Shteti do të ritestojë të gjithë zyrtarët e prokurimit publik

22.03.2015 18:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shteti do të ritestojë të gjithë zyrtarët e prokurimit publik

Zyrtarët e prokurimit të institucioneve buxhetore do të i nënshtrohen një testi të ri i cili ka për qëllim të sigurojë Qeverinë se këta zyrtarë kanë aftësi për të kryer detyrat ashtu siç duhet.

Këtë e ka bërë të ditur ministri i financave, Avdullah Hoti. Ai po ashtu ka thënë se shumë shpejtë Qeveria do të hartojë Ligjin e ri për Agjencinë Kosovare të Privatizimit (AKP), Ligj ky i cili do të ketë afat kohorë për përmbylljen e procesit të privatizimit dhe kthimin e atyre mjeteve në buxhetin e Kosovës.

“Do të kalojnë nëpër një test të ri për t’u siguruar që kanë aftësi të nevojshme për të kryer këtë detyrë dhe që kanë integritet të nevojshëm për të përmbush kërkesat e ligjit. Në mbledhjen e ardhshme të Qeverisë e kemi koncept dokumentin për Ligjin e Prokurimit Publik pastaj punohet edhe në Ligj, për dy apo tre muaj besoj që do ta përmbyllim këtë proces”, tha ai.

Hoti ka shtuar se të gjithë zyrtarët e prokurimit do t’i hynë një procesit të ri-licencimit, ri-certifikimit në gjitha organizatat buxhetore për të siguruar që në zyrat e prokurimit gjithkund nëpër Kosovë nëpër të gjitha institucionet e Kosovës janë njerëz me integritet të lartë.

Ai po ashtu ka thënë se mjetet e AKP-së do të investohen në zhvillimin e vendit.

“Për Agjencinë e Privatizimit ne po mendojmë ta ndërrojmë ligjin për AKP-në i cili ligj do vendoste afat kohorë për përmbylljen e procesit të privatizimit dhe kthimin e atyre mjeteve në buxhetin e Kosovës. Ato mjete sipas ligjit aktual mund të përdoren për projekte zhvillimore, në fakt unë pres që shumë shpejtë është çështje javësh të funksionalizohet bordi i AKP-së dhe disa miliona prej fondeve të privatizimit ne veç ti marrim në buxhet”, ka thënë Hoti.

Ai ka përmendur edhe ndryshimet kryesore të ligjeve të TVSH-së. Sipas tij, ulja e pragut të TVSH-së prej 50 mijë euro në 30 mijë euro kjo do t’u mundësojë bizneseve të futen në regjimin e TVSH-së.

Ndërsa ndryshimi i dytë shumë i madh sipas Hotit është përshkallëzimi i TVSH-së , që norma prej 16 për qind do e zvogëlohet në 8 për qind për produktet elementare bazike , buka , vaji, kripa.

Ndërsa po planifikojnë ta rrisin në 18 për qind TVSH-në që jo domosdorisht e prekin standardin e jetës së qytetarëve.

“Ndryshimet tjera madhore janë heqja TVSH nga të gjitha linjat e prodhimit në investime zero TVSH. Posa t’i përmbyllim këto tri ligje menjëherë do të fillojmë të punojmë në kodin doganor. Normalisht fokusi jonë është në promovimin e investimeve në prodhim dhe bashkë me heqjen e TVSH-së në linjat prodhuese ne do të heqin edhe ngarkesën doganore për këto linja prodhuese dhe tek një vragë i lëndëve të para që përdoren drejtpërdrejt në procesin e prodhimit”, ka thënë ai.

Hoti nuk e di nëse qeveria do të hy në program të ri me Fondin Monetar Ndërkombëtar.

Po ashtu Hoti ka thënë se projektet kapitale për të cilat parashihet të bëhen në bujqësi, infrastrukturën hekurudhore dhe në ndërtimin e disa rrugëve regjionale.

“Lidhur me projektet kapitale do t’i konsiderojë të gjitha këto kërkesa në kornizën afatmesme që përgatite në prill. Pastaj e kemi një vlerësim për nevojat financiare për të financuar këto projekte kapitale por disa prej tyre ne veç i kemi të listuara qysh tash në programin qeverisës. Projekte për dyfishim të tokave bujqësore nën ujitje është hekurudha prej Hanit të Elezit deri në Mitrovicë , hekurudha për Pejë është rruga për Pejë e cila po ashtu po negociohet rruga për Mitrovicë , rruga për Podujevë rruga për Gjilan disa rrugë regjionale disa projekte të ujësjellësit projekte për menaxhimin e mbeturinave dhe plot projekte të tjera gjithandej nëpër organizata buxhetore. Por deri në prill atëherë do ta kemi pasqyrën e qartë për listën e projekteve si mund të shpërndahen ato për katër vitet e ardhshme”, ka thënë Hoti.

Ndërsa sa i përket deklaratave të udhëheqësve të kompanive publike për vendimin faljeve të borxheve, Hoti i ka hedh poshtë duke thënë se këto kompani nuk kanë pasur mundësi t’i mbledhin këto borxhe.

“Unë mendoj se disa prej deklarimeve kanë qenë të papërgjegjshme po bëhet fjalë për falje të borxheve që janë deri në fund të vitit 2008 po bëhet fjalë për borxhe që këto kompani nuk kanë pasur mundësi t’i mbledhin i kanë dërguar nëpër gjykata por këto borxhe kanë mbet lëndë të pa zgjidhura nëpër ato gjykata”, ka thënë Hoti.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë