Shpërthim në Diell

E publikuar: 12/03/2015 12:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

NASA ka arritur të regjistrojë pamje të një shpërthimi të madh në Diell.

Dielli lëshoi ​​shpërthim e tij të parë të super- fuqishëm të vitit këtë të mërkurë. Shpërthimi intensiv kishte për qëllim drejtpërdrejt energjinë në Tokë, thonë ekspertët e motit ​.

Sipas televizionit amerikan NBC, Adminstrata kombëtare e SHBA-ve për oqeane dhe atmosferë në Qendrën për Parashikimin e Motit, ky shpërthim ka shkaktuar një ndërprerje në komunikimet me radio-frekuencë të lartë mbi sipërfaqe të tëra.