Stoltenberg: Vendi meritor i Ukrainës është në NATO

E publikuar: 20/04/2023 14:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, nga Kievi ka deklaruar se vendi i merituar i Ukrainës është në aleancë.

Stoltenberg u prit nga presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky në Kiev këtë të enjte, shkruan Skynews.

“Vendi i merituar i Ukrainës është në NATO. Dhe me kalimin e kohës, mbështetja jonë do t’ju ndihmojë ta bëni këtë të mundur”, deklaroi Stoltenberg.

Ai premtoi mbështetje të vazhdueshme ushtarake për Ukrainën, duke thënë se, deri më tani, aleatët e NATO-s kanë trajnuar dhjetëra mijëra trupa ukrainase dhe kanë ofruar vetëm 65 miliardë euro ndihmë ushtarake.

“NATO qëndron me ju sot, nesër dhe për aq kohë sa duhet”, tha Stoltenberg, përpara se të ftonte Zelenskyy në samitin e NATO-s në Vilnius në korrik.

“Ne nuk e dimë se kur do të përfundojë kjo luftë, por ne e dimë se agresioni rus është një model toksik që duhet të ndalet. Kështu që ne duhet të vazhdojmë të forcojmë forcat e armatosura të Ukrainës. Dhe ne duhet të sigurojmë se janë vendosur marrëveshje të fuqishme dhe të fuqishme për sigurinë e Ukrainës” tha ai.

Ndërsa ishte në Ukrainë, Sekretari i Përgjithshëm vizitoi Buçën dhe bëri nderimet e tij për viktimat.

Ai vendosi gjithashtu një kurorë në Murin e Kujtimit të të Rënëve për Ukrainën, duke bërë homazhe për të gjithë të rënët.