Serwer u dërgon mesazh Kurtit e Vuçiqit përpara fillimit të dialogut

30.04.2021 19:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Serwer u dërgon mesazh Kurtit e Vuçiqit përpara fillimit të dialogut

Njohësi amerikan i çështjeve të Ballkanit Perëndimor ka konsideruar se në Serbi duhet të ngritën diskutime më serioze sesa pretendimet politike e territoriale ndaj Kosovës.

Serwer, me anë të blogut të tij ‘Peacefare’, ka thënë se Kosova, po ashtu, duhet të heq dorë nga ideja e bashkimit kombëtar me Shqipërinë, si dhe t’i sigurohen më shumë të drejta popullit serb e Kishës Ortodokse serbe.

“Në Serbi, ky vit duhet të përfshijë diskutime shumë më serioze sesa ka ndodhur deri më tani se si dhe pse sovraniteti mbi Kosovën u humb nën Millosheviqin dhe pse nuk mund të rikthehet tani”, ka shkruar Serwer.Teksa ka përmendur këtë, ai më lart ka cekur edhe kundërshtimin e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, ndaj njohjes diplomatike të Kosovës.

Ky i fundit përfolet të ketë thënë se Kosova nuk do marrë njohje deri në përfundim të mandatit të tij, respektivisht deri më 2022’ën.

Në anën tjetër, ai e ka konsideruar edhe si “ide shkatërrimtare” bashkimin me Shqipërinë, ide kjo e sponzorizuar që nga koha në opozitë nga kryeministri aktual, Albin Kurti.

“Në Kosovë, këtë vit duhet diskutim shumë më serioz rreth sigurimit të të drejtave dhe respektimit të popullsisë serbe në të si dhe Kishës Ortodokse serbe. Bashkimi me Shqipërinë nuk është thjesht një ide e keqe por një shkatërrimtare”, është shkruar tutje.

Ai e ka konsideruar shterpë platformën e dialogut nga BE’ja midis Kosovës dhe Serbisë, për të cilën thotë se nuk ka pasur asnjë progres për një arsye të fortë.

“Dialogu ekzistues i sponsorizuar nga BE midis Beogradit dhe Prishtinës nuk ka bërë praktikisht asnjë përparim për tetë vjet, gjatë katër prej të cilave ai u shpërqendrua nga ndarjet e dukshme midis Uashingtonit dhe Brukselit”.

Përfaqësuesi i Lartë i BE’së, Josep Borrell, ka bërë me dije se më 11 maj krerët shtetëror të Kosovës dhe Serbisë do të takohen sërish për t’u takuar për dialogun.

Pjesëmarrjen e ka kundërshtuar Kurti, gjatë kohës sa po qëndronte në Bruksel dhe zhvillonte takime me krerët më të lartë të BE-së.

“Unë nuk mund të marr pjesë në takim për të cilin nuk e kam konfirmuar paraprakisht pjesëmarrjen, ajo që mund t’ju konfirmoj është që do të vij në Bruksel për një drekë ose darkë pune të organizuar nga Komisioneri Borrell, nga mesi i muajit maj, ku do të bëjnë pjesë liderët e Ballkanit Perëndimor”, deklaronte i pari i ekzekutivit të Kosovës.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deputetja kosovare në parlamentin kroat: Kroacia është me mendje e me zemër afër familjeve dhe institucioneve të Kosovës

Deputetja kosovare në parlamentin kroat: Kroacia është me mendje e me zemër afër familjeve dhe institucioneve të Kosovës

Kryeministri i Kroacisë telefon Albin Kurtin, e siguron se po merren të gjitha masat për t’i shpëtuar të lënduarit

Kryeministri i Kroacisë telefon Albin Kurtin, e siguron se po merren të gjitha masat për t’i shpëtuar të lënduarit

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Nora dhe Akili garojnë nesër, orari dhe kundërshtarët e tyre

Pamje nga vendi ku ndodhi aksidenti në Kroaci (Video)

Pamje nga vendi ku ndodhi aksidenti në Kroaci (Video)

Rama për aksidentin tragjik me 10 viktima: Çfarë fatkeqësie pikëlluese

Rama për aksidentin tragjik me 10 viktima: Çfarë fatkeqësie pikëlluese

Ministri kroat i Shëndetësisë: 15 persona janë lënduar rëndë, përfshirë një vajzë të mitur

Ministri kroat i Shëndetësisë: 15 persona janë lënduar rëndë, përfshirë një vajzë të mitur

Abdixhiku për aksidentin në Kroaci: Ditë e rëndë për Kosovën

Abdixhiku për aksidentin në Kroaci: Ditë e rëndë për Kosovën

Krasniqi: Me trishtim mora lajmin e rëndë për aksidentin tragjik në Kroaci

Krasniqi: Me trishtim mora lajmin e rëndë për aksidentin tragjik në Kroaci

Media kroate tregon shkakun e aksidentit, thotë se njëri nga shoferët vdiq

Media kroate tregon shkakun e aksidentit, thotë se njëri nga shoferët vdiq

Aksidenti në Kroaci, reagon kryekuvendari i Kosovës

Aksidenti në Kroaci, reagon kryekuvendari i Kosovës

Aksidenti në Kroaci – Osmani: Shteti i Kosovës do të jetë në krah të familjeve të atyre që humbën jetën

Aksidenti në Kroaci – Osmani: Shteti i Kosovës do të jetë në krah të familjeve të atyre që humbën jetën

Aksidenti në Kroaci, Kurti: Me ankth e shpresë jemi pranë qytetarëve tanë

Aksidenti në Kroaci, Kurti: Me ankth e shpresë jemi pranë qytetarëve tanë

Ministri kroat Radman telefonon ministren Gërvalla për ta informuar për aksidentin tragjik

Ministri kroat Radman telefonon ministren Gërvalla për ta informuar për aksidentin tragjik

Raportohet se rreth 20 persona mbetën të bllokuar brenda autobusit që u aksidentua tragjikisht në Kroaci

Raportohet se rreth 20 persona mbetën të bllokuar brenda autobusit që u aksidentua tragjikisht në Kroaci

Kryeministri i Kroacisë reagon pas aksidentit tragjik të autobusit kosovar

Kryeministri i Kroacisë reagon pas aksidentit tragjik të autobusit kosovar

Policia kroate jep detaje për aksidentin e autobusit kosovar ku vdiqën 10 persona

Policia kroate jep detaje për aksidentin e autobusit kosovar ku vdiqën 10 persona