Tahiri: Serbia patjetër ta njohë Kosovën, nëse dëshiron në BE

09.03.2015 10:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tahiri: Serbia patjetër ta njohë Kosovën, nëse dëshiron në BE

Serbia është e vetëdijshme se e ka patjetër që ta njohë shtetin e Kosovës para se të hyjë në Bashkimin Evropian, ka deklaruar ministrja kosovare pa portofol e ngarkuar për dialogun me Beogradin, Edita Tahiri, në një intervistë për të përditshmen serbe “Danas”.

Sipas Tahirit, siç transmeton KosovaPress-i, dialogu në Bruksel do të quhet i suksesshëm atëherë kur të arrihet qëllimi i tij, e ky është që edhe Kosova edhe Serbia të bëhen pjesë e BE-së.

“Serbia për nevoja interne dhe të marketingut shtëpiak politik mund të mendojë dhe ta interpretojë Marrëveshjen e Brukselit si të dojë, megjithëse është e vetëdijshme se kjo paraqet obligim ndërkombëtar dhe standard të BE-së. BE ligjërisht e ka obliguar Serbinë për normalizimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore me Kosovën dhe ky kusht është konkretizuar në Kapitullin 35 në procesin e asocimit për Serbinë. Serbia gjithashtu është e vetëdijshme se para se të hyjë në BE e ka patjetër që ta njohë shtetin e Kosovës”, ka thënë Tahiri.

Lidhur me asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë, Tahiri ka cekur se, konform legjislaturës kosovare dhe Marrëveshjes së Brukselit, “ai nuk do të ketë autorizime ekzekutive, e as mbikëqyrëse, porse rol koordinues dhe këshilldhënës”.

“Këtë pala serbe e di prej se është nënshkruar Marrëveshja e Brukselit. Jam duke e përcjellë debatin mes zyrtarëve serbë – i këshilloj që t’i harrojnë iluzionet dhe të kujtojnë se ç’u kontraktua në Bruksel. Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal e Kosovës në dhjetor 2013 ia prezentoi BE-së Projektin e Statutit të Asociacionit, porse bisedimet ende nuk kanë filluar për shkak të vonimit të zbatimit të Marrëveshjes. Konsiderojmë se zbatimi i plotë dhe i mbikëqyrshëm i marrëveshjes për gjyqësorin, mbyllja e ‘mbrojtjes civile’ dhe e të gjitha strukturave paralele serbe, do të sigurojnë kushtet e nevojshme për hapjen e çështjes së asociacionit”, ka thënë Tahiri.

Ajo ka cekur se “serbët gëzojnë më shumë të drejta se minoritetet tjera në Kosovë dhe në rajon” dhe se “krahasuar me të drejtat e minoriteteve në Serbi, posaçërisht me ato të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, të drejtat e serbëve të kosovës janë ku e ku më të mëdha”.

Kryenegociatorja kosovare në dialogun Prishtinë-Beograd ka theksuar se “çështja e pronave kurrë s’ka qenë dhe as që do të jetë temë e negociatave në Bruksel”.

“Tentimet e Serbisë që kjo çështje të hapet hasën në refuzim kategorik nga ana e Kosovës. Sovraniteti mbi pronën dhe mjetet i takon shtetit kosovar, sepse, po e theksoj, Gjykata Ndërkombëtaree Drejtësisë më 2010 e konfirmoi ligjshmërinë e Deklaratës së Pavarësisë”, ka thënë Edita Tahiri.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore