SHBA vendos tarifë 100% për makinat elektrike kineze

E publikuar: 11/05/2024 20:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Administrata Biden planifikon të rrisë tarifat për importet e automjeteve elektrike kineze nga 25 për qind në 100 për qind, ndërsa intensifikon përpjekjet përpara zgjedhjeve në SHBA për të mbrojtur industrinë amerikane.

Administrata pritet të njoftojë lëvizjen dhe tarifat e tjera për importet e energjisë së pastër, të marten.

Rritja e taksave vjen mes shqetësimeve në rritje se Kina mund të vërshojë tregun amerikan me automjete elektrike të lira, duke kërcënuar industrinë amerikane të makinave. Presidenti Joe Biden ka ndërmarrë disa veprime në muajt e fundit për të bindur anëtarët e sindikatave në shtetet e luhatshme se ai do të mbrojë vendet e punës së amerikanëve.

Gjatë një vizite muajin e kaluar në Pensilvani, Biden tha se donte që agjencia të trefishonte tarifat për çelikun dhe aluminin kinez. USTR gjithashtu hapi kohët e fundit një hetim për praktikat e padrejta në industrinë kineze të ndërtimit të anijeve pas një peticioni nga sindikata e United Steelworkers.

Por vendimi për të rritur tarifat për automjetet elektrike vjen pasi administrata është veçanërisht e shqetësuar se Kina po ecën shumë përpara në sektorin industrial të gjelbër, duke përfshirë prodhimin e paneleve diellore.

“Administrata e Biden-it po përpiqet të ecë përpara kurbës dhe të sigurojë që industria amerikane e makinave të mos pësojë të njëjtin fat si industria diellore amerikane, e cila praktikisht u shkatërrua nga importet kineze të tregtuara në mënyrë të padrejtë”, tha Wendy Cutler, një ish-zyrtare tregtare dhe nënkryetar e Institutit të Politikave të Shoqërisë së Azisë. /TCH