Shtëpia e Bardhë: Sulmi në kampin në Rafah nuk e kapërceu vijën e kuqe të Bidenit

E publikuar: 28/05/2024 23:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, u tha gazetarëve të martën se sulmi ajror i së dielës që vrau dhjetëra njerëz në një kamp për palestinezët e zhvendosur në Rafah, Gaza, nuk e kaloi vijën e kuqe të presidentit amerikan Joe Biden.

“Ne nuk duam të shohim një operacion të madh tokësor, ne nuk e kemi parë në këtë pikë.” – tha Kirby në konferencën për shtyp të së martës kur u pyet se si ky sulm nuk e kalon vijën e kuqe të presidentit.

Kirby shtoi se ai nuk kishte “ndryshime politikash për të folur” kur u pyet nëse kjo grevë do të ndryshonte politikën – por theksoi se kjo grevë “sapo ndodhi”, raporton CNN.

Të paktën 45 njerëz u vranë dhe më shumë se 200 të tjerë u plagosën pasi një zjarr shpërtheu në kamp pas sulmit të së dielës, shumica prej viktimave janë gra dhe fëmijë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Gazës dhe mjekëve palestinezë.

Kur u pyet nëse presidenti ka parë disa nga imazhet nga Rafah gjatë fundjavës, Kirby tha se ai nuk mund të fliste për këtë, por se presidenti është mbajtur “i informuar gjatë gjithë fundjavës”.

Pamjet e siguruara nga CNN treguan kampin në flakë, me dhjetëra burra, gra dhe fëmijë që përpiqeshin furishëm të gjenin strehë nga sulmi i natës. Trupat e djegur, përfshirë ato të fëmijëve, mund të shiheshin duke u nxjerrë nga shpëtimtarët nga rrënojat.

I pyetur nëse tanket izraelite të parë në Rafah qendrore përbëjnë një operacion të madh tokësor, Kirby vuri në dukje komentet e izraelitëve duke thënë se ata po operojnë në Rafah në një mënyrë “të synuar” dhe “të saktë”.

“Kjo është ajo që kanë thënë izraelitët, ne nuk jemi në terren”, u tha Kirby gazetarëve.

Gatimet tona pjekën në prush, prandaj edhe janë më të shijshme!

Posted by Pep's Taverna on Tuesday, April 28, 2020