Teatri me strategji të re marketingu synon rikthimin e publikut

12.12.2018 09:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Teatri me strategji të re marketingu synon rikthimin e publikut

Strategjia për reklamimin e shfaqjeve nëpër rrjete sociale dhe në ueb faqen e Teatrit Kombëtar të Kosovës ka pasur ngecje për gati gjysmën e vitit 2018 dhe ky institucion synon që me hartimin e një strategjie të re ta rikthejë publikun për vitin që vjen.

Rreth dy mijë euro është shuma që ndan TKK-ja për reklamimin e projekteve teatrore, por për gjashtë muaj të këtij viti ky institucion ka pasur telashe në promovimin e projekteve, për shkak se ishte pezulluar kontrata me personin e autorizuar për këtë veprimtari, shkruan sot “Koha Ditore”.

Vetë drejtori i Teatrit Kombëtar të Kosovës, Agim Sopi, ka pohuar se për periudhën prill deri në tetor të këtij viti strategjia promovuese nuk ka funksionuar dhe nuk e përjashton mundësinë që gjatë kësaj kohe regjisorët kanë mundur të paguajnë vetë për sponsorim të shfaqjeve në llogarinë e rrjetit social “Facebook” të TKK-së. Jozyrtarisht, regjisorë që kanë realizuar shfaqje në Teatrin Kombëtar të Kosovës gjatë vitit 2018 e kanë pohuar se disa herë i kanë sponsorizuar me mjete të vetat reklamimet në rrjetin social “Facebook”.

Agim Sopi, drejtor i Teatrit Kombëtar të Kosovës, e ka pohuar se ky institucion ka pasur telashe në aspekt të promovimit të shfaqjeve.

“Ne kemi pasur disa ngecje në muajt e kaluar në realizimin e reprizave, si dhe në mënyrën e menaxhimit të formave reklamuese për shfaqjet e TKK-së. Në dy vjetët e kaluar TKK-ja pati krijuar një lloj strategjie për reklamimin e shfaqjeve në rrjetet sociale dhe në ueb-faqen e vet, duke inkuadruar azhurnimet ditore të përcjella edhe me ndryshimet e mundshme të papritura në programet mujore”, ka thënë Sopi.

Sipas tij, reklamimi i shfaqjeve me sponsorim në rrjetin social “Facebook” është realizuar pothuajse gjatë gjithë viteve 2016 dhe 2017, si dhe në fillim të vitit 2018.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

A është normale të transmetohet seriali “Çka ka shpija” në RTK? Kështu përgjigjet Mentor Shala

“192 Misioni”, seriali më i ri vendor

“192 Misioni”, seriali më i ri vendor

Anulohet konkursi për Drejtor të Teatrit Kombëtar

Anulohet konkursi për Drejtor të Teatrit Kombëtar

Dua Lipa triumfoi mbrëmë në Brit Awards 2021

Dua Lipa triumfoi mbrëmë në Brit Awards 2021

Filmi “Zgjoi” arrin marrëveshje me distributorë të mëdhenj botëror

Filmi “Zgjoi” arrin marrëveshje me distributorë të mëdhenj botëror

Lirak Çelaj kërkon zëvendësimin e Kadri Veselit me Vlora Çitakun

Lirak Çelaj kërkon zëvendësimin e Kadri Veselit me Vlora Çitakun

Gratë “Hasjane” vendosen në sheshin “Zahir Pajaziti”

Gratë “Hasjane” vendosen në sheshin “Zahir Pajaziti”

Osmani dorëzoi dekoratën “Urdhri Dr. Ibrahim Rugova” për aktivisten Sevdije Ahmeti

Osmani dorëzoi dekoratën “Urdhri Dr. Ibrahim Rugova” për aktivisten Sevdije Ahmeti

31 filma dhe dokumentarë do të shfaqen në Festivalin Sportiv “Prishtina 2020”

31 filma dhe dokumentarë do të shfaqen në Festivalin Sportiv “Prishtina 2020”

Ahmeti: Nga janari synojmë punësimin e 20 artistëve në Teatrin Dodona

Ahmeti: Nga janari synojmë punësimin e 20 artistëve në Teatrin Dodona

Qeveria lejon aktivitetet kulturore, sportive dhe rekreative

Qeveria lejon aktivitetet kulturore, sportive dhe rekreative

Kastrati blen dy libra, Lajqi ia dhuron gjashtë për bibliotekën e qytetit

Kastrati blen dy libra, Lajqi ia dhuron gjashtë për bibliotekën e qytetit

EBU: Kosova s’do të ftohet as për Eurovisionin 2021

EBU: Kosova s’do të ftohet as për Eurovisionin 2021

Kuçi e Dumoshi koordinohen të shtyjnë përpara projektin e Teatrit të Operës dhe Baletit

Kuçi e Dumoshi koordinohen të shtyjnë përpara projektin e Teatrit të Operës dhe Baletit