Serbia e involvuar në eksport ilegal të mollëve në Rusi

22.03.2015 10:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Serbia e involvuar në eksport ilegal të mollëve në Rusi

Autoriteti rus për mbikëqyrjen e importit të produkteve bujqësore “Roselkonadzor” ka shprehur brengosjen për shkak të eksportit dukshëm të shtuar të mollëve nga Serbia dhe ka propozuar që lidhur me këtë çështje të zhvillohen konsultime.

“Gjatë analizës së sasive të produkteve që vijnë në Rusi nga Serbia, është konstatuar rritje e dukshme e sasisë së mollëve. Për këtë arsye, Roselkonadzor kërkoi nga autoritetet përkatëse serbe që të bëjnë konsultime dhe të japin informatë për prodhimin e mollëve në Serbi dhe reeksportin e mollëve në vende të treta”, publikoi në ueb-faqen e vet ky institucion.

Në janar të këtij viti, Roselkonadzor kumtoi se dyshon se Serbia është e involvuar në tregti ilegale të mollëve, dardhave dhe perimeve, transmetoi agjencia ruse Tas s.

Agjencia përkujton se Serbia, si aleate e vjetër e Rusisë, nuk u gjend në listën e vendeve për të cilat Moska në gusht të vitit të kaluar vendosi embargo për eksport në Rusi, si përgjigje ndaj sanksioneve të BE-së për shkak të Ukrainës.

Që atëherë, eksporti i mollëve nga Serbia në Rusi është rritur për 48 për qind, në 118.000 tonë, ndërsa vlera e tij është rritur për 82 për qind, në 98 milionë dollarë, ka njoftuar shërbimi federal doganor rus. /KosovaPress/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Macron nën presion, takon rivalët partiakë pas humbjes së shumicës

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

Biden: Me Zelenskyn flas 3 deri në 4 herë në javë

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

​Gjermani: Pensionet rriten nga korriku

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

Zelensky i adresohet popullit ukrainas: Nesër nis një javë historike

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

“Porti i Durrësit duhet të jetë rajonal”, Rama: Marrëveshja me Kosovën u shty

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Vala e të nxehtit thyen rekorde në Gjermani

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Reduktimi i gazit rus, Gjermania me masa

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Rama për Ballkanin e Hapur: Secili do të marrë pjesën e vet të asaj që i takon

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Sëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Zgjedhjet në Francë: Macron humb shumicën absolute në Parlament

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?

Misteri i një avioni nisur nga Moska: Pse u ndal dhe në Beograd?

Çka duhet të bëni nëse ju del gjumi para alarmit?

Çka duhet të bëni nëse ju del gjumi para alarmit?

Humbjet e mëdha në radhët e forcave ajrore, Putin “heq qafe” gjeneralin

Humbjet e mëdha në radhët e forcave ajrore, Putin “heq qafe” gjeneralin

Boris Johnson: Do të ishte një katastrofë nëse Putini do të fitonte luftën

Boris Johnson: Do të ishte një katastrofë nëse Putini do të fitonte luftën

Zelensky viziton Odesën, vijën e parë të frontit me Rusinë

Zelensky viziton Odesën, vijën e parë të frontit me Rusinë

Qëllohet 7 herë ndaj një personi, ngjarje e rëndë në Elbasan

Qëllohet 7 herë ndaj një personi, ngjarje e rëndë në Elbasan