Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

01.08.2021 22:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

Vala e rrufeve në veri të Alaskës la të habitur shkenëtarë e meteorolog.

Disa vetëtima përfshinë Arktikun, vend ku mungon nxehtësia e nevojshme për formimin e vetëtimave.

“Sinoptikanët nuk kishin parë diçka të tillë më përpara”, tha Ed Plumb, meteorolog.

Por, duke e marrë parasysh se temperaturat në këtë rajon janë duke u ngritur vazhdimisht, ata thonë se kësi lloj stuhie të rrufeve mund të ndodhin edhe më shpesh. Disa prej tyre e lidhin edhe me shkrirjen e akullnajave, të cilat shkaktojnë lagështi në atmosferë.

“Ka të bëjë me temperaturat”, tha Robert Holzworth, fizikant në Universitetin e Uashingtonit, në Seattle.

Ajo që dikur ishte shumë e rrallë, tashmë është thjesht e rrallë”, tha shkencëtari Rick Thoman, duke shtuar se gjatë jetës së tij, deri më tani, nuk i ka ndodhur të përjetojë vetëtima për 3 ditë rresht.

Rrufetë kanë sjellë edhe zjarre në pyjet e Siberisë dhe Alaskës. Dhe parashikohet që deri në fund të shekullit, më shumë se gjysma e tundrave në Alaskë do të digjen.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë

8 sjelljet e njerëzve që i mendojnë gjërat thellë

VIDEO/ Çifti bie nga ballkoni i katit të dytë ndërsa po ziheshin

VIDEO/ Çifti bie nga ballkoni i katit të dytë ndërsa po ziheshin

Në Kirgistan pihet një ilaç i krijuar nga babai i presidentit, ekspertët paralajmërimeve se është vdekjeprurës

Në Kirgistan pihet një ilaç i krijuar nga babai i presidentit, ekspertët paralajmërimeve se është vdekjeprurës

Tmerr nga India/ Vajza 16-vjeçare lidhet me përdhunuesin dhe turpërohen në mes të fshatit (Video)

Tmerr nga India/ Vajza 16-vjeçare lidhet me përdhunuesin dhe turpërohen në mes të fshatit (Video)

Mjeshtëria e shitjes: Pikat kryesore gjatë komunikimit me klientin

Mjeshtëria e shitjes: Pikat kryesore gjatë komunikimit me klientin

Kur pini alkool, flisni më mirë gjuhë të huaja

Kur pini alkool, flisni më mirë gjuhë të huaja

“Çmendet” e reja, heq pantallonat në mes të Tiranës dhe fton kalimtarët t’i shohin hiret (Video)

“Çmendet” e reja, heq pantallonat në mes të Tiranës dhe fton kalimtarët t’i shohin hiret (Video)

SHBA: Pentagoni urdhërohet të tregojë gjithçka di për UFO-t brenda 180 ditëve

SHBA: Pentagoni urdhërohet të tregojë gjithçka di për UFO-t brenda 180 ditëve

Asnjëherë mos i dërgoni këto 15 gjëra me mesazh me tekst ose email

Asnjëherë mos i dërgoni këto 15 gjëra me mesazh me tekst ose email

Autostrada është ‘shenjtorja gjermane’: A e dini të kaluarën e saj të errët?

Autostrada është ‘shenjtorja gjermane’: A e dini të kaluarën e saj të errët?

Sa qen shihni në foto? Numri zbulon moshën tuaj aktuale mendore

Sa qen shihni në foto? Numri zbulon moshën tuaj aktuale mendore

​Testoni veten sa jeni të vëmendshëm: Gjeni pesë objekte të fshehura

​Testoni veten sa jeni të vëmendshëm: Gjeni pesë objekte të fshehura

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit