Sylë Hoxha Kërkon Falje

17.03.2015 17:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sylë Hoxha Kërkon Falje
 • Ushtruesi i Detyrës së Kryeprokurorit të Shtetit, Sylë Hoxha, ka reflektuar për fjalorin e përdorur dje gjatë një deklaratë për media.

  Kur doli para gazetarëve të hënën, Hoxha u mor me të kaluarën e anëtarëve të Këshillit Prokurorial të cilët e kundërshtojnë mënyrën se si Hoxha po e udhëheq këtë institucion.

  Por sot, Sylë Hoxha shprehu keqardhje për fjalët e thëna dje.

  “Më vjen keq nëse dje, me fjalorin tim, është ofenduar dikush”, tha Hoxha sot.

  Shtensionimit të Hoxhës i ka paraprirë një takim me ministrin e Drejtësisë, Hajredin Kuçi, pasi katër anëtarë të KPK-së deshën ta nisin një mbledhje për ta shkarkuar Hoxhën nga ky këshill.

  Anëtarët e KPK-së janë kthyer në mbledhje pas takimit me Kuçin, ndërsa Hoxha u shpreh se përbërja e Këshillit është pajtuar që të ketë mbledhje të rregullta.

  Vazhdon Bllokada në Këshillin Prokurorial16:07

  Ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi, në cilësinë e anëtarit të Këshillit Prokurorial të Kosovës, është duke u takuar me katër anëtarët e tjerë të këtij këshilli brenda ndërtesës së Prokurorisë së Shtetit.

  Takimi ka filluar gati një orë më parë dhe është duke vazhduar ende.

  15:35Katër anëtarë të Këshillit Prokurorial të Kosovës nuk e kanë përfillur vendimin e ushtruesit të detyrës së kryesuesit Sylë Hoxha për pezullimin e aktiviteteve të këtij këshilli deri në dekretimin e Kryeprokurorit të Shtetit.

  Sevdie Morina, Jetish Maloku, Idain Smajli dhe Bajram Uka kanë shkuar në mbledhjen e thirrur që nga e premta, por me vetëm katër anëtarë në sallë ata nuk po munden ta bëjnë kuorumin për ta filluar mbledhjen.

  Katër anëtarët e tjerë, Sylë Hoxha, Hajredin Kuçi, Florent Muçaj dhe Teki Bokshi nuk janë paraqitur në këtë mbledhje.

  Përderisa katër pjesëmarrësit në mbledhje po presin të vijë ndonjë nga kolegët tjerë, KALLXO.com ka provuar ta kontaktojë ministrin Hajredin Kuçi për ta pyetur nëse ai do të marrë pjesë, por nuk ëhstë përgjigjur.

  Ndërsa anëtari tjetër Teki Bokshi ende nuk e ka vendosur nëse do të marrë pjesë.

  “Jam duke e analizuar me kolegët tjerë se a do të marrim pjesë apo jo”, deklaroi Bokshi./kallxo.com/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë