe funksionimin e rrjetit social tik tok në gjitha rrjetet shtetërore të komunikimit dhe në të gjitha pajisjet”, ka thënë ai.

“Të gjithë zyrtarët janë të detyruar që të në pajisjet zyrtare ta largojnë aplikacionin tik-tok”, ka shtuar Dobra.

Ai ka thënë se kjo po bëhet me qëllim të parandalimit të kërcënimeve kibernetike.

“Ka për qëllim të mbrojë institucionet nga kërcënimet përmes sulmeve kibernetike”, është shprehur Dobra.